וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלצה להשקיע 200 מיליון דולר בפרויקט דגל ביוטכנולוגי

הארץ

14.8.2001 / 8:20

כך מציע צוות בינמשרדי, שממליץ להשקיע עוד 250 מיליון דולר בהקמת תשתית כוח אדם ומעבדות

מאת אורה קורן ודבי קאופמן

צוות בין-משרדי שהוקם על ידי ועדת השרים למדע וטכנולוגיה קבע כי כדי להבטיח את התחרותיות של ישראל בתחום הביוטכנולוגיה בעולם, יש להשקיע 200 מיליון דולר במשך שמונה שנים ב"פרויקט דגל" שישלב את מרב כוחות המשק בתחום.

ההמלצה כלולה בדו"ח מקיף שהוגש אתמול לוועדת השרים, ולפיו על הממשלה להשקיע בביוטכנולוגיה כ-450 מיליון דולר - 250 מיליון דולר ב-5 שנים להקמת תשתיות של כוח אדם ומעבדות ו-200 מיליון דולר לקידום פרויקט הדגל.

הדו"ח כלל תוכנית להכרה ממשלתית בתחום הביוטכנולוגיה כפרויקט לאומי תוך שקלול היבטים חברתיים, מדעיים ומסחריים, להבדיל מדו"ח חברת הייעוץ הבינלאומית מוניטור שהוצג בתחילת השנה לוועדת השרים, שהתמקד בקידום תעשיית הביוטכנולוגיה בלבד.

הנחת העבודה של הממליצים היתה כי הפרויקט יאפשר לישראל לבצע "קפיצת מדרגה" בתת-תחום הביוטכנולוגיה. הקריטריונים לבחירת הפרויקט יהיו עיסוק בתחום חדשני שאינו מטופל כיום בעולם, הכללה של לפחות 10 קבוצות מחקר ומאות עובדים, ובחירת ענף רב-תחומי מבין ענפי מחקר שבהם יש לישראל יתרון תחרותי.

הצוות המליץ לדוגמה על ננו-רפואה, שתאפשר פיתוח טכנולוגיות חדשניות להולכת תרופות לאתר המחלה עד לרמת התא הבודד, או על הדמיה בתחום פארמקולוגיה שתחסוך ניסויים בבעלי חיים ובבני אדם.

הצוות, בראשות המדענית הראשית של משרד המדע, פרופ' חגית מסר ירון, כלל נציגים ממשרדי האוצר, איכות הסביבה, התמ"ס, החקלאות והבריאות, לצד נציגים מחברות בתעשייה (חברות די פארם וקומפיוג'ן) והאקדמיה.

התוכנית שגיבשה מסר ירון קבעה כי היקף התמיכה הממשלתית בתחום צריך להיגזר מהיקף ההוצאה הלאומית למחקר ופיתוח ולהוות 5% ממנה. חצי מהסכום יתוקצב על ידי משרדי הממשלה, וחצי יהיה כרוך בתוספת תקציבית.

המלצות נוספות בדו"ח כללו השקעות שנתיות בקרן ייעודית למחקר רפואי בסך 5 מיליון דולר, ובקרן למחקר יישומי בהשקעה של 18 מיליון דולר שתקדם הבנת תהליכים שיאפשרו פיתוח טכנולוגיות לפיתוח מוצרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully