וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רפא"ל תספק למארינס מערכות מוטסות לניווט ב-73 מיליון דולר

הארץ

10.8.2001 / 8:34

כמו כן תספק רפא"ל 33 טילי אוויר-קרקע לחיל האוויר הישראלי בכ-31 מיליון דולר

מאת אמנון ברזילי

הרשות לפיתוח אמצעי לחימה (רפא"ל) תספק מערכות מוטסות לניווט ולציון מטרות (לייטנינג) למטוסי קרב של חיל הנחתים האמריקאי (מארינס) ב-73 מיליון דולר - כך הודיע הפנטגון בשבוע שעבר.

בהודעה נוספת של הפנטגון נאמר כי רפא"ל תספק 33 טילי אוויר-קרקע (פופאי) לחיל האוויר הישראלי בכ-31 מיליון דולר.

סמנכ"ל רפא"ל לשיווק, אורי גנני, אמר השבוע כי היקף ההזמנות של רפא"ל עתיד לגדול השנה בעשרות אחוזים ולהגיע לשיא בתולדות הרשות; חיל הנחתים האמריקאי יתקין את מערכות הניווט לייטנינג במטוסי הקרב מסוג הרייר (AV-8B).

רפא"ל התמודדה ביחד עם החברה האמריקאית נורתרופ גרמן במכרז שפירסם הפנטגון. השתיים ניצחו בתחרות את לוקהיד מרטין, יצרנית מערכת הניווט המוטסת לנטרין, המשמשת לאותה מטרה.

לפני כשנתיים סיפקו השתיים מערכות ב-23 מיליון דולר. לפי הערכות ברפא"ל, בעתיד תתבקש אספקה נוספת בעשרות מיליוני דולר.

השתיים ניצחו את לוקהיד מרטין גם במכרז לאספקת מערכות לייטנינג לחיל האוויר של המשמר הלאומי האמריקאי, בכ-300 מיליון דולר.

כעת מתמודדות השתיים במכרז שלישי מול לוקהיד מרטין לאספקת אותן מערכות לחיל האוויר האמריקאי, בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר. מערכות הניווט פותחו ויוצרו בישראל, אך עקב שיתוף הפעולה עם החברה האמריקאית נאלצת רפא"ל להתחלק ברווחיה עם נורתרופ גרמן.

בעסקה אחרת, שבה שיתוף הפעולה הוא עם לוקהיד מרטין, תספק רפא"ל 33 טילי פופאי נוספים לחיל האוויר של ישראל.

רפא"ל חתמה על הסכם שלפיו לוקהיד מרטין תשווק את טילי הפופאי לחילות האוויר של ארה"ב וישראל, וללקוחות נוספים בעולם. לשם כך הוקמה חברת פגסוס, בבעלות משותפת של שתי החברות, באורלנדו, פלורידה.

כך יכול חיל האוויר הישראלי לרכוש את הטילים שמייצרת רפא"ל באמצעות כספי הסיוע האמריקאי. גם במקרה זה, עקב שיתוף הפעולה, נהנית לוקהיד מרטין ממחצית מהרווחים ממכירת הטילים הישראליים.

גנני אמר כי צבר ההזמנות של רפא"ל היה 1.2 מיליארד דולר בסוף 2000, וכי ככל הנראה יהיה גידול של עשרות אחוזים בהזמנות עד סוף שנת 2001.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully