וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החברות יחזרו אחרינו

4.4.2001 / 12:18

בבנק הפועלים ייתנו מעכשיו אשראי רק למי שיש לו מזומנים

הארץ
ltpgt
ltbrgt
lt/bgtמאת סמי פרץltbgt
יחידת המימון לחברות הסטארט אפ בבנק הפועלים מחמירה את הקריטריונים, ותעניק מעתה אשראי רק לחברות שיש בקופתן מזומנים ל-18-12 חודשים. המשבר בענף אינו מרתיע את ראשי הבנק שמתכננים לפתח פעילות דומה גם באירופה.
lt/pgt

ltpgt
הנה נתון שאף קרן הון סיכון לא תספק בימים אלה: מתוך שלושה מימושים מוצלחים של חברות סטארט אפ, שלהן העניק בנק הפועלים הלוואות גישור בשלוש השנים האחרונות, נסגרה חברה אחת. הטיית היחס נוצרה רק בשנה האחרונה, שכן בשנתיים הראשונות לפעילות לא נרשמה כל נפילה.
lt/pgt

ltpgt
עם זאת, סגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, דני דנקנר, אינו מתרגש מנתון זה: "היחס טוב. התיק שלנו טוב משום שהתחלנו לממן חברות סטארט אפ מוקדם יחסית, אך מה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה".
ltbrgt
lt/bgtאשראי כנגד שיעבוד נכסים שוטףltbgt
בנק הפועלים התחיל להעניק הלוואות גישור לחברות סטארט אפ שעמדו בפני הנפקה לפני כשלוש שנים. לכל אחת מהחברות העניק הבנק אשראי - שנע בין חצי מיליון דולר ל-4 מיליון דולר, וקיבל כנגדו שיעבוד שוטף על נכסי החברה וכן אופציות לרכישת מניות של החברות.
lt/pgt

ltpgt
השנתיים הראשונות היו מוצלחות מאוד: הבנק הצליח לממש אופציות בחברות כמו קווילטאו, אורידיון , טריון , חברת AVT (סימול AVTC), אר.טי.סט ובריזקום , רשם רווחי הון נכבדים והצליח להחזיר את האשראי שניתן לחברות אלה.
lt/pgt

ltpgt
רותי שמחה, שעמדה אז בראש יחידת המימון לחברות סטארט אפ בבנק הפועלים, אמרה כי היא מצפה גם לכשלונות, ואלה אכן הגיעו בחודשים האחרונים בהשפעת המשבר בנאסד"ק.
lt/pgt

ltpgt
שלוש-ארבע חברות, בהן סמארט ליין, נסגרו בחודשים האחרונים והותירו את הבנק ללא האשראי שהעניק להן. בשלב זה, הסכומים שבהם מדובר זניחים, ונראה כי בבנק מוכנים לשמור על יחס הכשלונות-הצלחות הנוכחי גם בשנים הבאות. לא בטוח שזה יקרה.
ltbrgt
lt/bgt קריטריונים נוקשים למימוןltbgt
עד כה מימן הבנק כ-50 חברות סטארט אפ בהיקף כולל של כ-80 מיליון דולר, לאחר שקבע קריטריונים נוקשים למימון: רק חברות שיש להן מוצר ומכירות, ואשר קרן הון סיכון או גוף מוסדי אחר כבר השקיעו בהן. בחינת ביצועי הבנק, בשלב כה מוקדם, ועם מדגם לא גדול יחסית, אינה מספקת אינדיקציה מדויקת לגבי מצב השוק. עם זאת ההערכה היא כי היחס בין כשלונות להצלחות בקרנות ההון סיכון גבוה יותר.
lt/pgt

ltpgt
ניתוח מצב השוק ניתן לקבל מדני דנקנר ומשמואל שקד, העומדים בראש חברת פועלים וונצ'ר סרוויסס (סימול PVS), החברה הבת של הבנק שהוקמה לפני חודשיים, במטרה לרכז את פעילות הבנק בתחום חברות הסטארט אפ ולבדל פעילות זו הנתפשת כשונה מאוד מתחומי הפעילות המסורתיים של הבנק. לדירקטוריון החברה צורפו יגאל ארליך, שוקי גלייטמן ואורנה ברי ששימשו בעבר מדענים ראשיים במשרד התמ"ס.
lt/pgt

ltpgt
החברה מעסיקה שישה עובדים, ובכוונתה לקלוט שניים-שלושה נוספים, רובם מתעשיית ההון סיכון, כדי להרחיב את כלי הניתוח והבקרה של הבנק. שקד אומר כי הבנק אינו מתכוון לפעול כקרן הון סיכון, אלא להמשיך ולשתף פעולה עם הקרנות. אך דנקנר אינו פוסל אפשרות שהחברה תבצע השקעות בחברות שבהן קרנות הון סיכון עדיין לא השקיעו, בניגוד לקריטריונים שהנהיג הבנק עד כה.
lt/pgt

ltpgt
בחודשים האחרונים קיבלה PVS עשרות פניות מחברות סטארט אפ שהתפכחו מאשליית גיוסי הענק בנאסד"ק והמתחננות עתה להלוואות גישור של 3-2 מיליון דולר.
ltbrgt
lt/bgtלפני שנה עוד חיזרנו אחר סטארט אפיםltbgt
"יש כיום הזדמנויות השקעה רבות יותר", אומר דנקנר. "לפני שנה אנחנו חיזרנו אחרי חברות סטארט אפ, אך תמונה זו השתנתה, ועתה חברות הסטארט אפ הן אלה שמחזרות אחרינו. מספר הבקשות לקבלת אשראי גדל פי-שניים. חברות שביקשו לפני שנה מחיר מסוים, מסתפקות עתה במחיר שלעתים נמוך ב-50% מהשווי שהעניקו לעצמן לפני שנה".
lt/pgt

ltpgt
ואולם, הבנק החמיר את הקריטריונים למתן אשראי. לפני המשבר, הסתפקו בבנק ביתרת מזומנים שמספיקה לחברה לחצי שנה. חברה שאין בקופתה יתרת מזומנים שתספיק לה לפחות מ-18-12 חודשים, תתקשה כיום לקבל אשראי מהבנק.
lt/pgt

ltpgt
הזהירות המופגנת נובעת מהערכות פסימיות לגבי שוק ההנפקות בנאסד"ק בשנה הקרובה. בסופו של דבר, מי שעוסק בהלוואות גישור, מבקש לראות מה קורה מעברו השני של הנהר הגועש.
lt/pgt

ltpgt
דנקנר מגדיר עצמו כפריק של גאדג'טים. הוא עוקב בדריכות אחרי כל צעצוע חדש שיוצא לשוק, ואינו חושב פעמיים לפני שהוא מזמין מוצר כלשהו באמצעות האינטרנט. התחביב הזה, וכן עסקי התקשורת המסועפים של משפחת דנקנר, מחברים אותו לעולם הטכנולוגי ולחברה החדשה. ההתלהבות המופגנת של דנקנר מהעולם הטכנולוגי הופכת אותו גם לאופטימי יותר כשהוא מדבר על "המשבר", ומבקש להכניס דברים לפרופורצייה.
ltbrgt
lt/bgtמעבר לאסטרטגיית מיזוגיםltbgt
דנקנר אומר כי נתקל בלא מעט חברות שבנו את האסטרטגיה שלהן על IPO (הנפקה ראשונה לציבור), ועוברות עתה לאסטרטגיית מיזוגים. "חברות התבגרו, וכיום הן מבינות שלא תמיד הנפקה ציבורית היא הפתרון", הוא אומר. "אני מניח שבעתיד נראה חברות רבות שאינן עושות אקזיט, ואינן נסחרות בבורסה, אלא פשוט עובדות ומרוויחות כמו חברה רגילה.
lt/pgt

ltpgt
"לא כל חברה צריכה להיסחר לפי שווי של 400 מיליון דולר. גם 50 מיליון דולר זה טוב. יתכן שכמה מהחברות יישארו בינוניות - וגם זה בסדר. אני בטוח שהרבה חברות טובות נופלות בגלל מצב השוק. המצב הנוכחי רגיש, אך הוא ישתנה, אם כי איני יכול לומר כמה זמן זה ייקח".
lt/pgt

ltpgt
שקד, לעומתו, נשמע יותר כמו בנקאי סולידי. בעבר שימש מנהל הכספים של תדיראן, נציג הבנק בבוסטון ובלוס אנג'לס, ובשנים האחרונות עסק בניהול מגזר תקשורת, מדיה, מסחר וקונצרנים באגף העסקי של הבנק. התלהבותו משטף הפיתוחים הטכנולוגיים מסויגת: "נראה כי פרק הזמן שיידרש לשינוי התרבות יהיה ארוך יותר, וכי החדירה ההמונית של הפיתוחים תהיה אטית יותר. גם אם יש מוצר שאנחנו חוש

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully