וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פקודה שגויה הקפיצה את מניית שטראוס עלית ב-12%

אסף רותם

9.11.2006 / 13:18

הפקודה בוטלה אך 25 עסקות נוספות שנעשו במניה בשערים גבוהים לא בוטלו. עלות ביטול עומדת על 10,000 שקל

כחלק מראלי השעה האחרונה אתמול בבורסה לניירות ערך בתל אביב, בלטה מניית שטראוס עלית, שזינקה בדקות שלפני תום המסחר בכ-12%. פקודה שגויה שהוזנה ב-17:11 היא שגרמה למהומה לפני הסיום. 25 עסקות נוספות נעשו במניה לפי שערים גבוהים, שהלכו ופחתו עד ששער המניה ננעל בשער של 46.63 שקל - עלייה של כ-7.8%.

יש הטוענים כי מדובר בניסיון לעשות מניפולציה על המדד ועל המסחר באופציות, שנגזר ממנו, אולם השפעתה של שטראוס-עלית על המעו"ף אינה מהותית. המניה מהווה כ-1.7% מהמדד, וזינוק של 7.8% בה ידחוק מעלה את המדד ב-0.136%. הטענה, שנדחתה על ידי חדרי המסחר, גורסת לשינוי מגמה רחב יותר גם במניות אחרות, וזאת על ידי יצירת תחושה של רכישות גדולות, שמשמעותה כסף גדול שנכנס לחברה זו או אחרת. שינוי כזה, אם אכן מתרחש, גורם בדרך כלל לתנודה מהירה יותר במחירי האופציות מבמחירי המניות.

בבורסה לניירות ערך אמרו כי מדובר בפקודה שגויה שבוטלה. תקנות הבורסה מאפשרות לבטל פעולה שמקורה בטעות, אם זו גרמה לנזק בהיקף של 50 אלף שקל ומעלה. עלות ביטול, אגב, עומדת על 10,000 שקל. במילים אחרות: ללא צפי של כיוון המניה, מול ירידה 4% במחיר המניה - מהשיא ועד למחיר הסגירה - קנס של 10,000 שקל אינו כדאי לעסקה בהיקף נמוך מ-250 אלף שקל.

לפיכך, לא הוגשו בקשות אחרות לביטולן של 25 עסקות נוספות, שהתרחשו עד לסיום בשערים גבוהים. תקנות הבורסה מאפשרות לבטל רק אם נתקבלה בקשה לכך עוד באותו יום, וזאת עד שעה מתום המסחר, שננעל בכל יום ב-17:30. כלומר, מי שקנה לפי השערים הגבוהים יותר - הפסיד.

לדברי הבורסה לניירות ערך, העסקות האמורות הקפיצו את שער המניה ב-3.3%. מי שרכש אתמול את המניה בשערים גבוהים, ראה עד הסיום את השקעתו מתכווצת, והמגמה נמשכת גם היום - המניה רושמת ירידה של כ-1.2% בשעה זו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully