וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תנודתיות חדה באג"ח ביום ההנפקה העלתה את חשדות משרד האוצר

הארץ

15.8.2001 / 8:52

סגן הממונה על שוק ההון במשרד האוצר: תנודתיות בשוק מעידה אמנם על שוק פעיל, אם כי דפוס חוזר של שינויים חדים במחיר האג"ח דווקא ביום ההנפקה מעורר חשדות

מאת אורי וינברגר

השחרים הארוכים מתנהגים באופן מוזר בימים האחרונים. לאחר שירדו ביולי בשיעור חד של 4%-3% כתוצאה מפדיונות גדולים בקרנות השקליות הארוכות, הם פתחו את אוגוסט בעלייה של כ-1% ולאחר מכן המשיכו לרדת, כששלשום ואתמול השלימו עלייה של כ-0.5%.

מעניין גם לבחון את התנהגותן של האג"ח השקליות במסחר התוך יומי, ובעיקר בימים שבהם מנפיק האוצר את איגרות החוב. כך למשל, ביום שני שעבר הנפיק האוצר שחר מסדרה 2666, בעלת תקופה ממוצעת לפדיון של 4 שנים. את יום המסחר פתחה האיגרת בירידות שערים (ראו גרף); את הירידה החדה במסחר התוך יומי רשמה האג"ח בשעות הצהריים. לקראת ההנפקה, בסביבות השעה 13:00, ירדה הסדרה בבורסה ב-0.48%. מיד לאחר ההנפקה וקביעת השער עלה מחיר האג"ח ב-0.5%. כלומר, במסחר התוך יומי השלימה האג"ח עליה חדה של כ-1% שהחלה מיד בתום סגירת המכרז והסתיימה עם סיום המסחר.

דפוס זה של שינוי חד בשערי איגרות החוב במסחר התוך יומי חזר בשבוע שעבר גם בהנפקת הגליל (איגרת חוב צמודה) לתקופה של 15 שנה. בהנפקת הגליל מסדרה 5472 ביום שלישי שעבר נסגרה ההנפקה במחיר של 103.7 אגורות. המחיר הממוצע במכרז נקבע על 104.5 אגורות. יום קודם נסחרה הסדרה במחיר של 105.75 אגורות (מחיר הגבוה בכ-2%). בבוקר יום המכרז "התחלק" (ירד בשיעור חד ובמחזור נמוך) מחיר האג"ח בעסקה של 200 נקוב למחיר של 104.3 אגורות, והמכרז נסגר בסביבות מחיר זה. כלומר, עסקה קטנה הצליחה להשפיע ביום המכרז על מחיר האיגרת בבורסה וגם על המחיר בהנפקה. גם בהנפקת סדרת השחר 2680 התרחש מקרה דומה.

לדברי אחד הפעילים בשוק ההון, ירידה במחיר הג"ח ביום ההנפקה שנבעה ממכירה של 200 נקוב אינה משקפת דבר. "הקונים באיגרות החוב הממשלתיות הם קונים אמיתיים - אם האוצר מתכוון למכור סחורה של חצי מיליארד שקל אז ברור שזה ילחץ את המחיר מטה. המשקיעים מעדיפים לרכוש את הסחורה בהנפקה ולא בשוק, שכן לפני כל הנפקה - של אג"ח או מניות - מופיע לחץ על המחיר".

תנודתיות כזו בהתנהגות אג"ח צמודות ושקליות במסחר התוך יומי נחשבת לחריגה, ומתריעים בפניה גם בכירים באוצר. סגן הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, עדי ריבלין, אמר אתמול כי תנודתיות בשוק מעידה אמנם על שוק פעיל, אם כי מצד שני דפוס חוזר של שינויים חדים במחיר האג"ח דווקא ביום ההנפקה מעורר חשדות.

"אנו עוקבים אחר מקרים אלה, ובמידה שיתגלו דברים חריגים, נטפל בהם", אמר אתמול ריבלין. עוד הוסיף ריבלין כי מקרים כדוגמת "התחלקות" מחיר האג"ח בכמה מאות שקלים מעורר את הצורך בעושה שוק - מגמה שהאוצר מנסה לקדם בימים אלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully