וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ההגבלים פירסמה טיוטת הנחיות להגדרת שווקים במיזוגים, הסדרים כובלים ובדיקת מונופול

אמיר הלמר

13.8.2001 / 15:14

שטרום: "אנו רוצים לצמצמם את 'ההפתעות' של צדדים שמגיעים לרשות, ומגלים בדיעבד שהעסקה שעיצבו אינה יכולה לעמוד לאור חוק ההגבלים העסקיים"

רשות ההגבלים העסקיים פירסמה היום טיוטה להערות הציבור של הנחיות להגדרת שווקים רלוונטיים. הנחיות אלה ישמשו את הרשות בעבודתה השוטפת וכן ככלי עבודה לבדיקת מידת הסכנה לתחרות הגלומה בעסקות, ולהחלטה מתי תמנע הרשות מלאשר עסקות כאלה.

הרשות מציינת כי הנחיות דומות קיימות בארה"ב ובאירופה, שם מיוחסת להן חשיבות רבה, והן מתעדכנות מדי כמה שנים בהתאם להתפתחויות בתחום.

אמות המידה המתפרסמות עוסקות בעקרונות מנחים להגדרת שווקים ומדידתם לצורך ניתוח תחרותי לפי חוק ההגבלים העסקיים, לגבי מיזוגים, הסדרים כובלים ומונופולים. הגדרת השוק הרלוונטי תוחמת את המוצרים אשר מנקודת מבטו של הצרכן הם מוצרים תחליפיים ולכן מתחרים זה בזה, את המרחב הגיאוגרפי שבו מתקיימת התחרות ואת היצרנים המשתתפים בה.

אמות המידה מפרטות אינדיקציות והוכחות לתחליפיות של מוצרים, לדוגמא התנהגות מחירים לאורך זמן (האם עליות וירידות במחיר המוצרים קורות באופן דומה), עלויות מעבר וזמן מעבר ממוצר למוצר, עדויות על מעבר צרכנים ממוצר למוצר כתוצאה משינויים במחירים ומדידות אקונומטריות שונות.

הגדרת שווקים ומדידתם

כאמור, הגדרת שווקים ומדידתם היא במקרים רבים המפתח להפעלת סמכויות הממונה על הגבלים עסקיים: כדי שחברה תיחשב בעלת מונופולין לפי החוק, ויחולו עליה חובות של בעל מונופולין, היא צריכה להחזיק בנתח שוק גבוה מ-50%.

כדי לדעת מהו נתח השוק, יש לזהות קודם מהו השוק במסגרתו פועלת החברה, ויש צורך להגדיר את השוק הרלוונטי.

לגבי מיזוגים, החוק קובע כי הממונה יאשר מיזוג אם הוא אינו פוגע משמעותית בתחרות. כדי לדעת מהן ההשפעות הצפויות של מיזוג על התחרות בשוק, צריך לזהות קודם מהו השוק במסגרתו מתקיימת התחרות.

גם בהקשר של פטורים להסדרים כובלים (הסכמים העלולים לפגוע בתחרות) יש צורך לזהות את השוק הרלוונטי, למשל כדי לדעת אם הסדר מסוים נכנס לגדר פטורי הסוג ולכן הצדדים אינם צריכים לפנות לממונה או לבית הדין לצורך קבלת פטור ספציפי לאותה עסקה.

מהו השוק עבור חברות הכבלים

כך לדוגמא, כיום מתנהלים בבית הדין להגבלים עסקיים דיונים בערר חברות הכבלים על הכרזתן כבעלות מונופול. אין מחלוקת על כך שנתח השוק של חברות הכבלים (כל אחת באזורה) בשוק של שידורי טלוויזיה רב ערוצית (שהוא השוק שהגדיר הממונה על הגבלים עסקיים בהכרזה), הכולל אותן ואת YES, עולה על 50% (הסף שמעליו גוף נחשב כבעל מונופול).

השאלה המרכזית בערר היא האם השוק הרלוונטי הוא רחב יותר, כפי שטוענות חברות הכבלים, וכולל גם תחרות מצד שידורי טלוויזיה אחרים, קלטות וידאו, סרטי קולנוע וכיו"ב, שאז מצטמצם נתח השוק של חברות הכבלים. דוגמא זו ממחישה את חשיבות הגדרת השוק הרלוונטי, ואת חשיבות ההנחיות המתפרסמות.

מנחם פרלמן, הכלכלן הראשי של הרשות והמשנה לממונה, אמר כי ההנחיות שפירסמה הרשות נועדו להבהיר את הכלים הכלכליים-מקצועיים שהרשות מפעילה בתהליך קבלת ההחלטות בנושאים הבאים בפניה, ובכך להגביר את שקיפות פעולות הרשות לציבור.

פרלמן הוסיף כי המטרה היא להקל על גופים עסקיים לצפות מראש אילו עסקות הן בעייתיות מבחינת חוק ההגבלים העסקיים והרשות כך שיוכלו לכלכל צעדיהם בהתאם.

דרור שטרום, הממונה על הגבלים עסקיים, הסביר כי ההנחיות יתרמו לוודאות העסקית: "אנו רוצים לצמצמם את 'ההפתעות' של צדדים שמגיעים לרשות, ומגלים בדיעבד שהעסקה שעיצבו אינה יכולה לעמוד לאור חוק ההגבלים העסקיים. הבנה טובה של תהליך קבלת ההחלטות של הרשות, ושל הקריטריונים והמדדים לפיהם היא מקבלת את החלטותיה, תמנע מהצדדים בזבוז משאבים מראש. גם אחר כך, בדיון מול הרשות, יהיה קל יותר לצדדים למקד את הטיעונים שלהם בפנינו בהיבטים המטרידים מבחינתנו בעסקה, כשהם מנסים לשכנע אותנו שהיא אינה פוגעת בתחרות".

שטרום הוסיף כי הנחיות הגדרת שווקים רלוונטיים המתפרסמות היום להערות הציבור הן צעד ראשון בתוכנית כוללת של הרשות להגדיר ולפרסם כללים בנושא הפיקוח על מיזוגים, שיגבירו את הצפיות והוודאות ביחס להחלטות הרשות בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully