פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כך וירוס הקורונה תוקף את מערכת הפנסיה בישראל

   החדשות הטובות הן שכמו פעולות המניעה הנמרצות למניעת התפשטותו של הנגיף ארצה, ייתכן שיש מה לעשות כדי להגן גם על החיסכון הפנסיוני שלנו

   פקיד גבול בודק את טמפרטורת הנוסעים כאמצעי זהירות, לאחר התפרצות נגיף הקורונה בסין, במעבר גבול בין סוריה ללבנון. 12 בפברואר 2020. (רויטרס)
   סין, "המפעל של העולם", מושבתת זה שבועות ארוכים בשל נגיף הקורונה והפגיעה בתהליכי הייצור והשילוח עלולה לגרום למיתון עולמי (צילום: רויטרס)

   בתחילת חודש פברואר, במקביל לדיווחים המדאיגים על התפשטות נגיף הקורונה במזרח הרחוק, קיימו בבנק ישראל סדרת דיונים והערכות מצב באשר להשלכות הכלכליות שעלולות להיגרם בשל השפעת הווירוס. סין, "המפעל של העולם", מושבתת זה שבועות ארוכים והפגיעה בתהליכי הייצור והשילוח עלולה לגרום למיתון עולמי.

   אחרי תקופה רצופה של שוק עולה לאורך 11 שנה, מומחים רבים טוענים כי אנחנו לקראת סופו של הראלי הארוך ביותר שידעו הבורסות מעולם. כשנתוני המאקרו מאותתים כבר מספר שבועות כי קיים סיכוי וחשש למשבר בשווקי המניות בארץ ובעולם - וירוס הקורונה יכול להיהפך לטריגר שמממש את החששות.

   החשש הזה ממחיש לכולנו את השפעות הגלובליזציה לחיוב ולשלילה על הפנסיה שלנו כשכל אחד מאיתנו חשוף לנזקי המשבר, אם בחיסכון הפנסיוני המושקע לרב גם במניות חו"ל ובאג"ח קונצרני המקיים קשרים או אם בתיק ני"ע או קרנות נאמנות שמרבית הציבור מחזיק.

   האם יש מה לעשות כדי להימנע מפגיעה אפשרית?

   קודם כל צריך לאסוף את הנתונים הפנסיוניים ואז לבדוק את רמת החשיפה ולהתאימה לרמת הסיכון המתאימה לכל אחת ואחד.

   אם החשיפה גבוהה מהרצוי ניתן להקטינה ולראות איזה מסלולים מומלצים בסיכון הנמוך יותר. צריך להמשיך ולבדוק את החשיפה המתאימה לפי הפרופיל, הגיל, המצב המשפחתי והצרכים הביטוחיים.
   וואלה! רובין פנסיה מאפשר לבצע בדיוק את זה בתהליך קצר, שאינו מצריך ידע פיננסי.

   וואלה! רובין פנסיה מפעיל אלגוריתם שמנתח את מסלולי ההשקעה של קרנות הפנסיה והגמל כמו גם את קרנות ההשתלמות, מדרג את רמת הסיכון הגלומה בהן ומנתח את ביצועי כל מסלול ומסלול הן בהיבטי תשואה לתקופות שונות והן בתנודתיות, תשואה עודפת להון ואף המציאו מדד טרנד למדידת ביצועי טווח קצר ומדד לחוכמת ההמונים.

   לבדיקת חשיפה בתיק האישי ללא עלות בתוך 2 דקות לחץ כאן

   לנוכח החשש מומחים רבים גורסים שעדיף לציבור הרחב לשקול אפילו לוותר על עליות אפשריות בטווח הקצר ולהוריד החשיפה לשווקי המניות תוך ניתוב חלק מהכספים לערוצים הנחשבים בטוחים יותר בעיקר בתקופות משבר כמו אג"ח מדינת ישראל, קרנות שקליות ואף קרנות סל וקרנות נאמנות להשקעה בזהב בכסף ועוד.

   מומלץ כמובן להתייעץ עם בעלי מקצוע ולבדוק את רמת החשיפה האישית ולהתאימה לאהבת הסיכון האישית ולרמת החשיפה בתיקי ההשקעות ובמסלולי החיסכון הפנסיוני.

   חולים בנגיף הקורונה מטופלים בבית החולים בווהאן סין, 9 בפברואר 2020 (רויטרס)
   החשש הזה ממחיש לכולנו את השפעות הגלובליזציה לחיוב ולשלילה על הפנסיה שלנו כשכל אחד מאיתנו חשוף לנזקי המשבר. חולים בנגיף הקורונה בעיר וואהן שבסין (צילום: רויטרס)

   סימנים מקדימים אפשריים לפריצת משבר כלכלי

   יש לציין כי לפני כל משבר כלכלי בעבר היו סימנים מקדימים של לפחות אחד מתוך האינדיקטורים המפורטים אך זאת הפעם הראשונה שכולם מופיעים בו זמנית דבר שיכול להעיד על עומק המשבר הצפוי במהלך 2020.

   1. היפוך עקום תשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב כשהריבית לשנתיים גבוהה מהריבית ל-20 שנה.
   2. עלייה משמעותית של האוברדרפט הגלובאלי, עלייה מכ-120 טריליון לפני 10 שנים למעל 250 טריליון דולר היום.
   3. נסיגה בקצב הצמיחה של מרבית מדינות העולם.
   4. עלייה ושבירת שיאי שערי המניות בבורסות בכל העולם
   5. מחירי הנדל"ן - עלייה רציפה במשך מספר שנים במחירי הנדל"ן בעולם ועוד יותר בארץ עם 120%.

   אז מה כל זה אומר?

   משבר הוא גם הזדמנות ובמקרה הזה ככל שנתכונן אליו מוקדם יותר נוכל לא רק להתגונן מפניו אלא להפוך אותו אפילו להזדמנות של פעם בחיים.

   כעת, רצוי מאד להתכונן למשבר על ידי צמצום חשיפה לשוק המניות, לא לקחת סיכונים על פרויקטים חדשים בנדל"ן, להתחיל לרכוש זהב ולהיות בהיכון להסתער על הבורסות לאחר שיספגו את גלי הירידות הראשונים.

   רוצים לחסוך בביטוחים, לצבור יותר כסף לפנסיה ולהפוך את החיסכון הפנסיוני שלכם ליעיל יותר? הירשמו לאתר Robin ושדרגו את הפנסיה שלכם עכשיו

   *האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי.
   *מכירת המוצר או השירות תעשה על ידי רובין הוד סוכנות לביטוח פנסיוני (2016) בע"מ ("רובין"); המידע המוצג בכתבה זו ביחס למוצר והשירות הינו מידע של רובין והיא אחראית לתוכנו.