וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפיל הלבן נשאר בבזק: התפוצצו המגעים למכירת אינמרסט תמורת 9 מיליון דולר; בבזק ינסו לשקם הפעילות

ערן גבאי

2.11.2006 / 9:58

העסקה אמורה היתה להניב לבזק רווח הון של כ-30 מיליון שקל לפני מסהפסיקה את המגעים למכירת פעילות התקשורת הלוויינית של אינמרסט ונכסים הקשורים באותה פעילות שהיתה אמורה לתרום לה 9 מיליון דולר. בזק חתמה בפברואר השנה על מזכר הבנות עם משקיע זר למכירת הפעילות שכוללת גם את פעילות בזק סאט ונכסים נוספים. העסקה צפויה היתה לייצר לבזק רווח הון של כ-30 מיליון שקל (לפני מס).

השלמת העסקה היתה כפופה לחתימת הסכם סופי בין הצדדים, להסכמות ולאישורים, פנימיים וחיצוניים, לרבות של הגופים המוסמכים של הצדדים, של משרד הביטחון, של משרד התקשורת ושל הממונה על הגבלים עסקיים. אלא שהמגעים מול המשקיע הזר עלו על שרטון.

חברת תקשורת הלוויינים אינמרסט רשמה בשנים האחרונות הכנסות של 4-2 מיליון דולר, והמשקיע החדש אמור היה להשקיע בתשתיות ובתוכנה כ-4-3 מיליון דולר. כבר בעת חתימת ההסכם עלו ספקות באשר לכדאיות העסקה עבור הצד הרוכש, והיא עוררה פליאה.זאת, לאחר שכבר בעבר ניסתה בזק להיפטר מאינמרסט בשווי נמוך בהרבה של 2-1 מיליון דולר, ואף ניסתה לסגור את הפעילות. אלא שמשרד התקשורת חייב אז את בזק, בסוף 2003, להמשיך לספק את שירותי הלוויין מהתחנה בטענה שמדובר בשירות חיוני.עולם שירותי הלוויין הוא שוק תחרותי ביותר המתאפיין בתחנות שידור רבות ובספקים רבים והתחרות בו נסובה בעיקר על המחיר. מסיבה זו, ההערכות היו שאותו גוף זר שהביע עניין באינמרסט נדרש לפעילות בעיקר כדי להיעזר בתחנה המקומית בעמק האלה כהשלמה לרשת שלו.בזק השקיעה בעבר עשרות מיליוני שקלים בשירות של אינמרסט, המיועד לספק באמצעות לוויינים שירותי תקשורת לספינות בלב ים ולמקומות נידחים. המיזם צבר הפסדים, בוצעו בו פיטורי עובדים ונמכר ציוד. במהלך 2003 מחקה בזק בדו"חותיה הכספיים 36 מיליון שקל מההשקעה בחברה. אינמרסט הושק בסוף שנות ה-90 בהשקעה של כ-20 מיליון דולר, ובבזק לא האמינו לאורך השנים ביכולתו לייצר רווחיות תפעולית.כעת, לאור כשלון העסקה, ינסו בבזק לחפש דרכים להחזיר את הפעילות לרווחיות ולאחד אותה עם פעילויות אחרות בקבוצה.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully