וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר PWC: אופי הניהול בחברות אינטרנט באירופה משתנה בעקבות המשבר בהיי-טק

TheMarker.com שירות

12.8.2001 / 12:42

הדגש עובר להפיכת החברה לעסק רווחי, צמצום עלויות, הגברת מאמצי השיווק ושיפור המוצר

תרבות הדוט.קום מוחלפת בגישה מסורתית יותר של ניהול עסקים, כך עולה ממחקר חדש העוקב אחר הדגשים החדשים של מנכ"לים בחברות אינטרנט אירופיות, שערכה פירמת רואי החשבון ושירותי היעוץ הגלובלית PricewaterhouseCoopers - PwC, המיוצגת בישראל על ידי קסלמן וקסלמן.

המחקר שבוצע ביוני 2001 נעשה בהשוואה למחקר קודם מיולי 2000, במסגרתו נבחנו עמדותיהם של 400 מנכ"לים אירופיים בתחום האינטרנט בנוגע לשיטות ניהול. המחקר מספק עדות לשינוי הגדול בגישה ובעקרונות המפתח המנחים את מנהלי חברות האינטרנט.

נתוני 2001 מצביעים על שינוי יסודי בגישה הניהולית, כאשר מנהלי החברות ניצבים בפני מציאות משתנה. בעוד שב-2000 אחד מכל שלושה מנהלי חברות אינטרנט הצהיר כי יצירת צוות עובדים מוצלח הוא האתגר העומד בפני החברה, ב-2001 ציינו זאת רק 1 מתוך 20 מנהלים. הדגש עבר להפיכת החברה לעסק מצליח וצמצום עלויות.

ב-2000 המנכ"לים הציבו בראש סדר העדיפויות גם מטרות כמו מיצוב בשוק וייסוד פעילות פאן-אירופית רחבת היקף. חשיבות מועטה יוחסה לרווחיות ושירות ללקוחות. לעומת זאת, ב-2001 צויינו רווחיות ותזרים מזומנים כאתגרים משמעותיים העומדים בפני החברות.

האמצעים להגדלת הרווחיות משתנים ממדינה למדינה. לדוגמה, בבריטניה (24%) וגרמניה (32%) מתמקדים בצמצום עלויות והוצאות. בצרפת, חברות האינטרנט מחפשות מוצר איכותי יותר (22%), ובהולנד שמים דגש רב יותר על שיווק (34%) כפיתרון לקידום העסק.

שינוי ניכר זוהה באפיון התכונות הדרושות ממנהלים בתחום האינטרנט. כשהוגדרו ב-2000 התכונות החשובות ביותר אצל מנהלים, צויינו יצירתיות וגמישות. ב-2001 מושם דגש רב יותר על ניסיון עסקי קודם וידע ניהולי נרחב, היבטים שמוקמו בתחתית סדר העדיפויות ב-2000.

עם זאת, במחקר נמצא כי גם כיום, בדומה לתקופה הקודמת, שיעור נמוך מאוד של חברות אינטרנט מבצעות ניהול מסודר. רק 5% מהחברות עורכות סקירות פורמליות של פעילותן, ורק 2% נעזרים ביועצים פיננסיים חיצוניים.

עוד עלה מהמחקר כי רק 24% מחברות הדוט.קום הבריטיות שנסקרו דיווחו על רווחיות, בהשוואה ל-66% מהחברות הגרמניות, 61% מהחברות ההולנדיות ו-49% מהחברות הצרפתיות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully