וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בסולומון שוקי הון מציעים להגדיל את מספר המניות במעו"ף ל-50 על מנת להקטין ההשפעה של שחקני מעו"ף

גולן פרידנפלד

12.8.2001 / 13:09

סבורים כי באמצעות צעד זה ייאלצו שחקני המעו"ף להשקיע סכומים גבוהים יותר כדי להשפיע על המדד, ובנוסף יגדלו מחזורי המסחר במניות שיצטרפו למדד החדש

בבית ההשקעות סולומון שוקי הון סבורים כי קיימים מספר פתרונות לתופעת ההשפעה החזקה של שחקני המעו"ף על המדד עצמו, וכי הפיתרון הזמין והפשוט ביותר הוא הרחבת מספר המניות הכלולות במדד המעוף מ-25 ל-50. בסולומון סבורים כי כאשר יכלול המעו"ף כ-50 מניות, יידרש סכום השקעה גבוה על מנת להשפיע על המדד. בסולומון מציעים כי כרטיס הכניסה למדד החדש יינתן ל-50 ניירות ערך הגדולים ביותר בבורסה, כאשר המשקולות הניתנים לכל מניה ומגבלת ה-9.5% למנפיק בודד יישמרו.

היתרונות שמציג האנליסט, רז רון, מסלומון שוקי הון לרעיון, הם בעיקר הורדת יכולתם של שחקני מעו"ף לתמרן את המדד, הגדלה בסחירות בכל המניות שיתווספו למדד וכתוצאה מכך גידול של מחזורי המסחר בכלל, וירידה במשקלן היחסי של חברות האחזקה הגדולות.

רון מוסיף כי כיום עומד גובה הפקודה המינימלית על 5,000 שקל ומשקלה של המניה הקטנה ביותר במדד המעו"ף הוא 1.43%. יוצא איפוא, כי סל המניות המינימלי הנוכחי הוא כ-350 אלף שקל, ובהתחשב בגובה בגובה הפקודה המינימלית ובמשקלה של המניה הקטנה ביותר במדד מעו"ף 50 יהיה גובה הסל המינימלי כ-930 אלף שקל.

רון מציין כי לשיטה החדשה גם מספר חסרונות בינהם שינוי שער גדולים יחסית (לפחות בשלבים הראשונים של הפעלת המדד החדש) במחירי המניות החדשות שיתווספו למדד בעיקר בעת ביצוע קנייה או מכירה של סלי מעו"ף, ירידה מסוימת ברווחים ובנפח הפעילות של שחקני מעו"ף. בסיכומו של דבר, מציין רון כי הגדלת מספר המניות במעו"ף לא תמנע לחלוטין את השפעת שחקני מעו"ף על המדד בייחוד בסמוך למועד פקיעת האופציות, וניתן יהיה רק לצמצם השפעות על המדד כתוצאה מתחלופת מניות בתוך המדד עצמו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully