וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

D&B: מדד מנהלי הרכש בישראל עלה באפריל מרמה של 49.6% לרמה של 50.6%

אילן מוסנאים

15.5.2002 / 12:07

חצה את רמת ה-50% המפרידה בין האטה להתרחבות; עדיין לא נראה שיפור ברכיבי הביקושים בשוק המקומי וביצוא

מדד מנהלי הרכש בישראל עמד בחודש אפריל על רמה של 50.6% לעומת 49.6% בחודש הקודם (סדרת נתונים מנוכה עונתיות). כך עולה מדו"ח שפירסמו מומחי ארגון מנהלי הרכש וחברת דן אנד ברדסטריט (D&B).

ב-D&B מציינים כי הנתון נמצא מעל לקו ה-50%, המפריד בין האטה להתרחבות במשק. בכך הוא מצביע על שינוי כיוון בפעילות המגזר היצרני, לעומת המדד שנצפה במארס 2002.

עם זאת, ב-D&B מציינים כי בניגוד לשינוי הכיוון שחל במדד הכללי, הן רכיב הביקושים המקומי והן רכיב הביקושים ליצוא נמצאים מתחת לקו 50%, ומצביעים על צמצום. את עיקר התרומה לעליית המדד הכללי סיפקו רכיבי התפוקה, המחירים והתעסוקה, שעלו החודש בשיעורים שונים. אולם יתר רכיבי המדד החשובים, הראו החודש ירידות לעומת החודש הקודם, ובחלקם עדיין נמצאים מתחת לקו 50% המעידים על צמצום.

רכיב רמת התעסוקה עלה ב-4.7% לעומת החודש הקודם. רכיב המחירים ממשיך להימצא מעל קו 50% ומושפע בעיקר מהשינוי בשער החליפין. הגדיל לעשות רכיב תפוקות הייצור, שהראה עליה מרשימה של 5.1% לעומת החודש הקודם.

ב-D&B מציינים כי קיימת סיבה לאופטימיות, והיא באה מהמדדים במשקים באנגליה ובארה"ב הנמצאים מעל קו ה-50% וממשיכים את מגמת ההתרחבות שהחלה בחודש הקודם. עם זאת, שינוי בשוק האמריקאי והאנגלי אינו מבטיח השפעה חיובית מיידית על מה שיקרה במשק הישראלי בזמן הקרוב, ולכן לא צפוי שינוי מהותי לטובה במשק בטווח הקצר. בכל מקרה, ב-D&B מציינים כי בשלב זה אין רואים את שינוי לטובה ברכיבי הביקושים בשוק המקומי וביצוא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully