פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הנשיאה פוטרה: מה ייקרה לכלכלת ברזיל?

   כשלבעיות ה"וותיקות" של ברזיל, שיעורי פשיעה גבוהים, השקעה נמוכה בתשתיות ופערים חברתיים מתרחבים, הצטרפו פרשיות שחיתות ואי יציבות פוליטית, התקבלה מדינה בקריסה כלכלית

   נשיאת ברזיל המושעית דילמה רוסף מעידה בפני הסנט בפרשת השחיתות. ברזיליה, ברזיל 29 באוגוסט 2016 (רויטרס)
   דילמה רוסף (צילום: רויטרס)

   האולימפיאדה מאחורינו, אבל עיני העולם כולו ממשיכות להיות נשואות לברזיל. ההצגה הספורטיבית הגדולה סיפקה הרבה מאוד רגעים דרמטיים ומרגשים, אבל זה עוד כלום לעומת הדרמה האדירה שהתחוללה בזירה הפוליטית והכלכלית עם הדחתה השבוע של הנשיאה דילמה רוסף ברוב של 61 סנאטורים מבין 81, לאחר שהואשמה בכך שעברה על חוקי תקציב המדינה.

   לקריאה נוספת:

   רוצים לעבור לארה"ב? אלו המשרות המבוקשות ביותר
   תכנית האוטונומיה: הטכנולוגיה הישראלית שתבטל את הנהגים
   ייעוץ פסיכולוגי ומתנות לילדים: יש חברות שדווקא אוהבות הורים

   האם ההדחה מבשרת על מפנה בדרכה של מדינת הענק? בשלב זה לא נראה כי הסיכויים לכך גבוהים. מתברר כי גם מחליפה של רוסף, מישל טמר, שאמור להישאר בתפקיד עד סוף הקדנציה בשנת 2018, מסובך באותה חקירה שהובילה להדחתה של רוסף, וכן בפרשת שחיתות נוספת. על פי הערכות, לטמר יתקשה להתמקד בבעיות הכלכליות של המדינה ויקדיש חלק ניכר מזמנו בהישרדות פוליטית.

   עד לפני שנים ספורות נחשבה ברזיל לאחד הקטרים העתידיים של הכלכלה העולמית ולחברה של כבוד בקבוצת מדינות ה-BRIC, שכללה את סין, הודו ורוסיה. הצפייה לצמיחה מהירה בכלכלת ברזיל היתה בין הגורמים לזכייתה באירוח המונדיאל ב-2014 ולאירוח המשחקים האולימפיים השנה. ואולם, במקום להפוך לאחת המדינות המובילות בכלכלה הגלובלית, נכנסה המדינה למסלול של מיתון קשה. הצפי הוא כי כלכלת ברזיל תתכווץ בכ-3.5% - שפל כלכלי שלא נראה במדינה כבר כמה עשורים.

   רצף המכות שנחתו על ברזיל החל, כמו תמיד, על מגרש הכדורגל - עם ההפסד הצורב לגרמניה בחצי גמר המונדיאל ב-2014, ומאז יורדת הצמיחה בברזיל בחדות. על רקע הבעיות הכלכליות ההתמודדות של ברזיל עם נגיף הזיקה נראית כמו אחרונת בעיותיה.

   עירנות מוגברת

   הסיבה העיקרית להידרדרות הכלכלית המהירה של ברזיל היא חוסר יציבות פוליטית, מלווה בפרשיות שחיתות, שבין השאר הובילו להדחתה של הנשיאה. כמו כן תרמו להידרדרות האטה בקרב שותפות הסחר מרכזיות של ברזיל - סין וארגנטינה, ירידה במחירי הסחורות, שכלכלת ברזיל נשענת עליהן, למשל עופרת, ברזל ונפט, וכן ניהול פיסקלי ומוניטרי כושל. בסוף 2015 הגיע הגירעון הממשלתי לכ-10% מהתמ"ג, האינפלציה היתה בשיעור של 10% ושיעורי האבטלה זינק לכ-11%. כשאלה מצטרפים לבעיות ה"וותיקות" של ברזיל, כמו שיעורי הפשיעה הגבוהים, השקעה נמוכה בתשתיות ואי שוויון מתרחב, מתקבלת מדינה בקריסה.

   ברזיל היא מדינת יעד חשובה של היצואנים הישראלים. עיקר היצוא מישראל לברזיל הוא בתחום דשנים, מכונות, ציוד חשמלי וכימיקלים. בשנת 2015 ירד היצוא הישראלי לברזיל בכ-18% והסתכם בכ-740 מיליון דולר. המצב הנוכחי בברזיל מעלה חששות שהיצוא למדינה ימשיך להתכווץ. ברזיל מדורגת על ידי אשרא בדירוג סיכון 4, שמשמעותו רמת סיכון בינונית. פרמיית הסיכון צפויה להמשיך להיות גבוהה בטווח הנראה לעין.

   ליצואנים ישראלים שעובדים מול ממשלת ברזיל מומלץ לשמור על עירנות מוגברת בכל הנוגע לעסקות ארוכות טווח. ליצואנים העובדים מול לקוחות ספציפיים מומלץ לנקוט משנה זהירות תוך בחינת יכולת פירעון האשראי, ותק וניסיון בשוק ובחינת יכולת תמיכת בעלי מניותיהם וזאת בעיקר בהתייחס לחברות הקשורות בתחום הנפט והסחורות. כל זה לא אומר שאין לישראלים מה לחפש בברזיל. מדובר עדיין בכלכלה הגדולה ביותר בדרום אמריקה ושותפת סחר חשובה. לכן, חשוב לעשות כל מאמץ לשמר את הייצוא אליה, בזהירות המתבקשת עקב הנסיבות.

   הכותב הוא מנהל הסיכונים הראשי של אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ