וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

להפיח חיים באינטרנט הסלולרי

הארץ

15.8.2001 / 10:00

מייסדי בטרפליי רוצים לקרב משתמשים לאינטרנט הסלולרי

מאת הדר חורש

בקרן ההון סיכון דריפר פישר ג'רווסטון (DFJ) ממשיכים להאמין באינטרנט הסלולרי. ביולי השנה בחרה הקרן בחברת IXI הישראלית כיעד לאחת מהשקעותיה הראשונות. הקרן הקליפורנית, שהיקף נכסיה 3.5 מיליארד דולר, השקיעה 6 מיליון דולר ב-IXI תמורת כרבע ממניותיה.

IXI נוסדה ב-2000, ולהערכת יזמיה היא רחוקה בכחצי שנה מהשלמת המוצר הראשון שלה, שנועד לפתור את הבעיה הבסיסית של האינטרנט הסלולרי: היעדר משתמשים. הפתרון מבוסס על טכנולוגיית הדורות הבאים של התקשורת הסלולרית, ותוכנה שתפתור את בעיית כוח המחשוב הדל של המכשירים הסלולריים. המערכת מתבססת על טכנולוגיית הדור הבא של התקשורת הסלולרית, שבו יהיה המשתמש מחובר באופן תמידי לרשת.

הדור הסלולרי הבא, המכונה גם דור 2.5, עשוי להציל את המהפכה שהוחמצה בדור הקודם, מהפכת האינטרנט הסלולרי. למרות מאמצי השיווק הכבירים של חברות הסלולר, אין לאינטרנט הסלולרי שוק של ממש. המהנדסים הפליאו לחבר את רשתות התקשורת הסלולרית לרשת האינטרנט, אך לא הצליחו לחבר לעסק הזה אנשים. מי אשם? ממשקים מסורבלים, שירותים לא רלוונטיים וקווי תקשורת אטיים הם החשודים המקובלים.

מייסדי IXI הם עמית הלר וגדעון ברק. דרכם המשותפת החלה כאשר יסדו את בטרפליי, ומכרו אותה לפני שנתיים לטקסס אינסטרומנטס תמורת 50 מיליון דולר. בעקבות העסקה נהפך הלר למנהל בטקסס אינסטרומנטס ואחראי לחטיבה האלחוטית שבטרפליי היתה חלק ממנה.

בטרפליי פיתחה שבב המשמש לתקשורת אלחוטית קצרת טווח המאפשרת לחבר, למשל, רשתות מחשבים ביתיות ללא חוטים. כשנוסח התקן הבינלאומי לתקשורת אלחוטית קצרת טווח, בלו-טות (blue-tooth), פיתחה החטיבה את שבב הבלו-טות הראשון של טקסס אינסטרומנטס.

גם אמא תוכל להפעיל

על הסיבות לפרישתו מטקסס אינסטרומנטס בסוף 2000, הלר אינו מוכן לדבר. "עזבתי כשהרגשתי שהעליתי את בטרפליי על המסלול", הוא אומר. כמעט כל יזם של חברת היי-טק נהפך למנהל בדרג בכיר או בינוני בחברה הרוכשת. מעטים היזמים הנשארים לאורך זמן מנהלים שכירים בחברות.

הלר חיפש ומצא את הסטארט-אפ השני שלו בשוק הסלולר. כמו בבאטרפליי, הוא מנסה להדביק את בן שיחו הספקן בהתלהבות. "הרעיון הוא שמתחוללת כאן מהפכה, שהיא למעשה מהפכת תקשורת הנתונים בסלולר", אומר הלר. "הרבה אנשים אינם מבינים את המצב בצורה נכונה, ומנסים לחבר לרשת מחשב כף יד או מחשב נייד. המהפכה האמיתית תתרחש כשהמכשירים המחוברים לרשת יהיו יום-יומיים ופשוטים להפעלה לא פחות משעון ועט. אלה צריכים להיות מכשירים שגם אמא שלי תוכל להפעיל ולקבל את המידע הדרוש לה, כמו, למשל, להציץ בשעון. מדובר במכשירים שראינו בסרטים כגון משימה בלתי אפשרית, ולכן החלטנו שהססמה שלנו תהיה mission is possible (משימה אפשרית)".

בשיחות עם מפתחי יישומים ומערכות לרשתות הסלולריות אפשר לשמוע הרבה נאומים בנוסח זה, ובאותו שכנוע עצמי מדבק. רק בהמשך השנה, כשיתחילו רשתות הדור הסלולרי הבא לפעול על בסיס המוני בעולם, ניתן יהיה לבחון אם הצליחו המפתחים לחבר בין המשתמש לתקשורת הנתונים הסלולרית.

המערכת שמפתחת IXI מתבססת על תקשורת אוטומטית בין מכשירים סלולריים לרשת האינטרנט. החיבור לאינטרנט מעמיד לרשות המשתמש הנייד תקשורת דו כיוונית עם מחשב גדול, המספק לו שירותים שונים.

מאמן כושר צמוד

אחת הדוגמאות שמציג הלר היא מאמן כושר צמוד. המכשיר הסלולרי מחובר באמצעות האינטרנט לאתר, המספק את שירותי המאמן הצמוד. באתר נשמרים נתוני המתאמן, בהם הישגיו באימונים קודמים. בתחילת האימון מתחבר המתאמן לאתר, והמכשיר הסלולרי מספק לאתר נתונים על מצבו הפיסיולוגי של המתאמן, כגון מהירות הדופק וקצב הנשימה. לאחר מכן, מאמן הכושר הממוחשב מעביר למתאמן באמצעות הקשר הסלולרי הוראות להאיץ או להאט את מהירותו.

המערכת אינה רלוונטית לדור הסלולרי הנוכחי, שבו מחויב המשתמש על פי דקות החיבור שלו לרשת הסלולרית. ואולם ברשתות הדור הבא יחוייב המנוי רק על פי היקף הנתונים המועבר ברשת, ולכן שימושים המבוססים על צריכת נתונים נמוכה וזמן חיבור ארוך עשויים להיות זולים יחסית.

ההערכות הן כי המערכת תתחיל לפעול רק בתחילת השנה הבאה. בינתיים משקיע הלר חלק ניכר ממרצו בגיוס כוח אדם למחלקת המכירות. בשבועות האחרונים גויס לחברה רוני גרינברג, לשעבר דירקטור באינטל קפיטל, ומונה למנהל המכירות והפיתוח העסקי.

"30% מ-40 עובדי החברה הם אנשי שיווק", אומר הלר. "זוהי ההשקעה גדולה ביותר שלנו, על אף שאין לנו מוצר למכור והם לא עוסקים במכירות. אנשים חושבים בטעות כי שיווק זהה לפרסום. ואולם תפקידם של אנשי השיווק הוא להקשיב לשוק, להבין אותו ולהנחות את אנשי הפיתוח אל היעד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully