וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: בירידה רצופה של 6 ימים השיל הנאסד"ק 6.2%; מרקורי איבדה 7.3%

נטע יעקבי

10.8.2001 / 23:40

דו"ח של גולדמן סאקס הצופה המשך האטה בהוצאות על IT שלח את מניות הטכנולוגיה לירידות; מדד מניות השבבים עלה ב-1.2% למרות דו"ח פסימי מגרטנר; אמדוקס ירדה ב-4.6%

מדד הנאסד"ק סיים שבוע מסחר בו ירד לראשונה מזה כחודש מתחת לרמת 2,000 הנקודות. בירידה רצופה של שישה ימים השיל הנאסד"ק כ-6.2%, כשהוא מושפע מהודעות מאכזבות מכיוון ענקית ציוד האינטרנט סיסקו שפירסמה דו"חות חלשים, דו"ח הפדרל ריזרב שציין כי לא צפוי שיפור בחודשיים האחרונים, והודעת חברת נורטל שאמרה כי היא אינה צופה התאוששות בתעשייה לפני המחצית השנייה של שנת 2002.

אל רשימה זו הצטרפו היום נתונים מאכזבים נוספים אשר היו אמורים לגרום להמשך הירידות במדים המובילים, אלא שזרם ההודעות גרם לחלק מהמשקיעים לרוץ אל מניות הכלכלה הישנה, הבלו צ'יפ, והן שהביאו לעליות יפות בסיום היום בדאו ג'ונס שעלה ב-1.1% לרמה של 10,416 נקודות.

לעומתו, נמשכו הירידות במדד הנאסד"ק. בית ההשקעות גולדמן סאקס פירסם דו"ח בו קבע כי ההאטה בהוצאות על מערכות מידע צפויה להחריף, ושלח את מדד מניות הטכנולוגיה של גולדמן סאקס (GIN) לירידה של 3.1%, שהובילה לירידת מדד הנאסד"ק ב-0.3% לרמה של 1,956 נקודות.

נתון מקרו כלכלי חשוב שהתפרסם היום היה מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב שירד ב-0.9% בחודש יולי, הירידה החדה ביותר מזה שמונה שנים. הירידה אף היתה חדה בהרבה מהתחזיות המוקדמות לירידה של 0.3% בלבד. לירידה הנוכחית במדד תרמה הירידה החדה במחירי האנרגיה, בשיעור של 7.8% - התלולה ביותר מאז שנת 1989. ואולם, מדד הליבה, המנכה את השפעת מחירי האנרגיה והמזון, עלה ב-0.2%. בחודש יוני ירד מדד המחירים ליצרן ב-0.4%, אולם בניכוי מרכיב האנרגיה נרשמה עלייה של 0.4%.

נתון חריף זה זכה גם לפרשנות אופטימית יותר כאשר היו משקיעים שראו בו אינדיקציה לפעולה נוספת מצד הבנק הפדרלי בקרוב.

קבוצת המחקר גרטנר דאטהקווסט פירסמה היום סקירה על ענף השבבים, כאשר השורה התחתונה קשה למדי: למרות שנראה כי חלק מפלחי הענף הגיעו כבר לתחתית ברבעון השני, הרי לא ניתן לקבוע מתי ההאטה הכללית בענף תיפסק. ההערכה של גרטנר היא שבמהלך השנה הכנסות הענף יצטמצמו ב-26% ל-168 מיליארד דולר. מדד ה-SOXX הגיב בתחילת המסחר בירידות, אך לקראת סוף המסחר התאושש וסיים בעלייה של 1.2%.

הסקירה של גרטנר מתפרסמת כשבוע לאחר דו"ח אופטימי של בית ההשקעות מריל לינץ' לענף השבבים, שקבע כי הענף נגע כבר בתחתית. הדו"ח של מריל הצליח לגרום לעליות יפות במדד מניות השבבים (SOXX), שהוביל את המדדים האחרים לעליות יפות גם כן.

מצב רוח קודר שרר רוב היום במסחר במניות הישראליות ורובן התאפיינו בירידות. הדו"ח של גולדמן סאקס, שקבע כי ההאטה בהוצאות על מערכות מידע צפויה להחריף, גרם לירידות חדות במניות מרקורי , שהשילה 7.3% למחיר של 32.5 דולר ואמדוקס שאיבדה 4.6% ל-41.9 דולר. שתי המניות התאפיינו בירידות חריפות יותר שהתמתנו לקראת סוף היום.

מניית צ'ק פוינט ירדה אף היא ב-3.2% למחיר של 39.2 דולר, כאשר מתחילת השבוע הספיקה להשיל 14% ממחירה.

חברת דלתא3 פירסמה לפני פתיחת המסחר את תוצאותיה לרבעון השני של השנה. החברה דיווחה על הכנסות של 2.8 מיליון דולר, ירידה של 65% לעומת הרבעון המקביל, אז דיווחה על הכנסות של 7.9 מיליון דולר. הירידה החדה בהכנסות הינה תוצאה של פשיטת הרגל של RSL, מי שהיתה הלקוחה הגדולה ביותר של החברה וגם מחזיקת המניות הגדולה בה. ההפסד הנקי פרופורמה הסתכם ב-6.5 מיליון דולר או 23 סנט למניה. מניית החברה נפלה ב- 18.2% ל-45 סנט בעקבות ההודעה.

עוד בלטו היום בירידות מניית ואיו שירדה ב-11% למחיר של דולר; מניית טריון שאיבדה 10.2% למחיר של 5.7 דולרים; ומניית אי.סי.איי שירדה ב-5.2% למחיר של 4.5 דולרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully