פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המדריך לביטול קנסות של כביש 6

   ועדת הערר של כביש 6 קבעה כללים וחובות שמחייבים את מפעילת הכביש. כל מה שכדאי לדעת לפני שתיגשו לערער על הקנס שקיבלתם


   כולנו מכירים את הדילמה: להיתקע בפקקים מעייפים ומעצבנים או ליהנות משירותיו של כביש 6 בתשלום אגרה. לעומת הנסיעה המהירה והנוחה על הכביש עצמו, ההתנהלות אל מול המפעילה של הכביש - חברת דרך ארץ - יכולה להיות אטית, מייגעת ומלווה בעוגמת נפש רבה, בעיקר בגלל מדיניות הקנסות והחיובים הקשה.

   מכוח החוק, הגוף האחראי לבירור ערעורים על קנסות או חיובים של הנוסעים הוא ועדת הערר של כביש 6. במרוצת הזמן ולאחר כמה החלטות מפתח שנתנה הוועדה במקרים שונים של חייבים שעירערו על קנסות, נוצרו כללים וחובות שחלים על חברת דרך ארץ בהתנהלותה מול הצרכן. כללים אלה אינם באים במקום ייעוץ משפטי לכל מקרה לגופו, אבל חשוב להיות מודעים אליהם בהתנהלותכם מול החברה.

   הודעות החיוב בתשלום והקנסות נשלחות לכתובת בעל הרכב, כפי שהיא מופיעה במשרד הרישוי. מאחר שייתכן שעברתם דירה מאז שעידכנתם את כתובתכם במשרד הרישוי או שהרישום פשוט שגוי, עלול להיווצר מצב שבו תצברו מספר קנסות רב בטרם תגלו שיש לכם חוב.

   אם התברר שכתובתכם אינה מעודכנת כראוי במשרד הרישוי, נהגה דרך ארץ לטעון שלמעשה ביצעתם עבירה, משום שהימנעות מעדכון כתובת במשרד הרישוי היא עבירה פלילית על פקודת התעבורה שעונשה שנתיים מאסר או קנס על סך 12,900 שקל.

   בהחלטה בעניין זה קבעה ועדת הערר של כביש 6 שהיא אינה רואה בעין יפה (בלשון עדינה) את הטענה הזאת, שהיא למעשה ניסיון להטיל אימה על הפונים, להרתיעם מהגשת ערר ולהפעיל עליהם לחץ להגיע לפשרה ולמשוך את הערר. הוועדה ציינה שהיא אינה דנה בטענות פליליות ושדרך ארץ אינה קובעת את מדיניות אכיפת החוק הפלילי. על כן, קבעה הוועדה, ראוי שדרך ארץ תימנע מלהעלות טענה זו. במלים אחרות - אל תיבהלו אם זו הטענה שטוענת נגדכם דרך ארץ כשאתם פונים אליה.

   לערר תצטרכו להביא את חשבוניות וקנסות כביש 6 שנשלחו אליכם. אם אלה לא הגיעו אליכם בגלל טעות שמקורה בכתובת הדואר שלכם, דעו שעל דרך ארץ להביא את העתקי כל המסמכים שנשלחו אליכם, ושהוא אינו יכול רק לטעון טענות משפטיות מבלי לגבותן במסמכים. על פי החלטת הוועדה, אם החברה לא תעשה כן, הדבר עלול לפעול לרעתה.

   30 יום רוץ

   אם קיבלתם הודעת קנס, אתם יכולים לנסות ולפנות לפורום לביטול קנסות שמפעילה דרך ארץ. בנוסף, אם ברצונכם לערער על הקנס, על פי החוק אתם יכולים לפנות לוועדת ערר בתוך 30 יום מקבלת החיוב. שימו לב שחוב שלא הגשתם עליו ערר תוך 30 יום הופך לחוב חלוט, שדרך ארץ יכולה לגבות עליו גם ריבית פיגורים.

   כדאי לדעת שגם אם פניתם לפורום של דרך ארץ, אין הדבר אומר שחלה עצירה אוטומטית במניין 30 הימים הנדרשים לפנייה לוועדת הערר. הודעה מדרך ארץ אמורה להודיע לכם שמניין הימים לא נעצר. הוועדה קבעה כי אם לא קיבלתם הודעה מהחברה, סימן שמניין הימים אכן נעצר עם הפנייה ויתחדש רק לאחר קבלת התשובה מהפורום.

   לוועדת הערר רשאי לפנות, על פי החוק, כל מי שחולק על החיוב ורואה עצמו נפגע ממנו. אגב, בהחלטת הוועדה נקבע שערר יכול להגיש גם מי שאינו הבעלים הרשום של הרכב אליו הופנה החיוב. כך, למשל, יכול לפנות לוועדה נהג אשר שאל רכב מחבר, למרות שהחיוב הופנה לחבר בעל הרכב.

   הצלה מחליטה


   החוק מתייחס אל הצרכן כאילו קיבל את הודעת החיוב מדרך ארץ בתוך ארבעה ימים מיום שליחתה בדואר רגיל. שימו לב: גם אם אירעה תקלה כלשהי והדואר בושש, החוק עדיין מתייחס אליכם כאילו קיבלתם את ההודעה. בעיה חמורה אף יותר היא שהחוב שלכם הופך לחלוט, אם לא הגשתם ערר בתוך 30 יום - והרי מובן שאין לכם אפשרות להגיש ערר על חשבונית שמעולם לא קיבלתם.

   בניגוד להודעות החיוב הרגילות, את הודעות הקנס חייבת דרך ארץ לשלוח בדואר רשום, אך גם אלה נחשבות כאילו הגיעו ליעדן בתוך ארבעה ימים מהמשלוח.

   הבשורות הטובות הן שוועדת הערר קבעה כי על מנת שהודעות הקנס ייחשבו ככאלה שהגיעו ליעדן, על דרך ארץ להציג אישור מהדואר שמראה מה קרה לחיוב, מתי נשלח ומה עלה בגורלו. אם החיובים חזרו, על החברה להוכיח שפעלה בשקידה סבירה כדי לאתר את הצרכן החייב, כבר לאחר משלוח של שתי חשבוניות הקנס הראשונות. האיתור ייעשה באמצעות פעולות שונות: מודיעין 144, מרשם משרד הפנים, מרשם רשם החברות ואף בעזרת שירותי איתור פרטיים (אם החוב גבוה במיוחד).

   אם דרך ארץ לא תציג אישור מהדואר ותוכיח שנעשה מאמץ סביר לאתר אתכם, אין דרך לקבוע שהקנס הגיע אליכם בתוך ארבעה ימים. במקרה כזה, החוב אינו חלוט ולא תשלמו עליו ריבית פיגורים.

   נקודת אור נוספת: דרך ארץ טענה בכמה מקרים כי אם המכתב שנשלח אליכם התעכב או לא הגיע, עליכם להפנות את טענותיכם לרשות הדואר ולא אליה. הוועדה קבעה בעניין זה כי דרך ארץ היא זו שמסתמכת ונעזרת בשירותי הדואר והיא בעלת נגישות גדולה יותר לנוהלי העבודה של הדואר. לכן, אם יש לחברה טענות לרשות הדואר - עליה לפנות אליה בעצמה.

   מחיר הקרן


   גם אם פניתם לוועדת ערר בטענה על קנסות, כדאי לשלם בינתיים את החשבונית המקורית עבור הנסיעה עצמה, אם אכן ביצעתם אותה - זאת מפני שפנייה לוועדת ערר אינה עוצרת את מנגנון הקנסות ואינה מעכבת את הליכי הגבייה. על כן, אם המחלוקת היא על הקנסות בלבד, קבעה וועדת הערר שדרך ארץ שיש לאפשר לחייבים שמעוניינים בכך להפריד את החיובים ולשלם את סכום האגרה בגין הנסיעה ובכך למנוע את תפיחת החובות.

   בנוסף, אם לא שילמתם את החיוב בזמן, שימו לב שהודעות הקנס שנשלחות אליכם כוללות את גובה הקנס בלבד. גם אם שילמתם את הקנס, עדיין עליכם לשלם את החיוב המקורי, ועד שלא תשלמו אותו הוא ימשיך ויצבור קנסות חדשים.

   במקום מנוי


   דרך ארץ ממליצה ומיידעת את הציבור באופן נרחב על האפשרות לעשות מנוי לכביש 6. המלצה זו ניתנת גם לצרכנים חייבים שפונים להסדרת חובם מול החברה. כך, למשל, דרך ארץ מציעה לעתים לצרכנים חייבים לעשות מנוי ובתמורה לקבל הנחה על הקנסות שצברו.

   ואולם, בחוק קיימות אפשרויות נוספות להסדרת תשלומים לכביש 6 שאינן מחייבות מנוי - למשל הפקדת סכום כסף באופן אנונימי לתשלום הנסיעות בכביש או מסירת כתובת לקבלת חיוב באופן חד פעמי, שאינה כתובתו של בעל הרכב. אפשרויות אלה, כמו המנוי, יפתרו את בעיות הדואר האפשריות, אך בניגוד למנוי הן אינן מחייבות אתכם לאורך זמן וגם לא מחייבות אתכם לחשוף פרטים אישיים בפני דרך ארץ.

   בעניין זה קבעה הוועדה שעל דרך ארץ להציג בפני הצרכן את האפשרויות הנוספות - ולא, עלול הדבר להיחשב כהטעיית הציבור.

   חובת עצירה


   על פי החוק נתונה לדרך ארץ הסמכות לעכב רכב שנוסע על כביש 6, אם בעל הרכב לא שילם את חובו. החוק אמנם לא קובע מגבלות על השימוש בסמכות זו, אך הוועדה קבעה שמכיוון שיש בהפעלת הסמכות לעיכוב הרכב פגיעה בזכות הקניין של בעל החוב, הרי שהכביש לא יוכל להשתמש בסמכותו ולעכב כל כלי רכב חייב, אלא רק רכב שלבעליו חוב משמעותי - ולא חוב המסתכם בכמה מאות שקלים בלבד.

   עיכוב הליכים


   על פי החוק, הגשת הערר אינה מעכבת את הליכי הגבייה של החשבון. אם מגיש הערר רוצה לעכב את הליכי הגביי, עליו להגיש בקשה מיוחדת לעיכוב ההליכים לוועדת הערר ולקבל את אישורה.

   הוועדה קבעה בעניין זה שבמקרה בו המערער שילם את חוב האגרה המקורי (הקרן), היא תיטה לעכב את הליכי הגבייה בתנאים מסוימים, כמו במקרה בו כבר היה דיון והצדדים רק ממתינים להחלטה, או במקרה שהמחלוקת היא האם החוב חלוט או לא (שנגזרת מהשאלה מה עלה בגורל הדואר הרשום והאם דרך ארץ פעלה בשקידה סבירה לאתר את החייב).

   תגובת חברת דרך ארץ, מפעילת כביש 6: "כל החלטות ועדות הערר ופסיקות בית המשפט מיושמות על ידינו".

   ** סייע בהכנת הכתבה: עו"ד אילן בומבך, יו"ר ועד מחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין ויו"ר לשעבר של ועדת הערר של כביש 6.