וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראליות באירופה/ ויזקום נפלה ב-20%; סופרקום עלתה ב-40%

הארץ

13.8.2001 / 8:46

הבורסות האירופיות סבלו משבוע קשה במיוחד, ובמדדים המובילים נרשמו ירידות נוספות

מאת בועז לוי

שבוע מסחר קשה ועצבני עבר על הבורסות האירופיות, בהן נרשמו ירידות במשך חמישה ימים רצופים. זה התחיל בירידות במגזר המוליכים למחצה, בעקבות הנפילות באינטל, נמשך בעצבנות סביב מניות הכרייה והכימיקלים, והסתיים בנפילות חדות במניות חברות הטלפוניה ושאר מניות הטכנולוגיה.

בסיכום שבועי איבד מדד הפיננשל טיימס 100 הלונדוני 2.2%, ואילו מדד דאקס 30 של פרנקפורט צנח ב-5.3%. הנפילות בנאסד"ק המשיכו לרסק את מדד בורסת נויר מרקט, שאיבד השבוע 7.3% לרמה של 1,132 נקודות. המדד רחוק כעת 88% מהשיא שרשם במארס 2000.

המניות הישראליות הנסחרות באירופה התיישרו גם הן עם הירידות. דמאטק , המפתחת מערכות בקרה אלקטרוניות למעקב (למשל, אחר אסירים הנמצאים במעצר בית), דיווחה השבוע על מכירות של 8.2 מיליון דולר למחצית הראשונה של 2001 (התוצאות הכספיות של חברות הנסחרות בלונדון מפורסמות מדי חצי שנה).

הכנסות אלה גבוהות מהתקופה המקבילה ב-2000, ואולם רווחיות החברה ירדה בחדות מ-1.6 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2000, ל-550 אלף דולר במחצית הראשונה של השנה. כתוצאה מכך נפלה השבוע מניית דמאטק ב-8%, לרמה של 1.47 ליש"ט.

הירידה ברווח היא תוצאה של גידול ניכר בהוצאות המו"פ של החברה, שקפצו ב-70% לרמה של 1.7 מיליון דולר. החברה ציינה כי הגדלת ההשקעה במו"פ נעשתה על מנת לשלב במוצריה אפשרויות לעיקוב מונחה לוויין.

שאר המניות הישראליות בלונדון נסחרו השבוע ללא אירועים מיוחדים. אמבלייז המשיכה להיסחר סביב 2 ליש"ט, ובסיכום שבועי השילה 4% לרמה של 1.93 ליש"ט. המשקיע המוסדי מורלי פאנד מנג'מנט הודיע השבוע כי אחזקתו בחברה עלתה ל-4.9%.

סופרקום הנסחרת באיסדא"ק הודיעה שהחברה הבת Inksure, חתמה על הסכם עם חברת האוטובוסים הטורקית איזבק, לאספקת מערכות למניעת זיופים של כרטיסי אוטובוס. בחברה אמרו כי החוזה הוא לכמה שנים, והיקפו 2.2 מיליון דולר מתוכם מיליון דולר עד סוף 2001. הם מעריכים כי במסגרת חוזה זה תספק החברה כ-200 מיליון כרטיסי אוטובוס חסיני זיופים. Inksure הפועלת מכפר סבא, פיתחה חתימה אופטית ייחודית הניתנת לזיהוי באמצעות מכשיר אופטי מיוחד. בשנה שעבר פוצלה החברה מסופרקום במסגרת ארגון מחדש בחברה האם.

בסיכום שבועי עלתה מניית סופרקום ב-40% למחיר של 41 סנט אמריקאי, וזאת למרות שעיקר הזינוק במניה נרשם ביום שני - שלושה ימים לפני ההודעה הרשמית על חתימת החוזה. למרות השינוי החיובי השבוע, מתחילת השנה רשמה סופרקום צניחה של 65%, והיא נסחרת בהיקפים נמוכים מאוד.

בבורסה השווייצית בלטה לטובה קרד גרד , שהשבוע התאוששה ב-2% לרמה של 85 פרנק שווייצי. שח"ל, נסחרה בעלייה קלה לרמה של 17.5 פר"ש.

בבורסה הגרמנית המשיכה לבלוט לשלילה ויזקום , שצנחה ב-20% לרמה של 60 יורו-סנט. עלייה זו באה בעקבות זינוק של 67% שרשמה ויזקום שבוע לפני כן. קשה לדעת מה מקורן של התנודות העזות במניה, אולם ניתן לשער כי הן קשורות לסכנת המחיקה מהמסחר המאיימת על מניית החברה.

לפני שבועות מספר הודיעה הנהלת הנויר מרקט בה נסחרות כמה מניות ישראליות כי היא מתעתדת למחוק מהמסחר מניות שעומדות בשני קריטריונים: שווי שוק נמוך מ-20 מיליון יורו, ומחיר מניה נמוך מ-1 יורו במשך שלושה חודשים רצופים.

מהלך זה נועד לשקם את האמון של המשקיעים הגרמניים והאירופיים בבורסת הטכנולוגיה הגרמנית הצעירה, שהמניות הנסחרות בה רשמו התרסקות חדה בשנה האחרונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully