וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכות בבנקים: הפיחות בשער השקל יימשך

הארץ

13.8.2001 / 7:44

זאת, בין היתר, בשל המצב המדיני-בטחוני, ההאטה הכלכלית והחולשה בשוקי הטכנולוגיה; צופים כי שער החליפין של השקל מול הדולר ינוע השבוע בין 4.20 ל-4.26 ש'

מאת עמית שרביט

המחלקות הכלכליות בבנקים המסחריים מעריכות כי הפיחות הזוחל בשער החליפין של השקל מול הדולר יימשך גם השבוע. הסיבות העיקריות שמונים בבנקים הן המצב המדיני-ביטחוני, ההאטה הכלכלית, החולשה בשוקי הטכנולוגיה בעולם, ההאטה בזרימת הון למשק וכן הוויכוח במשרדים הכלכליים בירושלים על הגירעון הצפוי בתקציב הממשלה.

הבנקים צופים כי שער החליפין של השקל מול הדולר ינוע השבוע בין 4.20 ל-4.26 שקלים.

בבנק הפועלים מציינים כי בשבוע האחרון עלה שער החליפין של השקל מול הדולר לשיא של שנה ושמונה חודשים - 4.235 שקל לדולר.

הפעם האחרונה שבה נקבע השער היציג ברמות דומות היתה בדצמבר 4.238 - 99' שקלים לדולר. שער החליפין רחוק כעת ב-3% בלבד מהשיא שנרשם באוקטובר 98' - 4.367 שקלים לדולר.

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, אמר השבוע כי הפיחות בשקל נובע בעיקר מהירידה שנרשמה בתנועות ההון לישראל, במיוחד בידי המשקיעים הזרים. לדבריו, המשך הפיחות תלוי במצב הכלכלי בארה"ב ובמצב הביטחוני-מדיני באזור.

הגדלת האי-ודאות

בהפועלים מציינים כי לוויכוח על גודל הגירעון בתקציב הממשלה יש השפעה על שוק המט"ח הישראלי, מאחר שהוא מגדיל את האי-ודאות הכלכלית. יעד הגירעון נקבע תחילה ל-1.75%, אך באחרונה האוצר החליט להעלות את יעד הגירעון לכ-2.5%. הנגיד התנגד, אך באחרונה התרצה והסכים ליעד גירעון של כ-2%.

האטרקטיוויות של המשק הישראלי נפגעה גם בעקבות המשברים הפיננסיים בשווקים מתעוררים אחרים בעולם, כמו, למשל, בטורקיה ובארגנטינה.

לדעת כלכלני בנק אגוד, ההיצע הדולרי שנבע מהכנסות חברות היי-טק ומכירתן למשקיעים זרים בשנה שעברה לא יחזור כנראה השנה. לפיכך, מעריכים באגוד כי שער השקל מול הדולר ימשיך בפיחות זוחל בטווח של 4.21-4.25 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully