פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חב' ההימורים מחפשות איך לעקוף את החוק האמריקאי

   המהמרים אמריקאיים מאיימים לפתוח חשבונות בנק מחוץ לארה"ב, אבל נראה שלפחות בטווח הקצר המצב מבחינת חברות ההימורים עגום

   הסערה סביב מניות ההימורים נמשכה גם אתמול. אחרי צניחה של עשרות אחוזים במניות ביום שני, המשיכו גם אתמול מניות ההימורים לרכז מחזורי מסחר גדולים בבורסה של לונדון. גם אתמול הכיוון הכללי היה מטה. בסיכום המסחר איבדה חברת 888 עוד 2.8% (אחרי שצנחה ב-26% ביום שני); פארטי גיימינג, שהודיעה על ביטול חלוקת דיווידנד "כדי לנצל הזדמנויות שיגיעו בחודשים הקרובים בתעשייה", השילה 9.4% (אחרי קריסה של 58% יום קודם לכן); ספורטינגבט איבדה 7.6% (אחרי צניחה של 64% יום קודם לכן); אמפייר אונליין ירדה 1% אחרי שאיבדה 25% יום קודם לכן ופלייטק שאיבדה ביום שני 42% סיימה את יום המסחר אתמול ללא שינוי.

   הסיבה לירידות היא אישור חוק שיאסור על בנקים אמריקאיים וחברות אשראי להעביר תשלומים בעבור הימורים ברשת. החוק לא ישפיע על אתרים שבהם לא משחקים על כסף אמיתי. "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי למרות המכה שהנחית הסנאט האמריקאי על הימורים ברשת, לדעת מומחים כי ניתן יהיה למצוא דרכים חלופיות לאפשר הימורים.

   "לנסות ולעצור הימורים באינטרנט דומה לניסיון לחסום גל אחד על החוף ולעצור את האוקינוס מלשלוח עוד גלים", צוטט ב"וול סטריט ג'ורנל" אלן פלדמן, דובר ענק הקזינו בלאס וגאס MGM מיראג'. מומחה אחר אמר כי גם אם יהיה בתחילה שיתוק בפעילות של אתרי הימורים ברשת בהמשך יצוצו חברות חדשות והכסף ימצא את דרכו אליהם.

   "טיימס" הבריטי התייחס אף הוא אתמול לשאלה לאן מועדות פניה של התעשייה. התשובות שנתנו לעיתון מפעיליהם של אתרי ההימורים המקוונים עירבבו תקווה וייאוש: רובם טענו כי הם מקווים שהרשויות בארה"ב יתעשתו ויאפשרו בטווח הארוך את קיום התעשייה המקוונת תחת פיקוח. בטווח הקצר, טענו המפעילים, המצב נראה עגום ואפילו הרסני.

   "טיימס" ציין כי אצל מפעילים קטנים כמו אמפייר אונליין (שבשליטת נעם לניר) ו-וורלד גיימינג המצב נראה עגום במיוחד, ובדומה לכך מצבם של מפעילים שנסמכים על שחקנים מארה"ב קשה. גיגי לוי, שצפוי לאייש בקרוב את כסא המנכ"ל ב-888 שבשליטת שני זוגות האחים שקד ובן-יצחק, אמר כי הוא מלא ביטחון ביכולת החברה לשקם את עסקיה ולהמשיך ולפתח עסקים מחוץ לארה"ב. 888 הודיעה שלשום כי היא תפסיק לקבל הימורים משחקנים אמריקאיים, שהיוו כ-50% מהכנסותיה.

   באתר MarketWatch מדווחים כי חלק מהמהמרים האמריקאיים כבר אמרו כי הם מתכננים לפתוח חשבונות בנק מחוץ לארה"ב כדי שיוכלו להמר. "זו תעשייה חכמה ויהיו מאות דרכים לעקוף את החוק", אמר פעיל בשוק ההימורים המקוונים בארה"ב.

   בתוך כך, דיווחה אתמול סוכנות הידיעות בלומברג כי שני מנהלי קרנות בקבוצת New Star Asset Management איבדו שלשום יחד 19 מיליון דולר מהשקעות בחברות הימורים באינטרנט. עם זאת, ציינו מנהלי הקרנות כי אינם מתכוונים למכור את האחזקות באורח מיידי, מכיוון ש"השוק נוטה לתגובת יתר במקרים כאלה ולחברות ההימורים יש עדיין עתיד טוב באסיה".

   המצב בישראל עמום

   עניין ההימורים באינטרנט הוא אחד התחומים שבו הקדימה הטכנולוגיה את המחוקק, והוא נותר עמום בישראל. לכאורה, קיים איסור על הימורים על פי חוק העונשין, וקיים גם איסור על עריכת הגרלות והימורים, וכן על פרסומם. עם זאת, עדיין לא היתה קביעה חד משמעית שהימורים באינטרנט הם דבר אסור.

   לדברי עו"ד שריג דמארי ממשרד עו"ד דולן דמארי מתיתיהו, הבעיה העיקרית עם הימורים באינטרנט היא שהשרתים, ובהם התוכנה שמבצעת את ההימור, נמצאים מחוץ למדינת ישראל, במדינות שבהם ההימורים חוקיים. כך, הפעולות שהגולש מבצע בישראל הן בעצם הכנה להימור, כשההימור עצמו מתבצע בחו"ל.

   השאלה הקשה שעולה בעניין זה היא אם בכלל בוצעה עבירה בישראל. הטענה העיקרית בעניין זה היא שכפי שמותר לקנות כרטיס טיסה ללאס וגאס, שהוא פעולת הכנה לגיטימית להימורים, שאינם עבירה במקום שבו הם מתבצעים - כך מותר לבצע כל פעולות הכנה באינטרנט להימור שמתבצע בתוכנה בחו"ל.

   דמארי הוסיף כי העניין של עבירת ההימורים, שמתבצעת רק בחלקה בישראל, נדון בפסק דין מועדון טוטו זהב, שהוא מועדון שאסף הימורים וכספים על תוצאות משחקי הליגה הספרדית. נציג המועדון היה נוסע לספרד ומהמר, וכספי הזכייה היו מחולקים בישראל. בית המשפט קבע כי די בכך שמקצת העבירה נעשתה בישראל כדי שעל פי הדין ייתפש ההימור כולו כאילו נעשה בארץ. ברוח זו פסקו גם כמה בתי משפט שלום לגבי הימורים באינטרנט, בין השאר בהחלטות שניתנו לגבי חקירה בפרשת קפה אינטרנט. במקרה זה השתמשו במחשבים להקים רשת הימורים בתוך הקפה, ונטען שבנוסף לרשת הפנימית, התבצעו הימורים גם בגלישה לשרתים היושבים מחוץ לישראל, ועל כן אינו אסור.

   חוק העונשין הישראלי עדיין לא התאים את עצמו למילניום החדש, וההגדרות בו נותרו עמומות. על המדף נמצאת הצעת חוק מפברואר 2004 של חבר הכנסת רוני בר-און, שקובעת כי על המפרסם בישראל או באתר אינטרנט ישראלי אתר אינטרנט או כתובת אלקטרונית של אתר אינטרנט דינו מאסר שנה אחת או קנס. ההצעה גם מתייחסת לאיסור ביצוע חיובים דרך כרטיסי אשראי (בדומה להצעה שהתקבלה בארה"ב). לפי הצעת החוק, לא משנה היכן נמצא השרת של אתר האינטרנט לשם הקביעה כי ההימור בוצע בישראל.

   הצעת החוק מתייחסת לאתרים המכוונים לתושבי ישראל, כלומר אתרים בעברית, או אתרים שמאפשרים תשלום בשקלים, או אתרים שכוללים הימורים על תוצאות משחקי ספורט המתקיימים בישראל בין קבוצות ישראליות.

   המועצה להסדר הימורים בספורט נגד אתרי ההימורים

   ובינתיים, מוסיף דמארי, במקום להתמקד במהמר הפשוט, מתמקדים מאמצי האכיפה בעיקר בצינורות הפיננסיים שמשקים את התעשייה. בעלי אתרי האינטרנט וואלה וספורט 1 נחקרו במשטרה בשל פרסומים לאתרי הימורים, ומתבצעת בדיקה גם לגבי חברות כרטיסי האשראי בנוגע לשאלה אם הן מאפשרות את העבירה בכך שהן מאפשרות למהמרים להשתמש בכרטיסי האשראי לצורך מימון ההימורים.

   עו"ד שחר אלדר, יועץ במשרד ברץ, הורן ושות', אומר כי כל עוד הצעת החוק של בר-און לא עברה את שלבי החקיקה, אין לראות בה דין מחייב, ולגישתו ההימור דרך האינטרנט ופרסומו עדיין מותרים. "לפני כמה חודשים פורסם בעיתונות כי משרד המשפטים הוציא אזהרה לחברות כרטיסי האשראי כי יפעיל נגדם הליכים פליליים אם ימשיכו לאפשר למהמרים ישראליים לשלם על הימורים באינטרנט באמצעות כרטיסי אשראי. לאזהרה זו אין כיסוי. טוב עשו עתה בארה"ב כשהקדימו שינוי חוקי להליכים פליליים, וכך צריך לנהוג גם בישראל", ציין אלדר.

   יו"ר המועצה להסדר הימורים בספורט, גדעון בריקמן, אמר אתמול כי הוא פועל בשנה האחרונה אצל ראשי המשטרה, פרקליט המדינה ושרי האוצר והספורט כדי להעביר את הצעת החוק של רוני בר-און.

   "אנחנו הגוף היחיד שיכול להמר בחוק. אנחנו פועלים לאשר הצעה שלפיה אתרי הימורים לא חוקיים לא יוכלו לשלם בכרטיסי אשראי. היו לנו כבר שיחות עם שר האוצר שר הספורט וראשי המשטרה, והם לוחצים על אישור ההצעה שיזמה המועצה", אומר בריקמן.

   בריקמן אומר כי אתר האינטרנט של מועצת ההימורים מהווה 7% מהמחזור של מועצת ההימורים, כשהשאיפה היא להגיע ל-12% ב-2007. לפי הקצב הנוכחי, צפויה המועצה לסיים את 2006 עם הכנסות של 1.3 מיליארד שקל. הרווחים מוערכים ב-350 מיליון שקל.

   "ההערכה שלנו היא שאתרי האינטרט הלא חוקיים לוקחים מאתנו 400-300 מיליון שקל בשנה. כל הרווחים של מועצת ההימורים הולכים לספורט, והאינטרס שלנו הוא לטפח את הספורט. אנחנו הגוף היחיד שנותן את כל הכסף לספורט. תוספת של 400-300 מיליון שקל להכנסות, זה עוד 100 מיליון שקל לספורט". בריקמן מוסיף כי משיחות שהיו לו עם חברי כנסת נראה שהחוק יאושר. "ניקח את היועצים המשפטיים הטובים ביותר, ולפי שעה איני שומע התנגדות".