פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המדינה תקבל חלק מרווחי דיסקונט

   קבוצת הרוכשים תשלם סכום נוסף של 156-78 מיליון שקל אם התשואה הממוצעת על ההון של הבנק בארבע השנים הקרובות תהיה גבוהה מ-13%-11%

   "שברנו את המיתוס של פיבי", אמר אתמול ירון זליכה, החשב הכללי במשרד האוצר, רגע לאחר השלמת המשא ומתן למכירת השליטה בבנק דיסקונט לקבוצת ברונפמן-שראן. זליכה מכוון בדבריו למחיר שבו רכש צדיק בינו לפני כשנתיים את הבנק הבינלאומי, ששיקף רק 50% מהונו העצמי.

   כן כיוון זליכה בדבריו לקשיים שליוו את הפרטת הבנק השלישי בגודלו בישראל: מצבו העסקי הלא מעודד, פרישתן של הקבוצות שניגשו למכרז בזו אחר זו והעובדה שהרוכשים לא יכלו לבצע בדיקת נאותות מלאה לבנק או ליטול הלוואה כנגד הרכישה, כשברקע פותחים עובדי הבנק בשביתה ללא הגבלת זמן.

   אבל כל אלה הם נחלת ההיסטוריה בלבד, שכן בנק דיסקונט יזכה בקרוב לבעלי בית חדשים. לראשונה מצליחה המדינה למכור בנק למשקיעים אמריקאים בלבד, ללא אזרחות ישראלית.

   על פי הסיכום שהשיגו בסוף השבוע זליכה ונציג הקבוצה הרוכשת לן גרונשטין במיאמי, קבוצת ברונפמן-שראן תשלם עבור 26% ממניות דיסקונט 1.3 מיליארד שקל. זה כבר היה ידוע, אבל ההפתעה היא שלמדינה יש מנגנון שיכול להעניק לה הכנסה נוספת: קבוצת הרוכשים תשלם סכום נוסף של 156-78 מיליון שקל אם התשואה הממוצעת על ההון של הבנק בארבע השנים הקרובות תהיה גבוהה מ-13%-11%. כך למשל, אם התשואה תהיה 11% ישלמו הרוכשים סכום נוסף של 78 מיליון שקל. אם התשואה תהיה גבוהה מ-13% ישלמו הרוכשים 156 מיליון שקל.

   התשואה על ההון של הבנק נמצאת במגמת שיפור, ובתשעת החודשים הראשונים של 2004 היתה 10%, בהשוואה ל-0.7% ב-2003, כך שתשואה של 13% אינה נראית בלתי אפשרית. המנגנון הזה מאפשר למדינה לקבל פיצוי על מחיר המכירה הנמוך של הבנק - נמוך מההון העצמי וממחיר השוק - אבל רק בתנאי שביצועי הבנק ימשיכו להשתפר.

   בנוסף קיבלו הרוכשים אופציה לשלוש שנים לרכישת 25% נוספים ממניות דיסקונט המוחזקות בידי המדינה תמורת ל-1.25 מיליארד שקל, סכום המשקף כ-80% מהונו העצמי של הבנק.

   האוצר: הבנק נמכר במחיר גבוה משמעותית מההצעה הראשונה

   באוצר מציינים כי המחיר שהתקבל בסופו של התהליך עבור דיסקונט נמצא בטווח הערכות השווי שהכינו הכלכלן אבי חפץ ורו"ח רן בן-אור, שעל בסיסן נקבע מחיר המינימום שמתחתיו לא היתה המדינה יכולה למכור את הבנק.

   כן מציינים באוצר כי שווי השוק הממוצע של מניות בנק דיסקונט בשלושת החודשים האחרונים שיקף לבנק שווי של 82% מהונו העצמי, בדיוק באמצע הטווח שתשלם קבוצת הקונים: בין 80.25% (הסכום שמשולם כעת) ל-85.25%, הסכום שכולל את תוספת התשלום אם הבנק ישיג את התשואה המדוברת. בשלב זה החלו עורכי הדין של הצדדים לנסח הסכם מכירה מסודר, שאמור להיחתם בטקס חגיגי בשבוע הבא.

   באוצר טוענים עוד כי המחיר שהתקבל עבור דיסקונט גבוה משמעותית מהצעת המחיר הראשונה של קבוצת ברונפמן, 966 מיליון שקל, ובכ-350-300 מיליון שקל מהצעת המחיר שהגישה קבוצת דניאל שטראוס. קבוצת שטראוס פרשה מהמכרז פחות משבוע לפני קיומו, על רקע סירובו של בנק ישראל להתיר למשקיעים המוסדיים השותפים בקבוצה להחזיק ב-49% ממניותיה. בנק ישראל התיר למשקיעים המוסדיים להחזיק רק ב-25% לכל היותר מהקבוצה שתרכוש את הבעלות על דיסקונט