וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מכירת תנובה מסתבכת

עמירם כהן

16.11.2006 / 13:05

החברה מנעה מבעלי מניות לצלם פרוטקולים של ישיבות ההנהלה. ראשי התאגידים הכלכליים של הקיבוצים בוחנים להצטרף ליצרני החלב ברכישת תנובה

תנובה מנעה הבוקר מיצרני חלב ממושב באר טוביה, בעלי מניות בחברה, לצלם פרוטוקולים מישיבות ההנהלה. על אף שיצרני החלב הגיעו למשרדי תנובה בצומת הקנטרי קלאב בתל אביב, מצוידים, לטענתם, באישור היועץ המשפטי של תנובה, דובי רביד, ועל אף שהפגישה תואמה מראש, הם לא הורשו לצלם את הפרוטוקולים מהחלטת ועידת תנובה מ-1999 ומ-2003.

הפרוטוקולים עוסקים בשיוך מניות תנובה וצירוף משקיע לחברה, וכן את הפרוטוקולים של ישיבות הוועד המנהל. יואב צור, ממובילי ההתנגדות למכירת תנובה למשקיע חיצוני, אמר כי הוא משוכנע שהפרוטוקלים יצביעו על כך שתנובה פועלת בניגוד לתקנון וללא סמכות במכירת השליטה באגודה (תנובה היא אגודה שיתופית מרכזית).

עוד אמר צור, כי בוועידת תנובה ב-2003 התקבלה החלטה מפורשת לפיה יש לחפש משקיע אסטרטגי לחברה אך לא התקבלה כל החלטה על מכירת השליטה. יתרה מזו, מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן חזר ואמר, כי מדובר על מכירת 20% ו-30% מתנובה למשקיע, בעוד שהנהלת תנובה החליטה ב"מסתרים כגנבים בלילה" למכור 100% ו-51% מהחברה.

במכתב ששיגר יו"ר התאגיד הכלכלי האיזורי של הקיבוצים "גרנות" וחבר הנהלת תנובה איציק באדר, ליו"ר תנובה, נפתלי בן סירא, מתריע באדר כי "הבהילות" כהגדרתו, בו מבקשת תנובה לבצע את מכירת החברה למשקיע חיצוני, אינה מאפשרת לחברי ההנהלה למלא את תפקידם.

באדר מגלה במכתבו, כי על המועד בו ביקשה תנובה לקבל את ההצעות מהמשקיעים (15 בנובמבר 2006), נודע לחברי ההנהלה מהעיתונות, וכי לא קיבלו מהחברה שום חומר בנושא המכירה, לקראת הדיון הצפוי להתקיים בהנהלה בראשית השבוע הבא.

"מן הדין היה שאנו, חברי ההנהלה, נקבל את עיקרי הדברים והחומר הרלוונטי, זמן מספיק לפני ישיבת ההנהלה כדי למלא כהלכה את תפקידנו כמחליטים", כותב באדר. באדר מציין כי פירוט סדר היום בישיבת ההנהלה, בו יימסרו המלצות הצוות להכנסת השותף, נמסר לו חמישה ימים בלבד לפני הישיבה. בסיום מכתבו, דורש באדר מיו"ר תנובה לדחות למועד אחר את הישיבה, ולקיימה לאחר שחברי ההנהלה יקבלו וילמדו את החומר העוסק במכירה ובהצעות השונות.

5 קבוצות מתמודדות על תנובה

חמש הצעות, שמשקפות שווי חברה של 900-850 מיליון דולר, הוגשו היום לצוות ההיגוי לבחירת המשקיע לתנובה. הצוות יתכנס היום ויגיש את המלצתו להנהלת תנובה, שתבקש לאשר את ההצעה בראשית השבוע הבא. בתוך כך, החליטו אתמול ראשי התאגידים הכלכליים האזוריים של הקיבוצים והמושבים השיתופיים, שבבעלותם נכסים במיליארדי שקלים, לבחון את הצעת יצרני החלב לרכוש את השליטה בתנובה, וזאת במטרה לבדוק אפשרות להגיש הצעה משותפת.

יצרני החלב צפויים להגיש את הצעתם באסיפה הכללית של בעלי המניות שתתקיים בעוד 4-3 חודשים. בשל צו שהוציא אתמול רשם האגודות השיתופיות עו"ד זליגמן, לפיו על תנובה לבוא ולנמק בפניו בתוך 48 שעות את העילה לבהילות בה היא נוקטת במכירת החברה, ייתכן שישיבת ההנהלה תדחה את הצו, שהוצא לבקשת 23 מושבים בעלי מניות בתנובה שתבעו לעצור את המכירה בטענה שהיא נעשית בבהילות "כגנבים בלילה".

חמש הקבוצות שהגישו הצעות הן קרן מרקסטון, ביחד עם קרן טנא ודויטשה בנק; איש העסקים מאיר שמיר, ביחד עם קרן ההשקעות מריל לינץ' ובנק לאומי; יזם הנדל"ן יגאל אהובי, ביחד עם פי.בי אחזקות שבשליטת צדיק בינו, וקרן ההשקעות האמריקאית איפקס.

בתוך כך העריך גורם עסקי בכיר המקורב לתנובה, כי ההצעה למכור את החברה למשקיע תתקבל בהתנגדות עזה באסיפה הכללית של בעלי המניות (ועידת תנובה) העשויה לדון במכירה בתוך 4-3 חודשים: "על אף שהמחיר שיציע המשקיע למניות תנובה מהקיבוצים והמושבים, הוא מעבר לכל הציפיות, נראה שיצרני החלב ותומכיהם יצליחו לחסום את המכירה באמצעות רוב חוסם (25%) מבעלי המניות".

להערכתו, ליצרני החלב צפויים להצטרך בעלי מניות נוספים שאינם יצרני חלב, כמו קיבוצים ומושבים, הנתונים בחובות כבדים וחוששים שכל התמורה שיקבלו ממכירת מניותיהם תגיע לבנקים, והם לא יראו אגורה שחוקה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully