וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל מציג: תיק המניות האופטימלי

טל לוי

13.11.2006 / 11:11

מחקר של הבנק קובע כי 89% מהתיק צריך להיות מושקע בשווקים מתעוררים, רק 11% בבורסה של תל אביב וללא שווקים מפותחים


"תיק המניות האופטימלי עבור המשקיע הישראלי מורכב ברובו מהשקעה במניות של שווקים מתעוררים (89%) והשקעה בשוק המניות בת"א בשיעור של 11%, ואינו כולל מניות של שווקים מפותחים", כך קובע בנק ישראל במחקר שפירסם היום. בבנק מציינים כי בתקופה שנבדקה, הציגו השווקים המפותחים תשואות נמוכות יחסית, ולכן לא נכללו בתיק. זאת, בשונה מתקופות קודמות שאופיינו בתשואות גבוהות יחסית בשווקים המפותחים, ועבודות שנעשו על תקופות אלה הניבו תיקים יעילים שכללו בעיקר מדינות מפותחות. המחקר נערך בתקופה שבין ינואר 1999 למאי 2006,

מסקנה מעניינת נוספת היא, כי השינויים במדד המניות בישראל היו דומים יותר לאלו של השווקים המפותחים מאשר לשווקים המתעוררים האחרים, אך מידת הקרבה אינה גבוהה בהשוואה לשווקים המפותחים בינם לבין עצמם. לפיכך, בהקשר של פיזור תיק המניות, כדאיות ההשקעה בשווקים המפותחים קטנה יותר בהשוואה למתעוררים. בבחינה רב שנתית, לא נמצאה עדות להתחזקות הקשר בין מדד המניות של ישראל לבין מדד המניות של השווקים המפותחים בתקופה האחרונה.

בבנק מציינים, כי בשנים האחרונות גדל בצורה משמעותית היקף ההשקעות של משקיעים מוסדיים ומשקי בית ישראלים בנכסים פיננסיים זרים, בעיקר במניות. גידול זה הוא בעיקר תוצאה של צעדי הרפורמה במס שהוחלו בתחילת 2003 ובתחילת 2005, שבמסגרתם הושוו שיעורי המס החלים על השקעה בניירות ערך ישראלים ועל ניירות ערך זרים. שיעורי התשואה הגבוהים שרשמו שוקי המניות בשווקים מתעוררים תרמו גם הם לתהליך הסטת ההשקעות לחו"ל.

"מצד אחד, השקעה בחו"ל תורמת לפיזור תיק ההשקעות של המשקיע הישראלי ויכולה להביא לשיפור ביחס תשואה סיכון של התיק. מצד שני, היא חושפת את המשקיע לסיכון הנובע מתנודתיות בשער החליפין של השקל מול המטבעות בהם התיק מושקע", כותבים בבנק.

בנוגע לפיזורי הסיכונים, מגלים בבנק כי הסיכון שמקורו במדדי המניות גבוה, בממוצע, פי 4 בהשוואה לסיכון שמקורו במטבע. התוספת לסיכון, שמקורה במתאם בין המטבע לבין המדד, נמוכה בדרך כלל. עם זאת, "בטווחי זמן קצרים התנודות בשער החליפין יכולות להיות משמעותיות אפילו יותר מהתנודות בשערי המניות, בהשפעתן על התשואה הכוללת למשקיע הישראלי".

הסיכון שמקורו במדדי המניות גבוה, בממוצע, פי 4 בהשוואה לסיכון שמקורו במטבע, שכן "בטווחי זמן קצרים התנודות בשער החליפין יכולות להיות משמעותיות אפילו יותר מהתנודות בשערי המניות בהשפעתן על התשואה הכוללת למשקיע הישראלי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully