פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   יו"ר נצבא ובכירים נוספים נחקרים בחשד לשוחד

   הבכירים עוכבו לחקירה. ככל הידוע החקירה עוסקת בחשד להשפעה של הנחקרים על תובעים שהגישו נגד החברה תביעה נגזרת על סך 214 מיליון שקל

   בכירים בחברת נצבא נמצאים בשעה זו בחקירה במחלק ההונאה של מחוז תל אביב בחשד למתן טובות הנאה. הארבעה עוכבו היום לחקירה ובמהלך היום יחליטו במשטרה האם לעצור אותם להמשך החקירה. מקור משטרתי אישר כי יו"ר נצבא, מאיר תורג'מן, נמצא בחקירה וכן גם אדם בשם דני מסס ושני בכירים נוספים בחברה. במהלך היום יוחלט האם יש צורך בהארכת מעצר.

   ככל הידוע החקירה מתנהלת בנוגע להתפתחויות שאירעו בתקופה האחרונה סביב התביעה על סך 214 מיליון שקל שהגישו 100 מנהגי וגמלאי אגד, שהם בעלי מניות בנצבא, נגד היושבים בדירקטוריון חברת הנכסים של אגד, נצבא החזקות. בין הנתבעים נמצא גם יו"ר הדירקטוריון מאיר תורג'מן.

   התביעה הנגזרת הוגשה באמצעות עו"ד שחר הררי ושאול קוטלר לפני חודשים. את התביעה הובילו 3 בעלי מניות עיקריים ניסים בן יקר, דני מסס ואורן בן עזרא.

   התביעה של בעלי המניות של נצבא הוגשה ביוני לאחר שזכו בתביעה ייצוגית שהגישו. בתביעה הייצוגית, שגם בה יוצגו העובדים באמצעות עו"ד הררי, ביטלה שופטת ביהמ"ש המחוזי בתל אביב הילה גרסטל הסכם מכירת השליטה בנצבא לקבוצת ברגרזון אגד. התביעה הנגזרת, על סך 216 מיליון שקל, הוגשה נגד 20 דירקטורים ונושאי משרה בנצבא; בתביעה נטען כי אלה יצרו לנצבא חוב של 214 מיליון שקל לבנק הבינלאומי באופן בלתי חוקי.

   לטענת בעלי המניות, החוב נגרם לאחר שנושאי המשרה גרמו לנצבא לפדות באופן לא חוקי את מניות חברי אגד בחברה באמצעות החברות הבנות משגב ומשגבית, ונטלו לצורך זה הלוואות מהבנק. בעלי המניות ביקשו מבית המשפט לאשר את התביעה שהגישו כתביעה נגזרת בשם נצבא, ולחייב את נושאי המשרה לפצות את החברה בגין הנזקים שנגרמו לה.

   נצבא והבכירים שנתבעו הגישו לאחרונה לביהמ"ש בקשה לסילוק על הסף של התביעה הנגזרת. באותה בקשה, שהוגשה באמצעות עוה"ד ניר לשם, יוליה הס ואורי ברימר, נטען כי התביעה הנגזרת לא הוגשה בתום לב אלא כ"מיזם עסקי" שכל מטרתו להשיג לתובעים ולעוה"ד הררי רווחים אישיים.

   מחזיקה בלמעלה ממיליון מ"ר קרקעות

   בבקשה נטען בין השאר כי לחברה הגיע מידע מבוסס לפיו נחתם הסכם שכר טרחה בין שלושת התובעים המרכזיים לבין עו"ד הררי; לפי ההסכם, שלושת התובעים יגייסו בעלי מניות נוספים לתביעה, ושכר הטרחה שייפסק יחולק בין השלושה לבין עורך הדין.

   כמו כן נטען כי לצורך גיוסם לתביעה של בעלי מניות נוספים מקרב הגימלאים נעשו מעשים פסולים ובלתי תקינים. כך למשל נטען כי ברשימת התובעים מוזכרים בעלי מניות שמעולם לא ביקשו להצטרף לתביעה. כמו כן נטען כי בתיק בית המשפט נמצאים ייפויי כוח שחתומים לכאורה על ידי בעלי המניות, על אף שאלה הצהירו כי מעולם לא ראו את ייפויי הכוח ולא חתמו עליהם.

   עו"ד הררי אמר היום ל-TheMarker כי בעקבות אותה בקשה התברר להם שככל הנראה חלק מהתובעים הייצוגיים עברו לצד השני של המתרס. לאור זאת שכר הררי את שירותיו של משרד רו"ח אלעד יריב המתמחה בביקורת חקירתית. בעקבות החקירה שביצע יריב התגלו ממצאים לפיהם ככל הנראה דני מסס נטש את התביעה כאשר החשד היה שהוא עשה זאת בתמורה לטובות הנאה שקיבל מגורמים בנצבא ובין השאר חנות בקניון בהרצליה. בעקבות הממצאים הוגשה תלונה למשטרה ונפתחה החקירה שהפכה היום לגלויה.

   נצבא החזקות הוקמה ביום האחרון של שנת 1995 כחברה בת בשליטה מלאה של נצבא התנחלות, חברה בבעלות חברי וגימלאי אגד. עם הקמת החברה הועברו אליה מרבית הנדל"ן של החברה האם וכן אחזקותיה בחברות שונות כנגד הקצאת מניות. מאז רכשה גמול, בבעלות האחים ברזילי ויונה, כ-12%, אשטרום נכסים וגרנית הכרמל כ-10% כל אחת והשאר בידי הציבור.

   החברה, המתמחה בנדל"ן מניב, מחזיקה בלמעלה ממיליון מ"ר קרקעות עליהם בנויים 143 אלף מ"ר. נכסי החברה מושכרים לכ-902 שוכרים, אולם אגד היא השוכרת העיקרית של החברה ומרכזת כ-30% מסך הכנסות הנדל"ן של החברה. ב-2003 התחילה לרכוש נכסים מניבים בחו"ל ונכסי בנייה למגורים בארץ.