וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים למשכנתאות שוקלים להעלות הריבית הקבועה

הארץ

13.8.2001 / 8:02

כמה מהבכירים בענף המשכנתאות סבורים כי הסיבה קשורה לעדכון הפיקוח על הבנקים לגבי הריבית המשתנה

מאת עמית שרביט

הבנקים למשכנתאות שוקלים להעלות את הריבית על הלוואות בריבית קבועה לטווח ארוך בכ-0.3%-0.5%. מסקירה בבנקים למשכנתאות עולה כי ניתן להשיג כיום הלוואות בריבית קבועה לטווח ארוך בריבית של 5.4%-5.8%, תלוי באחוז המימון המבוקש ובתנאים אחרים כמו טיב הלווה. במקרים אחרים - למשל כאשר ללווה יש כושר מיקוח טוב יחסית - הלוואות בריבית קבועה לטווח ארוך עשויות להגיע לטווח של 5.2%-5.3%.

מקורות בענף המשכנתאות מונים שתי סיבות עיקריות לעלייה אפשרית בריבית: הראשונה לדבריהם, באחרונה מרגישים בבנקים למשכנתאות בהתייקרות המקורות שהם מגייסים. שנית, כמה מהבכירים בענף המשכנתאות סבורים כי הסיבה קשורה לעדכון הפיקוח על הבנקים לגבי הריבית המשתנה.

לאחרונה פירסם הפיקוח על הבנקים הוראה בדבר הדרך לקביעת הריבית במתן הלוואה לדיור בריבית משתנה, וזו תיושם גם לגבי הלוואות שניתנו לפני נובמבר 2000. המפקח על הבנקים, יצחק טל, הורה לפני כשבוע לבנקים למשכנתאות לתקן את שיטת קביעת הריבית החידוש אם זו התבססה על בסיס לא אובייקטיווי.

טל הורה בעבר להחיל את ההוראה הזו על לווים שנטלו משכנתאות בריבית משתנה אחרי נובמבר 2000. לאחרונה הוגשו לבתי המשפט תביעות ייצוגיות בהיקף של כעשרות מיליוני שקלים שנוגעות לתקופת החידוש בהלוואות בריבית משתנה.

התובעים טענו כי הבנקים למשכנתאות גבו מהם ריביות גבוהות בכ-2.5%-3% לאחר תקופת החידוש.

הבנקים למשכנתאות נתנו לציבור הלווים משכנתאות בריבית משתנה במרווחים אפסיים מבחינת הבנקים (לעיתים אף בריבית נמוכה מעלות גיוס הכסף), זאת מתוך מחשבה שבעתיד הריביות שייגבו מהלקוחות יהיו גבוהות בהרבה מהריביות שישררו בשוק, וכך יעלו את המרווח הפיננסי השולי; כ-20% מההלוואות בתחילת 2001 ניתנו בריבית משתנה.

בכיר בענף המשכנתאות אמר כי ההוראה של הפיקוח פגעה במקור רווח חשוב של הבנקים למשכנתאות, ולפיכך הבנקים ייאלצו למצוא מקורות רווח חלופיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully