וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנהלת פלאפון המליצה לעזוב את טכנולוגיית CDMA

ערן גבאי

1.11.2006 / 13:05

הדירקטוריון נוטה לאמץ ההמלצה, לאור האפשרות לסגור את הפער ברווחיות מול המתחרות. ההשקעה במהלך - 200 מיליון דולר

הנהלת פלאפון המליצה בפני דירקטוריון החברה להחליף את הטכנולוגיה של רשת הסלולר שלה ולבצע השקעה ברשת חדשה, בהיקף של כ-200 מיליון דולר - כך נודע ל-TheMarker. כמה דיונים כבר התקיימו בדירקטוריון פלאפון בעניין, ועל פי הידוע, הדירקטוריון עשוי לאשר בקרוב את המהלך, ולאפשר להנהלת החברה להתחיל בהיערכות להקמת רשת סלולר בטכנולוגיה הזהה לזו של סלקום ופרטנר - רשת דור 3 בטכנולוגיית UMTS.

עוד נודע, כי בדירקטוריון פלאפון רואים במהלך מהפכה ומאמינים כי שינוי הטכנולוגיה הוא ההזדמנות לבצע מהפך כולל בשוק הסלולר ולשפר דרמטית את תוצאות חברת פלאפון. כיום סובלת פלאפון מנחיתות היסטורית מול מתחרותיה, בשל העובדה שהיא פועלת בתוואי טכנולוגיית של CDMA, בעוד סלקום ופרטנר פועלות בטכנולוגיית ה-GSM הנפוצה בהרבה.

בדירקטוריון פלאפון יש מי שמדבר על פער שעשוי להגיע עד כדי 230 מיליון שקל בשנה בשורה הרווח של החברה, כתוצאה מהמלך. התחשיב מתבסס על פער של יותר מ-250 מיליון שקל בשנה כיום בהכנסות של פלאפון משירותי נדידה (רומינג), מול מתחרותיה, כך שעל פי תחשיב של 50% תרומה שולית לרווח, הרי שמדובר בתוספת אפשרית של יותר מ-130 מיליון שקל לשורת הרווח של פלאפון. כמו כן, פלאפון נפגעת כיום מרכישת ציודי קצה בעלויות גבוהות מאלה של מתחרותיה, בפערים שמגיעים לעתים עד 50 דולר למכשיר, וכן ממערך עלויות הגבוה מזה שמפעילות המתחרות. שני הפרמטרים האלה מוערכים בשוק בפוטנציאל רווח נוסף של כ-100-90 מיליון שקל בשנה.

עוד נודע כי המהפך המדובר עשוי להאיץ את מהלכי השיווק ומכירת מכשירי הדור השלישי בפלאפון, כיוון שלחברה יהיה אינטרס כפול להעביר כמה שיותר מנויים לרשת החדשה בטווחי זמן קצרים מאלה שמקובלים כיום. מידע זה מסביר גם את העובדה שהמנכ"ל של פלאפון, גיל שרון, מתכנן מהפכה בתחום השירות של פלאפון בשנה הקרובה, כדי שמערך זה יוכל לתת מענה להעברה ההדרגתית של המנויים לרשת החדשה.

בחברה של כמעט 2.4 מיליון מנויים, מדובר במהלך קשה ולא טריוויאלי כלל. המהלך יצטרך להתבצע על פני רבעונים רבים, ויהיה מלווה בשלב ראשון בהחזקת שתי רשתות כבדות במקביל, תוך הגדלת עלויות האחזקה והתפעול של הרשתות.

עד כה נדמה היה שבפלאפון יטו לשדרג את הרשת שלהם לטכנולוגיית דור 3.5 בנתיב ה-CDMA - EVDO, ולקבל החלטה להמשיך לטכנולוגיית ה-REV-A, שתאפשר הרחבת שירותי הטלוויזיה הסלולרית הניתנים כיום בדור השלישי. סיבה נוספת שתמכה בכך, היא הקושי הרב כיום להקים אתרים סלולריים חדשים, שאיתו תידרש כעת להתמודד פלאפון בבניית מערך אנטנות נוסף.

אם יאשר כעת דירקטוריון פלאפון להנהלה, להחליף טכנולוגיה - מדובר בהחלטה המשמעותית ביותר שיקבל המנכ"ל שרון בקדנציה שלו, עם משמעויות מרחיקות לכת גם עבור בעלי המניות שלו בבזק, חיים סבן, אייפקס ומורי ארקין.

פלאפון כבר החליטה בעבר, לפני כחמש שנים, בעת שהתבצעו מכרזי התדרים הגדולים, לגבות את עצמה בתדרי דור שלישי בטכנולוגיית UMTS, בהשקעה של כ-220 מיליון שקל. פלאפון כבר שילמה את כל הסכום בגין התדרים, אך לא שילמה אגרות תדרים בגין תדרי ה-UMTS. אם תעשה שימוש בתדרי ה-UMTS היא תשלם בגין אגרות תדרים עשרות מיליוני שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully