וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עסקים כרגיל או מאות מפוטרים?

עינב בן יהודה

15.8.2001 / 18:10

התיקון לחוק חברות כ"א הופך חרב פיפיות לחברות ולעובדים

המעסיקים, המתנגדים נמרצות להעלאת שכר המינימום, מצאו בחודשים האחרונים יעד חדש להתקפותיהם - התיקון לחוק עובדי חברות כוח אדם, שנכנס לתוקפו ב-28 ביולי השנה. אך המעסיקים אינם המתנגדים היחידים, ההתקפות כנגד החוק מגיעות גם מכיוונן של חברות כוח האדם - הנפגעות הישירות והראשונות. החוק קובע כי יש להשוות את תנאי עבודתם של עובדי חברת כוח אדם לאלה של עובדים מהמניין באותו ארגון בו הם מועסקים. עוד קובע החוק, כי לאחר 9 חודשי העסקה יהפכו עובדי חברות כוח האדם לעובדים מן המניין בארגון בו הם מועסקים.

מאות מפוטרים בחודשים האחרונים, ועשרות אלפים בעתיד הקרוב

למרות ההתנגדות החריפה לחוק מנסות חלק מחברות כוח האדם לשדר "עסקים כרגיל". מחברת מנפאואר נמסר היום כי אף חברה או ארגון לא ביקשו להפסיק לעת עתה את העסקתם של עובדים מטעם חברת מנפאואר בשל החוק החדש.

מנכ"ל אדקו, אבי קולמן, ציין כי פעילותה של אדקו לא נפגעה בחודשים האחרונים אלא התרחבה: "אנחנו חברה צעירה בארץ, ובאופן טבעי אנחנו רק מתרחבים. עדיין אין לנו עובדים המועסקים תקופות ארוכות בחברות, והלקוחות שלנו עדיין לא מתמודדים עם הסיטואציה בה הם נאלצים להפוך את העובד הזמני לעובד קבוע".

קולמן מאמין כי ההשפעות המיידיות של החוק החדש יהיו פיטוריהם של כ-50 אלף עובדי חברות כוח אדם המועסקים במגזר הציבורי. בכיר נוסף בתחום מעריך כי אם לא ייחתם על ידי שר העבודה צו ההרחבה להסכם הקיבוצי עליו חתמו חברות כוח האדם עם הסתדרות העובדים הלאומית, יפוטרו בעתיד הקרוב כמחצית מ-120 אלף עובדי חברות כוח האדם המועסקים במשק הישראלי.

באו.אר.אס מעריכים כי בחודשים האחרונים נקלעו חברות כוח האדם למצב בו הן נאלצו לפטר מאות עובדים. באו.אר.אס טוענים כי הפיטורים המסיוויים נובעים לא רק מהחוק עצמו, אלא גם מהמיתון במשק, וכי בתקופה של קיצוצים הנפגעים העיקריים הם עובדי חברות כוח האדם. באו.אר.אס מציינים כי מעבר לפיטורי העובדים, בחודשים האחרונים חלה עלייה בקיצוץ היקפי המשרות של עובדי חברות כוח האדם.

היום דווח כי התעשייה האווירית פיטרה 25 מעובדי חברת כוח-האדם דנאל, כדי שלא לקלוט אותם כעובדים קבועים בחברה. שלמה בלהוסקי, סמנכ"ל בחברת דנאל, מעריך גם הוא כי בחודשים האחרונים פוטרו מאות עובדי חברות כוח אדם. "ישנה אי ודאות רבה לגבי החוק וכיצד ליישם אותו. הדרישה של החוק להשוות את תנאי העסקה מעורפלת ולא ברורה". בלהוסקי טוען כי העובדים הראשונים להיפגע הם העובדים המבוגרים יותר: "מעסיקים רבים עושים חישוב של עלות-תועלת ומעדיפים לקלוט את העובדים הצעירים יותר בתום תשעת החודשים, על פני המבוגרים". בלהוסקי מעריך כי זרם המפוטרים יילך ויגבר במהלך החודש הקרוב.

לדחות בחקיקת חירום את מועד כניסתו לתוקף של התיקון לחוק

כאמור, ההתנגדויות לחוק מגיעות גם מכיוונם של המעסיקים. רק לפני שבוע פורסם כי התאחדות התעשיינים מייעצת למפעלים המאוגדים בה לשקול פיטורי עובדים המועסקים באמצעות חברות קבלניות לכוח אדם. זאת כדי להימנע מהצורך להשוות את תנאי ההעסקה של עובדים אלה עם העובדים הקבועים במפעלים. הדברים הופיעו באיגרת ששלח ראש אגף עבודה בהתאחדות התעשיינים, עו"ד יוסי גטניו, למנכ"לים של מאות מפעלים.

עו"ד אוריאל לין, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר, קרא היום לראש הממשלה ולשר האוצר לדחות בחקיקת חירום את מועד היכנסו לתוקף של התיקון לחוק עובדי חברות כוח-אדם לסוף שנת 2002. לין אמר כי החוק נכנס לתוקף בחודש שהוא מהגרועים שהיו בכלכלה הישראלית, והוסיף כי הסעיף הדורש השוואת תנאיהם של עובדי חברות כוח אדם לעובדים האחרים בארגון משמעותו תוספת בעלויות. "כאשר מעסיקים רבים מצויים כיום במאבק על קיום העסק והישרדות בתנאי מיתון מחריף ואי-ודאות - התוצאה תהיה פיטורי עובדים רבים".

כעת מקווים בחברות כוח האדם כי שר העבודה יחתום על צו ההרחבה להסכם הקיבוצי עליו חתמו חברות כוח האדם עם הסתדרות העובדים הלאומית. בחודשיים האחרונים ניתקו חברות כוח האדם הגדולות את הקשר עם ההסתדרות הכללית וחתמו על הסכם קיבוצי עם הסתדרות העובדים הלאומית. מטרת ההסכם, לכשיורחב בצו ההרחבה, היא ביטול הצורך בהשוואת תנאי עובדי חברות כוח האדם לעובדי הארגון בו הם מועסקים, והבטחת תנאיהם של עובדי חברות כוח האדם, כגון שכר, תנאים נלווים וזכויות פנסיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully