וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרנות הנאמנות של הבנקים: הכסף עובר מכיס לכיס

הארץ

9.8.2001 / 8:29

מאת אורי וינברגר

המתגייסים לחיל הים גאים באימרה הנפוצה: "עוד לא נוצח עם ששלט בים". הבנקים ללא ספק הוכיחו בחודש האחרון את השליטה הבלתי מעורערת שיש להם בתעשיית הקרנות, וכן את העובדה שהם בלתי מנוצחים. לנוכח הפדיונות הגדולים בקרנות השקליות ביולי שסבלו מתשואות שליליות, בלטה יכולת השיווק האגרסיווית של הבנקים.

לבנקים יש עשרות קרנות נאמנות מסוגים שונים. בנוסף, מנהלים הבנקים מספר רב של קרנות שקליות לטווחים שונים. למעשה, לכל טווח זמן שיבחר בו הלקוח (או יועץ ההשקעות) יש קרן נאמנות מתאימה.

הבנקים כנראה לא הרגישו מאוימים בתחילת יולי מגל הפדיונות הגדול בקרנות השקליות, שכן הכסף נפדה מהקרנות הארוכות. ואולם, במהרה עבר הכסף, בעצת סוללת יועצי ההשקעות של הבנקים, לקרנות הקצרות ולקרנות אחרות, כך שבסופו של דבר למרות הפדיונות הגדולים הצליחה תעשיית הקרנות לגדול גם ביולי בשיעור של 1.3%.

ביולי נפדו בקרנות השקליות הארוכות כ-1.2 מיליארד שקל בשל תשואות שליליות חדות בקרנות אלו, שנבעו מקריסה באיגרות החוב השקליות הארוכות בריבית קבועה בשיעורים של 3%-4%.

מנגד, כניסת כספים גדולה של כמיליארד שקל לקרנות השקליות הקצרות הצליחה לחפות על פדיונות אלו, כך עולה מסקירה שפרסמה אתמול חברת מיטב.

יולי הוא החודש הראשון מתחילת 2001 שבו נרשמה ירידה במשקלו של הרכיב השקלי מסך נכסי תעשיית הקרנות, המסתכמים בכ-61 מיליארד שקל. האפיק השקלי סבל ביולי הן מתשואה שלילית של הקרנות השקליות והן מיציאת כספים גדולה מהן, והוא מהווה כיום 74.3% מסך התעשייה, לעומת 75.5% בסוף יוני.

במשקלו של הרכיב הצמוד מדד היתה עלייה קלה (מ-3.7% ל-4.5%), והוא נהנה ביולי מכניסת כספים בסך מיליארד שקל (בעיקר בקרנות המתמחות באג"ח מדינה). אל הקרנות המתמחות במט"ח זרמו ביולי כחצי מיליארד שקל (משקל האפיק 6.2%), ולקרנות המנייתיות נכנס סכום קטן מאוד של 30 מיליון שקל (משקל של 13.6%). הקרנות המתמחות באג"ח להמרה מהוות כ-1.4% מסך התעשייה.

בסיכומו של דבר, למרות הצניחה בשחרים הארוכים ולמרות הפדיונות הגדולים בקרנות השקליות, גדלו נכסי קרנות הנאמנות גם ביולי בשיעור של 1.3% לכ-61.2 מיליון שקל. עיקר הגידול נבע מכניסת כספים בסך 600 מיליון שקל (חלקו הקטן של הגידול נבע מתשואה משוקללת של 0.2%). בנתח השוק של הגופים הפעילים בשוק בלטה העלייה החדה בחלקה של קבוצת בנק הפועלים (מ-36.9% ל-37.5%), עלייה החוזרת על עצמה מדי חודש. לעומת זאת, חלקם של הברוקרים הפרטיים ירד מ-13.8% ל-12.7%.

יועצי ההשקעות סוברים כנראה שההשקעה בקרנות הנאמנות השקליות נחשבת כיום לאטרקטיווית, שכן הם ממשיכים לשווק את האפיק בהתמדה. חלקם מנמקים זאת בעובדה שבתשואה של 7% באיגרות החוב השקליות ובניכוי 2% תחזית אינפלציה, נחשבת תשואה של 5% לאטרקטיווית.

מה ששוכחים אולי היועצים להזכיר הוא שמתשואה של 7% יש לנכות לא רק את האינפלציה, אלא גם דמי ניהול שנתיים של 1%-1.4% ודמי משמרת בשיעור של כ-0.5%, כך שהתשואה די מתכווצת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully