הסתדרות המורים: האיגוד המקצועי שהפך לחברת ענק. כמה מרוויחה יפה בן דויד?

הסתדרות המורים אוהבת לדבר בשם החלשים, כמו למשל מורים מתחילים שמשתכרים שכר מינימום, אבל מדובר בארגון ענק עם תקציב שנתי של 486 מיליון שקל, שכר גבוה לבכירים, מיליארדים בקרן השביתה ובנכסי נדל"ן, וכמובן - מסך ברזל שנועד לטשטש את הנתונים. כתבה ראשונה בסדרה

03/07/2022
יפה בן דויד באחת מהפגנות המורים. עם השכר האסטרונומי שלה ותקציב העתק של הארגון, לא פלא שיש לה אורך רוח לשביתות(צילום: ראובן קסטרו)

"באחד בספטמבר יהיה פה בלגן", הבטיחה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, בסרטון שהפיצה למורים לקראת צאתם לחופשת הקיץ. בן דויד הבטיחה שאם שהמאבק על שכרם לא ירד מסדר היום הציבורי, עד שישיגו את מבוקשם והודתה להם על העמידה האיתנה מול ההכפשות: "הפעם אסור לנו לוותר על שיפור משמעותי בשכר של כולם".

כשהמזכ"לית מדברת על "שיפור השכר של כולם", היא מכוונת למורים מתחילים שמשתכרים 6,000 שקלים לחודש ומנהלים ומורים וותיקים ששכרם מגיע, בממוצע, ל- 15,000 שקלים.

אבל מה לגביה? למרות שבכל מקום היא מתפארת שהייתה מורה להתעמלות, (אגב, בסה"כ במשך שש שנים), את עצמה היא כנראה לא כוללת ב"כולם", כי שכרה גבוה במאות אחוזים מהמורים אותם היא מייצגת. כיוון שהסתדרות המורים אינה מפרסמת את שכר הבכירים שלה מאז נכנסה לתפקיד, על פי ההערכות משתכרת יפה בן דויד כ - 90,000 שקלים בחודש בקירוב.

משכורתה של בן דוד מורכבת משכר מנכ"לים של חברות ממשלתיות, כפי שקבע דו"ח וועדת פרידמן, ועומד על כ- 40,000 שקלים לחודש, לא כולל רכב צמוד, נהג, הוצאות, אש"ל ונסיעות לחו"ל. בנוסף אליו היא מקבלת שכר לא ידוע, משלל הגופים הקשורים להסתדרות המורים בהם היא מכהנת בתפקידים שונים, שאינם מדווחים בשום מקום.

מי שבונה על השבתה קצרה של מערכת החינוך בספטמבר, צריך לקחת בחשבון שבקרן השביתה על המורים יש מספיק לשביתה ממושכת(צילום: עיבוד תמונה, ראובן קסטרו, דוד כהן- פלאש 90)

הכירו את האגודה העותמנית

שכרה של בן דוד שלוחמת, בעוז יוצא דופן יש לומר, עבור העלאת שכרם הזעום של המורים, הוא רק קצה קרחון המיליארדים שבבעלות הסתדרות המורים, מיליארדים ששילמו במשך שנים מורים קשי יום כדי שידאגו לזכויותיהם והצטברו בקופתה של האגודה העותומנית שנוסדה עוד לפני קום המדינה.

אגודה עותמנית היא תאגיד למען מטרות ציבוריות שאינו מכוון להשגת רווחים והוקם על פי החוק העותומני משנת 1909. ניתן היה להקים אגודות כאלה עד כניסתו לתוקף של חוק העמותות מ- 1981. להבדיל מחוקים אחרים העוסקים בעמותות וגופים ציבוריים, החוק העותומני לא עודכן במהלך השנים ולכן לא הייתה אפשרות לפיקוח או אכיפה על פעילותן של האגודות העותומניות ורישום מסודר שלהן, מה שעורר ביקורת חריפה של מבקר המדינה והציבור על היעדר השקיפות.

נכון להיום קיימות אלפי אגודות עותומניות בלתי מדווחות, בהן קופות חולים, ארגוני מעבידים וארגוני עובדים, דוגמת הסתדרות המורים, שהיא ארגון העובדים הוותיק בישראל (נוסדה בתחילת המאה הקודמת). מלבד חובת דיווח ראשוני על עצם הקמת האגודה ועדכון פרטיה, היא לא מחויבת בדיווח או במנגנוני פיקוח ובקרה על הפעילות. מנגנון רגולטורי שהסתדרות המורים עדיין מחויבות לו הוא מערכת החוק והמשפט.

שר המשפטים, גדעון סער, חתם בשנה שעברה על תקנות הדיווח והשקיפות של אגודות עותומניות, המחייב אותן בהגשת דו"חות והתנהלות שקופה. כשפנינו לרשם העמותות כדי לקבל נתונים כספיים על הסתדרות המורים נמסר לנו כי חובת הדיווח בהתאם לתקנות החדשות, תחול מהשנה הבאה, דיווח עד לסוף חודש יוני או אוקטובר אם תינתן ארכה, וכשתחול החובה הזו יהיה פירוט של חמשת מקבלי השכר הגבוה. לכן, בהעדר שקיפות למורים ולציבור הרחב, הסכומים שיובאו כאן הם משוערים בלבד ונסמכים על נתונים שנתנו לנו על ידי גורמים בארגון.

עוד בוואלה!

הדור הבא של הטיפול בעזרת קנאביס רפואי

בשיתוף סאיקי
עומדת בראש הארגון המקצועי הכי ותיק בישראל. בן דויד(צילום: ראובן קסטרו)

הסתדרות המורים הפכה לפחות שקופה

מאז שנבחרה לתפקידה בשנת 2017, מנסה בן דויד להיבדל מקודמה בתפקיד יוסי וסרמן, שהתפטר בתום 14 שנים לאחר שנאשם בלקיחת שוחד, סחיטה ואיומים, לאחר שמ־2005 ועד שהחליפה אותו בבחירות הבזק, היא כיהנה כסגניתו. מאז עברו חמש שנים שבהן לא רק שהסתדרות המורים לא הפכה ליותר שקופה, אלא אולי אף להפך. פרטים, כמו פירוט חמשת מקבלי השכר הבכירים בארגון - שפורסמו בתקופתו של וסרמן, נעלמו מדו"חות התקציב.

יותר מ- 150 אלף חברי הסתדרות המורים נדרשים לשלם בכל חודש 59 שקל על חברותם, מה שהכניס לקופת הארגון בשנת 2021 כ- 86 וחצי מיליון שקלים והשנה אמור למלא את הקופה בכ- 89 מיליון וחצי שקלים. סך התקציב הכולל, של הגוף שמיצג את מורי היסודי וחטיבות הביניים, יעמוד בשנת 2022 על כ- 486 מיליון שקלים. כן קראתם טוב את המספר, תקציב שנושק לחצי מיליארד שקלים.

האם יש להסתדרות סכומים נוספים ונכסים שאינם מדווחים? כנראה שכן, וההערכות עומדות על מיליארדי שקלים שנמצאים בקרן השביתה, ובעוד שורת גופים נוספים ששייכים להסתדרות המורים, או נמצאים בזיקה אליה, ביניהם מועדון "אשמורת", קרן השתלמות המורים, ביה"ס להשתלמות המורים, עמותת המורים, קופת הגמל "גל" ועוד ועוד.

עולים חשדות, לכאורה, שכספים מועברים שלא כדין מגוף אחד לאחר, דבר האסור בתכלית האיסור. חברי הסתדרות המורים שביקשו לראות את הדו"חות הכספיים כדי לנסות לעקוב אחרי הכסף, נדחו שוב ושוב, או לא נענו. בבעלות ההסתדרות שורה של מבנים ואדמות ששווים הרבה מאוד כסף, ואליהם נגיע בכתבות ההמשך.

יוסי וסרמן, קודמה של בן דויד בתפקיד. במקרה שלו זה נגמר בהרשעה.(צילום: ניר לנדאו, מערכת וואלה!)

הצצה נדירה לנעשה בהסתדרות המורים

יפה בן דויד התחילה את דרכה המקצועית בשנת 1993 כמורה לחינוך גופני בירוחם, משם עברה ללמד בקריית גת. כשנבחרה ליו"ר סניף הסתדרות המורים בעיר בשנת 2001, עברה לעבוד במשרה מלאה בארגון. למעשה, בן דויד עבדה כמורה זמן יחסית קצר, מבלי להתקדם למשרות ניהוליות, וזאת בשונה מווסרמן, שכיהן כמנהל בית ספר. ב־2008 ניסתה להתמודד לראשות עיריית קריית גת, והצליחה להשיג קולות מעטים בלבד.

בתחילת דצמבר 2016 הגישה פרקליטות מחוז תל אביב כתב אישום לבית המשפט המחוזי נגד וסרמן, בגין לקיחת שוחד, סחיטה באיומים, מרמה והפרת אמונים, פגיעה בפרטיות, שיבוש הליכי משפט והטרדת עד, דינו נגזר לארבעה חודשי מאסר בפועל. כתבי אישום נוספים הוגשו נגד יו"ר אגף התרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני.

כתב האישום הזה סיפק הצצה מסוימת ונדירה לנעשה בהסתדרות המורים. וסרמן, שנבחר למזכ"ל ב־2002, שימש לפני כן כיו"ר אגף הכספים. הוא המשיך לכהן בתפקיד גם לאחר שנבחר לתפקיד המזכ"ל, מה שאפשר לו, לפי כתב האישום, להוציא לפועל כל החלטה על הוצאה תקציבית ללא כל פיקוח מהותי.

כפל התפקידים הביא לשליטה מלאה ויכולת להשפיע על כל החלטה שתתקבל במוסדות ההסתדרות וגופים אחרים שבשליטתה, ולהשפיע על קבלת החלטות בנוגע להסתדרות המורים ולו באופן אישי, כשהוא מצוי בניגוד לכאורה בין תפקידיו בה לאינטרסים האישיים שלו, וזאת תוך דחיקת טובת ההסתדרות. כתב האישום חשף כי במשך תקופה שרר חוסר אמון בין בן דויד לווסרמן, שחשד ב־2013 שהיא מדליפה מידע לעיתונאים.

בשנת 2021 הפתיעה בן דויד כשהודיעה על הקדמת הבחירות להסתדרות המורים בשנה, לדבריה, כדי להיערך למאבק על ההסכם הקיבוצי. האופוזיציה ניסתה לעמוד מולה בזמן הקצר שעמד לרשותה והפסידה. אחרי הבחירות עלו טענות קשות על אי סדרים, אליהם נגיע בהמשך סדרת הכתבות. במהלך השנים שחלפו הידקה בן דוד את השליטה על מנגנוני הסתדרות המורים באמצעות מינויים של אנשי שלומה, ומידרה באופן מוחלט את האופוזיציה שקמה לה מבית.

תגובת הסתדרות המורים

"הסתדרות המורים פועלת על פי חוק, בצמוד לייעוץ משפטי ומערך ביקורת פנים. תקציב הסתדרות המורים מפורסם בשקיפות באתר האינטרנט של האיגוד.

כבר בשנת 2012, עוד בתקופת המזכ"ל הקודם, הוחלט בהסתדרות המורים לאמץ את המלצת הוועדה בראשות הממונה על השכר באוצר לשעבר, פרופסור אברהם (רמי) פרידמן ז"ל, כי שכר המזכ"ל יוצמד לשכר מנכל משרד ממשלתי - וכך הדבר גם לגבי שכרה של המזכ"לית הנוכחית, יפה בן דויד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully