וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לשכת רו"ח התחרטה: פועלת לעיכוב המעבר לדו"חות נומינליים

הארץ

15.8.2001 / 7:30

מנהל רשות החברות, ירון יעקובס, התריע כי המעבר מדו"חות כספיים ריאליים לדו"חות כספיים נומינליים יגרום לחברות ממשלתיות הפסדים, וירע את היחסים הפיננסיים שלהן

מאת בן-ציון ציטרין

לשכת רואי החשבון הודיעה אתמול במפתיע למוסד לתקינה חשבונאית כי היא מבקשת לעכב את פרסום תקן חשבונאות מספר 12, שעניינו המעבר לדיווח כספי נומינלי החל מ-2003.

החלטת הוועדה המקצועית של מוסד התקינה לאשר את תקן 12 התקבלה ב-17 ביולי. לפי תקנון מוסד התקינה, הלשכה ורשות ניירות ערך רשאיות לעכב את אישור התקן בתוך 30 יום ממועד קבלתו. לשכת רואי החשבון ניצלה את זכותה והיא מבקשת, לפי שעה, לעכב את אישור התקן עד שילובנו כראוי טענות רשות החברות הממשלתיות נגד התקן החדש.

על הודעת לשכת רואי החשבון חתום נשיא הלשכה, רו"ח עופר מנירב, מראשי התומכים במעבר לשיטת הדיווח הנומינלי. כעת, לאחר שהלשכה נסוגה מתמיכתה במעבר, נותרה למעשה רשות ניירות ערך הגורם הבולט ביותר במשק התומך במעבר.

במכתב של מנירב לפרופ' אלי אמיר, יו"ר הוועדה המקצועית של מוסד התקינה, ומי שהוביל את המעבר לדיווח נומינלי, מסביר מנירב כי היסוד לדרישת לשכת רואי החשבון הוא העימות שבין מוסד התקינה לבין רשות החברות הממשלתיות סביב אישור התקן.

לקראת ישיבת מוסד התקינה בחודש שעבר העביר מנהל רשות החברות, ירון יעקובס, מסמך מפורט לגורמים שונים במשק בו הוא התריע כי המעבר מדו"חות כספיים ריאליים לדו"חות כספיים נומינליים יגרום לחברות ממשלתיות הפסדים, וירע את היחסים הפיננסיים שלהן. כמו כן לדעת רשות החברות המעבר יקשה על גיוס הלוואות לפיתוח המשק ויגרום להוצאות נוספות לציבור, שיתבטאו בהעלאת תעריפים או בחיובים אחרים. על פי חישובי מומחה חיצוני, חברות ממשלתיות יפסידו כתוצאה מהמעבר בין 0.5 ל-2 מיליארד שקל, לפי שיעור האינפלציה.

יעקובס ביקש במכתב את כל המשרדים הממשלתיים הנוגעים לעניין להתייחס להערותיו. מרבית משרדי רואי החשבון המטפלים בחברות ממשלתיות, ובהם חמש פירמות רואי החשבון הגדולות, התייחסו במסמך להשפעות השליליות על חברות ממשלתיות של המעבר לדיווח הנומינלי.

בתגובה לפנייה אמר בשעתו פרופ' אמיר ל"הארץ" כי הליך פרסום התקן היה תקני וכי ניתנה שהות מספקת לכל המתנגדים להביע את עמדתם. לדבריו, השיטה הנומינלית נהוגה בכל העולם ועל החברות הממשלתיות יהיה להתרגל לשינוי, ולהתאים את רווחיהם המותאמים לשיטה הנומינלית. להערכתו, הרווחים שמציגות החברות כיום הם מוגזמים ולא אמיתיים.

מנירב כתב לאמיר כי לאור "מערכת העובדות והנסיבות המשתקפות בהתכתבויות שבינך לבין רשות חברות ממשלתיות בעניין זה, הלשכה סבורה - מבלי להתייחס כלל לעניין המקצועי שבמחלוקת - כי ראוי שהוועדה שבראשותך תעכב את פרסום התקן, ותקיים דיון ממצה בנושאים הכלולים בעבודת הבדיקה והמחקר שהוגשה על ידי רשות החברות הממשלתיות".

פרופ' אמיר שוהה בחו"ל ולא ניתן היה לקבל את תגובתו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully