וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קפלן בדרך החוצה, ברזילי ימשיך להמתין

הארץ

9.8.2001 / 11:14

מאת בן-ציון ציטרין

גרי אגרון זמן קצר לאחר שרו"ח יוני קפלן נכנס לתפקידו כנציב מס הכנסה בפועל, בינואר 99', הוא נזכר בחבר ותיק שהפך לימים מומחה לניהול. לקפלן היתה יותר מסיבה אחת להיעזר במקצוען. כאשר הם נפגשו, תיאר בפניו קפלן את מצבו: הוא נכנס לתפקידו בהוראת בג"ץ, על אפו וחמתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ששימש גם שר אוצר בפועל. כנציב בפועל, התפקיד ניתן לו ל-90 יום, ואחרי כן השר אמור להאריך את התקופה, או להימנע מכך.

בינתיים, לשכת ראש הממשלה מזנבת בו ודורשת ממנו להימנע מכל שינוי פרסונלי משמעותי באגף. אחד מסגניו שהתחרה על התפקיד, אודי ברזילי, לא השלים עם מינויו וחותר תחתיו. והגרוע מכל - למרות שהוא אישית נהנה מאהדת משליכים על האגף גם עתה. תמונת יחסי העבודה בתוך המערכת שאותה תיאר קפלן בפני חברו היתה קודרת ביותר.

ידידו האזין לו בקשב רב. בתום שלוש שעות שבהן שפך בפניו קפלן את מר ליבו, אמר לו המומחה: "אני נמצא בתחום שנים רבות. מעולם לא נתקלתי חד נגבש עצה".

כעבור ימים מספר נפגש קפלן עם השניים וחזר על עיקרי תיאורו. לתדהמתו אמרו לו השניים כאחד: "אין לנו מה לייעץ לך. זהו מקרה שעל פניו נראה חסר סיכוי. עצתנו היחידה - עד למועד הקרוב שבו תיאלץ ממילא לפנות את כיסאך, היה אתה. נהג על פי הקוד המוסרי שלך, אל תיטה לצד זה או אחר ואל תיגרר אחרי איש".

האווירה הקשה של השיחה ליוותה את קפלן עוד כמה חודשים, עד שבספטמבר 99' האריך שר האוצר החדש, אברהם שוחט, את כהונתו לשנתיים. עוד קודם לכן, נהנה קפלן מהארכה נוספת שעליה היה חתום איש הליכוד, מאיר שטרית, ששימש שר אוצר תקופה קצרה, והעדיף שר האוצר, סילבן שלום, כבר לא כשהיה פעם, ומישהו הגדיר את האווירה בפגישותיהם, שהפכו נדירות יותר ויותר, כ"צינה".

לקפלן יש קבלות על הצלחותיו בתפקיד: בתחום יחסי העבודה, הוא פירק את כל ה"מוקשים" מתקופת לוי. בנוסף, כשבוחנים את "השורה התחתונה" בתקופתו, המספרים מדברים בעדו. בתקופתו של קפלן כנציב נרשם גידול מרשים בגביית המס: אם בשנה שעברה יכלו ציניקנים לטעון כי קפלן רוכב על גלי הצלחת ההיי-טק ועסקות הענק של חברות הטכנולוגיה, הרי שגם השנה, למרות המפולת בנאסד"ק והאירועים הביטחוניים, שיעור הגבייה עולה.

ב-99' גבה האגף 69.5 מיליארד שקל. ב-2000 - 85.1 מיליארד שקל. ביולי האחרון גבה האגף 7.9 מיליארד שקל, לעומת 7.2 מיליארד שקל ביולי שעבר. במצטבר, גבה האגף במחצית 2001 52.5 מיליארד שקל, לעומת 50.8 בתקופה המקבילה אשתקד.

הנתונים הללו אינם מקריים. המוטו של קפלן היה גביית מס בזמן אמת - בתוך שנת המס עצמה - קרוב למועד ביצוע העסקות. במלים אחרות, הקפדה על משלמי מקדמות וניכויים גדולים. כן הכביד קפלן על סרבני מס, ובזכות הגדלת פעילות מודיעין השטח אותרו מעלימי מס מחוץ לרשת המס. קפלן החל לפעול מול פרויקטים גדולים ולא רק מול נישומים. כל אלה נתנו את פריים.

למרות כל זאת, קפלן עלול למצוא עצמו בעוד פחות מחודש וחצי מחוץ ללשכת נציב מס ההכנסה. כיצד זה קרה?

יריבו הגדול, ברזילי, פרש בקיץ שעבר לפרקטיקה פרטית. כמומחה למיסוי, הוא הצטרף למשרד מיתר-ליקורניק-גבע, שהתמחה בהיי-טק. פרישתו של ברזילי לא הפתיעה. נכון ששטרית אמר עליו כי הוא המועמד הראוי לבוא אחרי קפלן. אך כשאהוד ברק עלה לשלטון במאי 99', גם ברזילי לא העלה על דעתו שבתוך פחות משנה וחצי יתהפך הגלגל. בעודו יושב במשרדו בבית עורק שברמת גן, ניצל ברזילי את המהפך המתקרב (ניצחון אריאל שרון על ברק) ושב לקדם את האינטרסים שלו. ברזילי העריך כי תמיכתם בעבר של שרי האוצר כנאמן (שלא פסל את מינויו בעתיד לנציב) ושטרית, תקדם אותו לתפקיד המיוחל בתום חוזהו של קפלן בספטמבר 2001.

בינתיים עבר חתול שחור בינו לבין שר האוצר, סילבן שלום. ככל שנקפו הימים, ברזילי הבין שמשלום לא תבוא שיחת הטלפון המיוחלת, והודיע לידידיו כי הוא פורש בשלב זה מהמירוץ. להחלטה עזרה הידיעה ממקורבי השר, כי שלום מתכוון להשאיר את קפלן בתפקידו. ברזילי, שסיים בינתיים את ההתקשרות עם משרד מיתר-ליקורניק-גבע, פתח לפני כמה שבועות משרד עצמאי בבניין גבור ספורט ברמת גן, ובו הוא מעסיק ארבעה שכירים.

מי שעשוי לזכות במינוי הוא דווקא רו"ח (עו"ד) גרי אגרון. כיצד הפך אגרון למועמדו של שלום לתפקיד?

אגרון היה סגן נציב לעניינים מקצועיים בנציבות, שפרש אחרי מינויו של קפלן. איש נעים הליכות, אך לדברי מתנגדיו, יכולת העבודה שלו אינה מרשימה את הנציבות. אגרון, למשל, מעולם לא ניהל מערכות גדולות. בשעתו, לוי פיצל את תפקידו והקים מחלקת פרה-רולינג עצמאית, ובראשה העמיד את סגנית הנציב, רו"ח פרידה ישראלי. הסיבה לכך היתה תלונות רבות של רואי חשבון ללוי על שאגרון אינו מגיב בזמן לפניות. הדברים הגיעו לידי כך שלוי ואגרון אף חדלו מלדבר ביניהם.

אגרון פרש מהנציבות והתקבל למשרד עורכי הדין משה שקל ושות', והשלים את התמחותו לעו"ד. לא חלפה שנה, ובמקום להפוך לשותף של שקל, נודע כי הוא מצטרף למשרד עורכי הדין ברקמן, וקסלר, סהר, בלום - שם יקים מחלקת מיסוי. לא חלפו ימים, והתברר שתהילתו חלפה גם שם - ההתקשרות ביניהם הופסקה בתוך כמה שבועות.

בתוך פרק זמן קצר ביותר שוב מצא עצמו אגרון בחיפושי תפקיד. בחודש שעבר שמו עלה לכותרות כמי ששלום מינהו לוועדה מקצועית שהקים לעניין מיסוי שוק הנדל"ן, בראשות נציב המס לשעבר, יאיר רבינוביץ.

היו מי שהרימו גבה. תחום הנדל"ן אינו תחום ההתמחות של אגרון. מהרשימה הראשונה נעדר דווקא ברזילי, לשעבר מנהל מס שבח מקרקעין ומי שהנהיג רפורמה מקיפה בתחום. היה זה רמז נוסף שברזילי, אשר נהנה גם מתמיכה פוליטית רחבה, אינו מקובל על השר.

בתחילת השבוע התברר כי אין מקריות. השמועה פשטה כי אגרון הוא המינוי של שלום. איך נוצר הקשר ביניהם? אומרים שתחילתו של הקשר בהיכרות בין בני הזוג אגרון ומשפחת היהלומנים גרטלר, דור שני של יהלומנים לבית שניצר, המקורבים לאשת השר, ג'ודי שלום ניר מוזס. סברה אחרת היא כי אנשי עסקים שונים המליצו לשר על אגרון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully