וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האוצר יפסיק הקיצבה לעובדי אגד שיצאו לפנסיה מוקדמת

שלומי שפר

1.11.2006 / 12:23

האוצר: אגד צריכה לממן בעצמה את עלות הפנסיה המוקדמת לעובדים, בסכום כולל של 400 מיליון שקל

1,000 עובדי אגד שיצאו לפנסיה מוקדמת, ימצאו את עצמם בשנים הקרובות ללא קיצבה חודשית - זאת עד שיגיעו לגיל 67, הגיל בו הם זכאים לקבל פנסיה מקרן הפנסיה שלהם. כך הודיע בימים אלה משרד האוצר, המחזיק את קרן הפנסיה של עובדי אגד. האוצר הודיע לאגד כי בשל שינוי התקנון, קרן הפנסיה לא יכולה לשלם לאותם עובדים קיצבה חודשית, ועל אגד לשלם בעצמה את התשלום בסכום מצטבר של 400-300 מיליון שקל. אגד מתנגדת.

כחלק מהסדר קרנות הפנסיה שנתפסו על ידי המדינה, לקחה המדינה לידיה גם 2 קרנות פנסיה מפעליות - כלומר, קרן פנסיה של מקום עבודה אחד. אחת מהן היא הקרן של עובדי הדסה, והשנייה היא קרן של עובדי קואופרטיב אגד. בתמורה, התחייבה המדינה לשאת על עצמה את סך הגירעון האקטוארי של הקרן - 6 מיליארד שקל. כחלק מההסדר, קיבלו קרנות הפנסיה תקנון חדש, לפיו העובדים יתחילו לקבל פנסיה רק מגיל 67.

על פי התקנון האחיד החדש, יש לעובדים שפורשים מוקדם יותר שתי אפשרויות: האחת היא לשלם "קנס" על הפרישה המוקדמת, כלומר - לקבל פנסיה מוקטנת, והשנייה היא להגיע להסדר עם המעסיק לפיו הוא ישלם עבור מי שפרש מוקדם את הפנסיה עד לגיל 67, ומגיל זה הפנסיה תשולם על ידי קרן הפנסיה.

כ-1,000 עובדי אגד יצאו בשנים האחרונות לפנסיה מוקדמת. מתוכם, 400 נמצאים בין גיל 60 לגיל 67 ו-600 עובדים נמצאים מתחת לגיל 60. עד היום היתה אגד מממנת להם מכיסה את הפנסיה עד גיל 60, ומגיל 60 הייתה קרן הפנסיה משלמת להם את הקיצבה החודשית. בשל התקנון החדש, מצב כזה לא אפשרי, והאוצר הודיע לאגד לפני כחודשיים שהוא אינו מתכוון לשלם לאותם עובדים פנסיה לפני שיגיעו לגיל 67. האוצר הודיע לאגד כי אם היא מעוניינת - היא יכולה לשלם מכיסה את הפנסיה של אותם עובדים עד שיגיעו לגיל 67.

לדברי יעל אנדורן, הממונה על קרנות הפנסיה הוותיקות מטעם המדינה, נוהל מו"מ עם אגד - כפי שנעשה עם מעסיקים אחרים במקרים דומים. לדבריה, בכל המקרים האחרים המעסיקים הסכימו לקחת על עצמם את התשלום לעובדים שפרשו פרישה מוקדמת, אולם אגד הודיעה לאוצר שהיא לא מוכנה לשלם את הפנסיה לעובדים שפרשו מוקדם. "אין לנו ברירה, ואנחנו מודיעים לאותם 1,000 איש שאנחנו לא נשלם להם פנסיה לפני גיל 67", אומרת אנדורן.

אם אכן זה יהיה המצב, ימצאו את עצמם 400 עובדי אגד כבר בימים הקרובים ללא פנסיה בכלל, ושאר 600 העובדים יישארו ללא פנסיה מהיום בו יגיעו לגיל 60 ועד להגיעם לגיל 67. לדברי אנדורן, הפנסיה הממוצעת של עובדי אגד עומדת על 6,500 שקל בחודש, כאשר הפנסיה הממוצעת בשאר קרנות הפנסיה עומדת על 3,700 שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully