פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   לא לפחד מירידות: למה כדאי להשקיע לטווח ארוך?

   כשמסתכלים על הנתונים בפרישה של עשרות שנים ניתן לראות שככל שטווח הזמן עולה כך הסיכוי לתשואה חיובית עולה והסיכון יורד. המרוויחים הגדולים הם אלה שלא חוששים ממשברים

   סוחר בבורסה בניו יורק על רקע מסך המציג ירידה במדדים, ינואר 2016 (רויטרס)
   ירידות בבורסה (צילום: רויטרס)

   אם תנסו למצוא את המשותף בין המשקיעים המצליחים ביותר בעולם, הדבר הראשון שתבחינו בו הוא שהם משקיעים לטווח הארוך. רבים מהם מחזיקים במניות שנים על גבי שנים - לא מוכרים בעליות, ובטח שלא במפולות.

   מה הסוד בטווח הארוך? למה כל כך הרבה משקיעים מצליחים ממליצים לאמץ אופק השקעה ארוך? הנה הסוד: ככל שמשך האחזקה בהשקעה מסוימת ארוך יותר, כך הסיכון קטן יותר. זו לא טעות: הסיכון הגלום בתיק מסוים לשנה גבוה יותר מהסיכון לאותו התיק כשאופק ההחזקה ארוך יותר. ולאבחנה הזו יש משמעות עצומה.

   רוצים את חדשות העסקים ישירות לסמארטפון? עכשיו גם בטלגרם - הצטרפו כאן

   לקריאה נוספת:
   הלקח של קראפט-היינץ: קיצוצים לא מועילים בטווח הארוך
   הצלת מזון היא מטרה חשובה - אבל להוסיף פלסטיק?
   בין ארגון חזק לפוליטיקה פופוליסטית: התלמידים נפגעים

   בהשקעה לטווח ארוך הסיכוי להפסיד - נמוך משמעותית

   הגרף הבא מדגים את הרעיון הזה בצורה מאוד ברורה. הגרף מבוסס על נתוני המסחר של מדד ה-S&P 500, מדד המניות הפופולרי ביותר של וול סטריט, במשך 50 שנות מסחר - מתחילת 1968 ועד סוף 2017. הזמן הארוך הזה מאפשר לבדוק הרבה תת-תקופות. לדוגמה, בהנחה של 22 ימי מסחר בחודש ו-12 חודשי מסחר בשנה, מספר ימי המסחר הבודדים בתקופה הזו הוא 13,200. באותה הצורה, מספר התקופות של 15 שנים רצופות שניתן להכניס בשלמותן ל-55 שנה הוא 421 (מהחודש ה-180, שהם 15 שנה, ועוד החודש ה-600, שהם 50 שנה).

   השקעות לטווח ארוך (יח"צ , VIDEA)
   השקעות לטווח ארוך

   ככל שנעים שמאלה, אופק ההשקעה הולך ומתארך - מימי מסחר בודדים בקצה הימני, עד ל-15 שנה בקצה השמאלי. החלק הבהיר מתאר את התקופות שהסתיימו בירידות בעוד שהחלק הכהה מתאר את התקופות שהסתיימו בעליות.

   במקרה של ימי השקעה בודדים, בערך חצי מהם הסתיימו בירידות וחצי בעליות. וככל שנעים שמאלה בגרף, החלק היחסי של הירידות הולך ויורד - עד שהוא נעלם לחלוטין בטווח של 15 שנה. המשמעות היא כמובן שככל שאופק ההשקעה ארוך יותר, הסיכון להפסד נמוך יותר - עד שבאופק של 15 שנים ומעלה הסיכוי להפסיד למעשה לא התקיים יותר.

   שלב המסקנות

   הגרף הזה מחביא עוד כמה מסקנות חשובות. במשך 50 השנים שבו, היו הרבה מפולות, כאלה שמחקו השקעות והדאיגו הרבה מאוד משקיעים לאורך שנים. אבל כשאופק ההשקעה שלנו ארוך - המפולות האלה נבלעות בתוך התקופות הארוכות יותר של עליות.

   דרך אחרת להסתכל על זה היא שככל שאופק ההשקעה שלנו מתארך, הסיכוי שלנו לממש את התשואה הרצויה לאורך זמן הולך ומשתפר. ככל שהזמן מתארך, אנחנו מתקרבים יותר ויותר לתשואה ארוכת הטווח - והסיכון הולך ומתמעט. אם התקופה מספיק ארוכה, הסיכון יכול להיות קרוב מאוד לאפס.

   השורה התחתונה

   השקעה לטווח הקצר היא טעות - לא אידיאולוגית כי אם מתמטית-סטטיסטית. יש פה נתונים של 50 שנה שמראים שככל שנותנים לכסף לעבוד יותר זמן, כך התשואה משתפרת, עד שהחל מנקודה מסוימת אין כמעט סיכוי להפסיד.

   האם אין סיכוי להשקיע לשנה, או פרק זמן קצר אחר, ולהרוויח הרבה? בהחלט יש. אבל הוא קטן. אופטימיות לא תספיק כדי למצות את הסיכוי הזה - ובטח שלא קניות ומכירות תכופות של מניות. הטווח הארוך הוא הדרך הנכונה.

   הכותבת היא סמנכ"לית תפעול והשקעות - VIDEA מקבוצת לאומי