וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מגעים למכירת התעשייה הצבאית לחברת אלביט מערכות

הארץ

14.8.2001 / 7:15

את השיחות בעניין מנהל מנכ"ל משרד הביטחון עמוס ירון עם נשיא אלביט מערכות יוסי אקרמן; מכירת תעש תתבצע באמצעות מכרז שיפורסם ברבעון הראשון של 2002

מאת אמנון ברזילי

חברת אלביט מערכות מנהלת מגעים לרכישת חברת תעש (התעשייה הצבאית הישראלית). מנכ"ל משרד הביטחון, עמוס ירון, דן בעניין עם נשיא אלביט מערכות, יוסי אקרמן.

לפי התוכנית שמתגבשת במשרד הביטחון, תוותר המדינה על בעלותה בתעשייה הצבאית. מכירת תעש תתבצע באמצעות מכרז שיפורסם ברבעון הראשון של 2002 . המטרה היא להשלים את מכירתה במחצית 2002.

בהצעה של ירון למכירת תעש כלולים כמה תנאים: אלביט מערכות תרכוש את כל הפעילויות בתעש, תתחייב להמשיך את הפעילות הביטחונית של החברה ותשמור על הסכמי העבודה. מתחם השרון, שבו נמצאים מתקני תעש, לא יכלל בעסקה. את רשת הביטחון לעובדים, לרבות תשלום פיצויים מלאים או מוגדלים, כולל הבטחת הפנסיה - תספק המדינה.

בחודשים האחרונים שוחח ירון עם ראשי התעשיות הביטחוניות הישראליות, אך הוא מעדיף למזג את תעש באלביט מערכות. בין השאר בגלל המיזוג המוצלח בין אלביט מערכות לאלאופ.

סיבה נוספת היא הסינרגיות הגבוהה בפעילות הרכב הקרבי המשוריין (רק"מ) של שתי החברות. אלביט מערכות ותעש מייצרות יותר מ-60% ממערכות טנק המרכבה המיוצרות בישראל. שתיהן מתמחות גם בהשבחת טנקים. בנוסף לכך ברשות אלביט מערכות 10% ממניות סולתם מערכות, שמפתחת מוצרים הדומים לאלו של תעש.

שני תהליכים מקבילים מאיצים את מכירת תעש: האחד הוא תזרים המזומנים השלילי שלה; השני - סיום עבודת הוועדה הבין-משרדית של משרדי הביטחון והאוצר ורשות החברות הממשלתיות, שעסקה במצבה של תעש. הוועדה תגיש עד סוף אוגוסט מסמך שיפרט את החלופות לטיפול במצב החברה.

הנטייה של הנהלת משרד הביטחון למכירת תעש התחזקה בעקבות תוכנית שהגיש מנכ"ל תעש, תא"ל (במיל') שמואל קרן, ולפיה נדרשת הזרמה של 100-150 מיליון דולר לצורך הבראתה ולמימון התחייבויות העבר לעובדים שכבר פרשו.

אלביט מערכות לא השיבה בשלב זה להצעתו של ירון לרכישת תעש. אקרמן מעדיף להמתין להשלמת התהליכים להפרטת החברה, לפני שיביע את עמדתו.

ירון אמר אתמול, כי אין בכוונתו לדווח על שיחותיו. לא ניתן היה לקבל את תגובת אקרמן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully