וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הימור מהממיר

4.4.2001 / 17:31

האנגלים, כצפוי, מובילים בשימוש בשירותי הימורים טלוויזיוניים

שגיא חמץ
ltpgt
שש זקנות בכיסאות גלגלים חשמליים ישבו ביום ראשון שעבר על קו הזינוק של מסלול מרוצים מאולתר באולם התעמלות במרכז לונדון. מסביבן התרוצצו בערבובייה שני צלמים עם מצלמות וידאו ומאפרת, ובמאי עצבני חילק הוראות מאחד המושבים ביציע.
lt/pgt

ltpgt
שני פועלי במה מתחו את קו הסיום, ועוזרת הפקה בחליפת עסקים כיוונה אותם במשפטים קצרים לגובה הרצוי. קצת מאחור, על במה מאולתרת, ישב בשקט מוחלט גבר יפאני מבוגר בחליפה משונה ובמשקפי ראייה ענקיים, ומאפרת טרחה על איפור פניו חרושות הקמטים.
lt/pgt

ltpgt
עשר דקות אחר כך השתרר שקט מוחלט. אחד מפועלי הבמה, במדים לבנים, אחז בידיו אקדח והתקדם לעבר קו הזינוק, שם פיטפטו הזקנות בלחש. המאפרת, וכמוה עוזרת ההפקה, נעלמו מהזירה. שני פנסים גדולים נדלקו, אקשן.

היפאני קם מכיסאו, התקרב לכיסא הגלגלים הקיצוני ביותר ונשען עליו עד שגופו נטה באלכסון. לפתע שיחרר זעקה שנשמעה סתומה אבל היתה מן הסתם המלה האנגלית GO, שכן שנייה אחר כך ירה פועל הבמה ירייה אחת באוויר. המתחרות לחצו על הכפתור השחור שבידית הכיסא, ויצאו לדרך.
ltbgt
"באנזאי" התכנית הכי פוליטיקלי אינקורקט
lt/bgt
מרוץ כיסאות הגלגלים נשמע אולי הזוי, גרוטסקי, אבל "באנזאי" (BANZAI), תכנית חדשה בערוץ קאלט שמעלה צ'אנל 4 הבריטי, עומדת לעלות לאוויר, ועל פי ההדים הראשונים נראה שתהפוך לדבר הבא על המסך הקטן בבריטניה.

"באנזאי" היא התכנית הכי פוליטיקלי אינקורקט באנגליה ואולי באירופה כולה. ואם תיאור הפתיחה לא המחיש זאת מספיק, אפשר אולי רק להוסיף שבשלב הבא במרוץ נעות שתיים מן הזקנות זו מול זו במהירות על גשר, במה שמכונה קרב תרנגולות.
lt/pgt

ltpgt
המפסידה תהיה זו שתסטה ראשונה מהמסלול ותיפול לתוך אגם קטן. צופי הטלוויזיה מוזמנים להמר על המפסידה, ובזה בדיוק העניין.

"באנזאי", וכמוה תכניות נוספות - חלקן משודרות וחלקן יעלו לאוויר בקרוב באנגליה, בצרפת ובמדינות נוספות באירופה - הן הניצנים הראשונים של הטלוויזיה האינטראקטיווית, או בקיצור - ITV.
lt/pgt

ltpgt
יותר מכך, "באנזאי", שיובאה מיפאן, היא מן התכניות הראשונות בעולם שנוצרו לא רק כדי להתמודד בטבלת הרייטינג, אלא גם כדי להפוך לתכנית הימורים למנויי הטלוויזיה האינטראקטיווית.
ltbgt
מה שקרה באינטרנט קורה גם בטלוויזיה הדיגיטלית
lt/bgt
בטלוויזיה האינטראקטיווית, בדיוק כמו בעולם האינטרנט, ההימורים והסקס נבדלים מכל תחום אחר. באינטרנט הצליחו אתרי סקס והימורים לצבור מנויים בתשלום כשאתרים אחרים קרסו בשל מודל עסקי נטול הכנסות, ליצור רווחים בשעה שמנהלי אתרי תוכן אחרים לא ראו באופק את שורת הרווח. עכשיו זה קורה גם בטלוויזיה הדיגיטלית.

שתי מדינות בעולם חנכו בשנה שעברה שירותי הימורים באמצעות הטלוויזיה, המכונים בעגה המקצועית impulse betting - אנגליה וצרפת. מדינות אחרות - בהן גרמניה, ספרד וכמה מדינות במרכז ובדרום אמריקה, שם פועל זה כשנה שירות של שידור דיגיטלי - אמורות להצטרף אליהן בקרוב.
lt/pgt

ltpgt
בקרב הקהל הבריטי חובב ההימורים נחלו השירותים האלה הצלחה גדולה בהרבה מאשר בצרפת, שבה חוקי הרגולציה קשוחים יותר. אבל גם כאן וגם כאן הצליחו מארגני ההימורים, רשתות הטלוויזיה ומפתחי הטכנולוגיה לרשום זרם הכנסות ורווחים משמעותי כבר בשנה הראשונה לפעילות.
lt/pgt

ltpgt
בחברת קאנאל פלוס הצרפתית, לדוגמה, ניתן להמר על מרוצי סוסים בלבד בגלל מגבלות החוק, אבל כבר עכשיו, קצת יותר מחצי שנה מאז הופעל השירות, מגלגלת החברה כמיליון פרנק ביום (כ-140 אלף דולר). באנגליה, כאמור, ההימורים מגוונים בהרבה והמספרים גדולים הרבה יותר.
ltbgt
שוק עם פוטנציאל של מיליארדי דולרים
lt/bgt
נראה, אם כך, שאם אנליסטים והשוק כולו סימנו את הטלוויזיה האינטראקטיווית כאחד מעשרות שוקי היעד בעלי פוטנציאל של מיליארדי דולרים, בינתיים היא היחידה שאכן מתחילה לממש חלק מהתחזיות. שירותי הטלוויזיה האינטראקטיווית אמנם כוללים מגוון רחב של אפליקציות - החל בשירותי אינטרנט כמו דואר אלקטרוני וגלישה באתרי תוכן, וכלה בשליטה על זוויות הצילום וההתרחשות על המסך.
lt/pgt

ltpgt
אבל מבין כל אלה, ההימורים השונים הם התורמים בשלב זה חלק ניכר מההכנסות של ספקי השירות ושל מפתחי וספקי הטכנולוגיות כאחד. נכון, בהשוואה להכנסות מפרסומות ודמי מנוי הסכומים האלה לא גבוהים במיוחד, אבל בימים אלו, כאשר שירותים דיגיטליים ואינטראקטיוויים למיניהם מייצרים הפסדים בלבד, מדובר ללא ספק בסכומים נכבדים.

56 מיליון מנויים בעולם מחוברים היום לטלוויזיה דיגיטלית על פי נתוני חברת המחקר strategy analytics, קצב ההצטרפות, בייחוד באירופה, נחשב גבוה, וצופים שיגיע לשיעור של כ-30% בכל שנה. בצרפת יש כיום לשירותי הטלוויזיה האינטראקטיווית כ-4 מיליון מנויים, והחברה המובילה בתחום היא קאנאל פלוס, עם כ-1.6 מיליון מנויים.
lt/pgt

ltpgt
באנגליה מנויים כ-7 מיליון בתי אב, והמובילה היא חברת OPEN שבבעלות SKY, אשר לה 4.2 מיליון מנויים. מבין אלה, שיעור המשתמשים בשירות ההימורים אמנם קטן עדיין, אבל בכל הקשור להכנסות - השיעור הקטן הזה הוא משמעותי מאוד.
lt/pgt

ltpgt
"נכון להיום", אומר ג'ייקוב היילר, אנליסט בחברת המחקר דאטה מוניטור המסקר את תחום הטלוויזיה האינטראקטיווית, "מדובר במספרים קטנים במונחי שיעור המשתמשים, אבל במספרים גדולים במונחי הכנסות. על פי דיווחי החברות, 90% מהמנויים משתמשים לפחות פעם בשבוע באחד ממשחקי המחשב שמספק השירות הדיגיטלי.
lt/pgt

ltpgt
המשחקים האלו אינם מכניסים אגורה לחברות שכן זהו שירות חינם. לעומת זאת, בשירותי ההימורים השונים משתמשים כחצי אחוז בלבד מהמנויים, אבל חצי האחוז הזה ייצר מיוני 2000, מועד השקת השירות באנגליה, ועד דצמבר מחזור של 1.7 מיליון דולר.

"מדו"ח שערכנו באחרונה על בסיס נתונים שסיפקו ספקיות הטלוויזיה האינטראקטיווית", הוא מוסיף, "עולה שמי שאכן משתמש בשירות הזה עושה זאת בתכיפות גבוהה. בחברת OPEN, לדוגמה,

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully