וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משקיעים שוקלים הגשת תביעה נגד האנליסטית מרי מיקר בשל ניגוד אינטרסים

דפנה מאור

22.4.2001 / 15:00

תלונה הוגשה לבורסת ניו יורק גם נגד הנרי בלודג'ט, בטענה שהאנליסט הונה את הציבור

בזמנים הטובים של וול סטריט הפכו האנליסטים שהמליצו על מניות האינטרנט לכוכבים. אחת הבולטות שבהן היתה מרי מיקר, אנליסטית של מורגן סטנלי, שזכתה לכינוי "מלכת האינטרנט" מפי המגזין "בארונ'ס".

מיקר, לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", שיחקה תפקיד רב השפעה במיזוג בין טיים וורנר לאמריקה אונליין (AOL-טיים וורנר ) , בייעצה לטיים וורנר לרכוש את AOL. עתה, לפי דיווח של ה"סאנדיי טיימס" הבריטי, שוקלים משקיעים לתבוע את מיקר בשל ניגוד אינטרסים, בעיקר לגבי מניית פרייסליין.קום, עליה המליצה האנליסטית.

כשמניית פרייסליין.קום נסחרה ב-104 דולר, המליצה מיקר לרכוש אותה, בדומה למניות אחרות. כיום נסחרת המניה בפחות מ-4 דולרים. כשלונות נוספים היו דראגסטור.קום, הומגרוסר.קום ו-AskJeeves - כולן נפלו ביותר מ-90%. בבריטניה המליצה האנליסטית על מניית סוכנות הנסיעות המקוונת Lastminute.com, שגורלה היה דומה.

תביעה של 10 מיליון דולר הוגשה נגד אנליסט מפורסם אחר, הנרי בלודג'ט. בתלונה שהוגשה לבורסת ניו יורק, טוענים התובעים כי מספר אנליסטים עסקו בהונאה שיטתית, וכי בלודג'ט ייעץ לרכוש מניות של חברות, מבלי לגלות כי בנק ההשקעות בו עבד, מריל לינץ', עסק בייעוץ פיננסי לאותן חברות. ניגוד אינטרסים זה הוא עצם המחלוקת המתעצמת של המשקיעים והאנליסטים בחודשים האחרונים.

תת ועדה של הקונגרס מתוכננת להתכנס ולדון בנושא זה בחודש הבא. הוועדה תבדוק אם בנקי ההשקעות הונו את המשקיעים.

למרות ההמלצות החמות של מיקר, ייאמר כי היא חזרה והזהירה בשנתיים האחרונות כי מרבית חברות האינטרנט לא ישרדו, וכי גם השקעה בחברות הגדולות היא עסק רב סיכונים. ב-1999 אמרה מיקר כי תאוות הבצע מסמאת את עיניהן של הרבה חברות סטארט אפ. ובראיון אחר, ל"בארונ'ס", היא הזהירה מפני פקיעת הבועה הממשמשת ובאה.

בשבועות האחרונים שומרת מיקר על פרופיל נמוך. בדו"ח השנתי על מניות טכנולוגיה ואינטרנט שפירסם מורגן סטנלי, הזכירה מיקר כי מרבית המשקיעים שנכנסו למניות האינטרנט בשלב מוקדם הרוויחו הון תועפות, וכי למרות ההפסדים של השנה האחרונה נוצר הון של יותר מ-2 טריליון דולר מאז שנות השמונים על ידי חברות הטכנולוגיה. היא עדיין סבורה שמניות הטכנולוגיה הן השקעה אטרקטיווית, וממשיכה להמליץ על התמקדות במובילות בכל תחום.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully