פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המדריך לקניית מצלמה

   מה זה חיישן? מה נחשב לזום טוב? ואילו מצלמות קיימות בשוק. לקראת פורים אנו מגישים לכם מדריך לקניית מצלמה דיגיטלית

   המצלמות הדיגיטליות אחראיות לכמה ממפעלי ההנצחה היותר חשובים שקמו לנו בשנים האחרונות. למשל, יובלי המתוק שאוכל מזון מוצק בפעם הראשונה, או מיקה שלנו, בתפקיד הראשי בהצגת הכיתה. אבל מעל לכל אלה מרחף חג פורים, ללא ספק מפעל ההנצחה המשפחתי המפואר ביותר.

   הבעיה היא שלפני שמתחילים להנציח, צריך לבחור את המצלמה הדיגיטלית שתעשה זאת הכי טוב. מי שאינו צלם מקצועי או חובב גאדג'טים מושבע ובכל זאת רוצה לרכוש מצלמה, עלול למצוא את עצמו מותקף במושגים טכנולוגיים עלומים, שיוציאו אותו מהחנות מבולבל עוד יותר משהיה כשנכנס אליה.

   מדריך קניית המצלמה הדיגיטלית של TheMarker ו-WiseBuy.co.il, אתר תוכן צרכני אובייקטיווי, מנסה לעשות סדר בשלל המוצרים, הפונקציות והטכנולוגיות. ראשית, כדאי לדעת שמצלמות דיגיטליות נחלקות, כרגיל, לשלושה סוגים עיקריים: מצלמות קומפקטיות, שהן הנפוצות ביותר; מצלמות חצי מקצועיות, שהן בדרך כלל גדולות, יקרות ומתקדמות יותר מהקומפקטיות; ומצלמות מקצועיות (רפלקס, SLR) המיועדות בעיקר לצלמים מקצועיים, שמחירן עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים.

   המדריך הנוכחי מתמקד במצלמות הקומפקטיות, שהיצע הדגמים שלהן מגוון ומציע רמות ביצועים שונות, המתאימות לצרכים שונים. טווח המחירים של מצלמות קומפקטיות נע בין 600 ל-3,000 שקל. הגורמים העיקריים המשפיעים על המחיר הם צפיפות הרזולוציה, עוצמת הזום האופטי ואפשרויות השליטה הידנית שמציעה המצלמה.

   לא משנה איזה מותג תבחרו ומה מחירו, יש כמה נקודות שכדאי לשים אליהן לב כשאתם באים לרכוש מצלמה דיגיטלית.

   1. רזולוציה (מגה פיקסל)

   רזולוציה נמדדת ביחידות מגה פיקסל, שמודדות את חדות התמונה, רמת הפירוט שלה, ואת גודל התמונה האפשרי להדפסה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, היא מכילה יותר מגה פיקסלים והמצלמה מסוגלת להדפיס תמונה גדולה יותר באיכות טובה. ככל שמספר המגה פיקסל גדול יותר, חיישן התמונה יהיה גדול יותר.

   בכתבה שפורסמה באחרונה ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי מצלמה בעלת יותר מגה פיקסלים אינה בהכרח טובה יותר או בהכרח מנפקת תמונות חדות יותר. "למעשה, ייתכן כי בסך הכל מדובר בתצלום גרוע באותה מידה, שמורכב מיותר נקודות", נכתב. כדאי גם לזכור שמצלמה בעלת יותר מגה פיקסלים לרוב עולה יותר ובנוסף, התצלומים שהיא מצלמת ממלאים את כרטיס הזיכרון ואת הכונן הקשיח הרבה יותר מהר.

   אז כמה רזולוציה דרושה לכם? ב-WiseBuy מסבירים שהרבה פחות ממה שמקובל לחשוב, ומציינים שרזולוציה של 4-6 מגה פיקסל היא די והותר עבור המשתמש הביתי. כך, למשל, הם אומרים, אם התמונות מיועדות להורדה למחשב ולמשלוח באי-מייל, מספיקה גם רזולוציה של 1-2 מגה פיקסל בלבד. בתמונות המיועדות להדפסה, מספר הפיקסלים הנדרש תלוי בגודל ההדפסה הרצוי: ברזולוציה של 2 מגה פיקסל ניתן להדפיס תמונה בגודל סטנדרטי של 13X10 סנטימטר באיכות גבוהה; רזולוציה של 3 מגה פיקסל תבטיח תמונה טובה בגודל 25x20 סנטימטר. רק מי שמתכנן להדפיס תמונות גדולות זקוק למצלמה עם רזולוציה גבוהה יותר.

   2. עדשת המצלמה

   העדשה היא מהמרכיבים החשובים שבמצלמה ויש לה השפעה רבה על איכות התמונה. חלק מיצרניות המצלמות אינן מייצרות את העדשות בעצמן ומשתמשות בעדשות של חברות מתמחות. עם יצרני העדשות המובילים והטובים נמנים Kreuznach-Leica ,Schneider ו-Carl Zeiss. סוג העדשה לא תמיד מצוין במפרט, אבל אפשר לסמוך על כך שיצרניות המצלמות הוותיקות והידועות מייצרות או משתמשות בעדשות איכותיות.

   3. זום

   חשוב להבחין בין זום אופטי לזום דיגיטלי. בעוד זום אופטי מקרב ומרחיק את האובייקט תוך שימוש בעדשה אופטית ושמירה על איכות התמונה, זום דיגיטלי מקרב ומרחיק את האובייקט באמצעות תוכנה פנימית ופוגע באיכות התמונה. בכל מצלמה קיימים שני סוגי הזום, אבל חשוב להתייחס רק לזום האופטי. טווח הזום האופטי מצוין במכפלה כגון X3 או X4. במצלמות קומפקטיות רבות הזום האופטי הוא לפחות x3 - טווח סביר עבור המשתמש הממוצע, אבל מומלץ לבחור מצלמה עם זום של x6-x4, כדי לאפשר גמישות גבוהה יותר בטווחי הצילום.

   4. מצבי צילום מתוכנתים

   במצלמות הקומפקטיות קיימים מספר מצבי צילום אוטומטיים, בהם צילום דיוקן; צילום באור טבעי; פנורמה (צילום תמונות נוף רחבות במיוחד או צילום פנים שבו רוצים לתפוס שטח נרחב); מצב מקרו (Macro, צילום פרטים קטנים ממרחק קצר מאוד, כגון פרחים, חרקים ומטבעות); וצילום רצף תמונות, שבו בלחיצה אחת מצולמות מספר תמונות. הפונקציה האחרונה יעילה כשרוצים לצלם מצבים המשתנים במהירות, כמו ילדים בתנועה, משחקי ספורט וכדומה. מספר מצבי הצילום וסוגיהם משתנה מדגם לדגם, לכן כדאי לבחור מצלמה שתכיל את מצבי הצילום שתואמים את סגנון ואת נושאי הצילום הרצויים.

   5. פלאש

   בכל המצלמות הקומפקטיות מותקן פלאש מובנה, המגיע לטווח של כארבעה מטרים. המצלמות המתקדמות יותר כוללות התקן לפלאש חיצוני (Hot Shoe), שיכול לשפר את מרחק התאורה ואיכותה, ובנוסף למנוע את התופעה של עיניים אדומות. בכל מקרה, מומלץ לבחור מצלמה בעלת מנגנון המיועד להפחית או לבטל את תופעת העיניים האדומות. במצלמות רבות יש מצבי פלאש שונים שמאפשרים להפיק תמונה איכותית בתנאים מיוחדים. לדוגמה, מצב Fill Flash יעיל מאוד בתנאים שבהם אור חזק מאחורי האובייקט גורם לו להופיע כצללית. ככל שיש למצלמה יותר מצבי פלאש, כך עדיף.

   6. הקלטת וידיאו ושמע

   במצלמות רבות ניתן לצלם וידיאו באיכות נמוכה עד בינונית ובחלקן ניתן גם להקליט קול. ברוב המצלמות, משך הצילום תלוי בנפח כרטיס הזיכרון. מבחינת איכות וביצועים, מצלמת סטילס רחוקה מלהוות תחליף ראוי למצלמת וידיאו, אבל מי שמעוניין לצלם וידיאו באיכות סבירה, כדאי שיקפיד לבחור מצלמה עם נתונים מתאימים. איכות הווידיאו נמדדת ברזולוציה ובמספר הפריימים לשנייה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר. ככל שמספר הפריימים לשנייה גבוה יותר, התמונה תיראה חלקה ורציפה יותר, ולכן כדאי לבחור במצלמה המצלמת במהירות של 30-25 פריימים לשנייה. הרזולוציות הרווחות לפונקציית הווידאו במצלמות סטילס הן 320x240 ו-640x480; מספר הפריימים לשנייה נע בין כ-10 ל-30 פריימים לשנייה.

   7. זיכרון

   הזיכרון הוא כמות המידע שניתן לאחסן במצלמה. רוב המצלמות מגיעות עם כרטיס זיכרון של 16MB או 32MB. לשם המחשה, בכרטיס 16MB ניתן לאחסן כ-45 תמונות של 1 מגה פיקסל וכ-13 תמונות של 3 מגה פיקסל. לפיכך, מומלץ לקנות זיכרון גדול יותר - 512MB ויותר, שיכיל יותר תמונות ויאפשר גם לצלם וידיאו ולהקליט קול, שנוגסים נתח ניכר מהזיכרון. כשרוכשים כרטיס נפרד יש לוודא שהוא תואם את דגם המצלמה.

   8. תכונות מיוחדות

   המצלמות הדיגיטליות כוללות שפע עצום של תכונות. להלן התכונות החשובות ביותר שתורמות לאיכות הצילום (לא כל המצלמות מציעות את כל התכונות).

   מייצב תמונה: כדאי מאוד שהמצלמה תכלול מייצב תמונה, מנגנון המפצה על רעידות או תזוזות בעת הצילום ומאפשר תוצאה חלקה יותר. מנגנון כזה חשוב במיוחד בצילום מקרו או בצילום של אובייקט מרוחק.

   איזון לבן: פונקציה שקיימת בדגמים רבים ומומלצת לשיפור איכות הצבעים בתמונה.

   צילום עצמי או צילום מושהה (טיימר): מעבר ליתרון המובהק של צילום עצמי, תכונה זו מומלצת לצילום בתנאי תאורה ירודים או בצילום מרחוק.

   9. נוחות השימוש

   מומלץ לנסות גדלים ומשקלים שונים, להחזיק את המצלמה ולתפעל אותה. ודאו שמצבי הצילום הרצויים קלים ונגישים, ושהמעבר בין התפריטים פשוט וידידותי. בחרו מסך בגודל נוח, רצוי לא גדול מדי, כדי שלא יצרוך הרבה חשמל אבל יהיה ברור וקריא. בחלק מהדגמים המסך מתקפל וניתן לסיבוב, תכונה המאפשרת צילום מדויק בזוויות ובמצבים קשים לצילום. כדי להתגבר על אור יום שמעמעם את התצוגה אפשר לבחור מסך עם בהירות גבוהה או להקפיד על עינית טובה וגדולה, ולשימוש בחושך - מסך מואר.

   10. מהירות צילום

   אחד החסרונות של מצלמות דיגיטליות רבות הוא משך הצילום הארוך שלהן, כך שיכולות לחלוף שניות ארוכות בין סיום צילום אחד לרגע בו המצלמה מוכנה לבצע את הצילום הבא. מי שמהירות חשובה לו, אם מקוצר רוח ואם לצורך צילום ספונטני, שיקפיד לבחור מצלמה עם זמני אתחול ומחזור שלא יעלו על שתיים-שלוש שניות.

   11. חיבורים ואביזרים נלווים

   בכל המצלמות קיים חיבור USB למחשב, חלקן מציעות חיבור AV המיועד להעברת וידיאו ואודיו לטלוויזיה, ויש גם מצלמות עם חיבור ישיר למדפסת בשם Pictbridge. חלק מהאביזרים הנוספים נרכשים בתוספת תשלום, למשל כבל USB, כבל וידיאו, רצועת נשיאה, נרתיק, מטען, ספק כוח וכן תחנת עגינה (המתחברת למצלמה לצורך טעינה וחיבור למחשב, לטלוויזיה או למדפסת).

   12. סוללות

   המצלמות השונות מצוידות בכמה סוגי סוללות, שנבדלות זו מזו באיכותן, במשך הפעולה ובאורך החיים שלהן. מצלמות רבות מגיעות עם סוללות AA או AAA אלקליין חד פעמיות, שיתרונן בזמינות שלהן, אך הן פחות מומלצות. סוג אחר ואיכותי יותר הוא סוללות ניקל מטאל נטענות. חלק מהדגמים אף מצוידים בסוללה ייעודית המותאמת לדגם. סוללה כזאת היא איכותית יותר, ניתן לטעון אותה מספר רב של פעמים ולהשתמש בה לאורך זמן. הסוג המומלץ ביותר בסוללות ייעודיות הוא ליתיום.

   היתרון הגדול שלהן הוא שניתן להשתמש במצלמה גם לאחר זמן רב שלא נעשה בה שימוש. נוחות השימוש בסוללות ליתיום מתבטאת בכך שכל מה שצריך הוא לטעון את המצלמה ולהשתמש בה, בעוד שסוללות רגילות יש להוציא ולהטעין במטען ייעודי, במקרה שהן רב פעמיות, או לקנות סוללות חד פעמיות. בהקשר זה, כדאי לבחור מצלמה בעלת עינית טובה וגדולה, ולהשתמש בה מדי פעם כדי לחסוך אנרגיה מפעולת המסך. עבור מי שמתכוון לשהות הרחק ממקור מתח, מומלץ לרכוש ערכה נוספת של סוללות ומטען.

   13. אחריות

   נעה בין שנה לשלוש שנים. מצלמה דיגיטלית מועדת לתקלות וככל שהשימוש בה אינטנסיווי יותר, כך גדל גם הסיכוי לתקלה. לכן, חשוב לבדוק שהאחריות היא של היבואן הרשמי, להעדיף תקופת אחריות ארוכה ולוודא שיש מעבדת שירות קרובה לאזור המגורים.