וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעלות: לתעשיות אלקטרוכימיות הסכם עם הבנקים הכולל הגבלות שיקשו עליה לגייס הון

גולן פרידנפלד

9.8.2001 / 17:58

כלכלני מעלות הורידו את דירוג איגרות החוב של החברה מ-A מינוס ל-BBB מינוס; להערכתם, האיתנות הפיננסית של החברה ירדה באופן משמעותי בשנה האחרונה

חברת דירוג האשראי מעלות מורידה את דירוג האשראי לתעשיות אלקטרוכימיות מ-A מינוס ל-BBB מינוס. במעלות מעריכים כי ההפסדים של החברה מפעילויותיה השונות שחקו במידה ניכרת את איתנותה הפיננסית ואת נזילותה.

מעלות מעריכה כי שיעורי המינוף הגבוהים של החברה, המגבילים את יכולת הגיוס שלה בטווח הקצר, מאלצים אותה להשתמש במקורות נוספים לתזרים השוטף ולמימון על ידי הבנקים, כגון שימוש ביתרות מזומן ואשראי מבעלי עניין.

במעלות מעריכים כי ענף הפלסטיק בו עוסקת החברה (בעיקר תחום ה-PVC) שרוי במיתון עמוק מאז 1995, שבא לידי ביטוי בעיקר בשחיקה מתמדת של ההכנסות בניכוי ההוצאות המשתנות - מ-400 מיליון דולר ב-1995 לתרומה צפויה של כ-117 מיליון דולר בשנת 2001 - הנמוכה ביותר ב-20 השנים האחרונות.

במהלך המחצית הראשונה של השנה נשחק הרווח הגולמי של החברה לכ-6.4%, בהשוואה ל-17.7% במחצית הראשונה של 2000. ההפסד התפעולי הסתכם בכ-20 מיליון דולר, בהשוואה לרווח תפעולי של 24 מיליון שקל בתקופה המקבילה. החברה דיווחה על רווח נקי של 16.8 מיליון שקל לפני מס, שנבע בעיקר ממכירת אחזקות. להערכת מעלות, לנוכח תוצאות אלו גדל הסיכון הפיננסי של החברה.

גם האיתנות הפיננסית של החברה נפגעה, סבורים במעלות. במהלך שנת 2000 ובמחצית הראשונה של 2001 חלה עלייה ביחס החוב מנוכה הנכסים הנזילים להון לרמה של 72%, ובמעלות מגדירים את האיתנות הפיננסית של החברה כנמוכה מאוד.

על אף תחזיות היצרנים להתאוששות ברבעון הראשון, לא חלה בתקופה זו עלייה משמעותית בביקוש לפולימרים בעולם, ומחירי ה-PVC במערב אירופה היו נמוכים ב-15% לעומת המחירים הממוצעים ברבעון האחרון של 2000. חומרי הגלם, לעומת זאת, לא רשמו ירידות מחירים, ועל כן חלה ירידה ברווחיות היצרנים, אמרו במעלות.

במעלות מציינים כי לחברה הסכם מימון עם הבנקים, שקובע התניות המגדירות שיעורי מינימום של מספר נתונים ויחסים פיננסיים (הון עצמי, יחס הון למאזן, הון חוזר ועוד). להערכת מעלות, התניות אלה מגבילות את יכולת החברה לגייס חוב, הן מהמערכת הבנקאית והן מגופים אחרים בשוק ההון. לכן, סבורים במעלות כי רמת התלות של החברה בהזרמת הון מבעלי המניות עולה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully