וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גיגה: עד סוף 2001 ייסגרו 750 סטארט-אפים בישראל

הארץ

16.8.2001 / 8:00

החברה ממליצה ללקוחותיה, בהן כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, לרכוש טכנולוגיות ומרכזי פיתוח "במחירי מציאה"

מאת עודד חרמוני

בדו"ח על מצב תעשיית ההיי-טק הישראלית שפירסמה עבור לקוחותיה בחו"ל, מעריכה חברת המחקר גיגה אינפורמיישן גרופ כי 30% מכ-2,500 חברות סטארט-אפ הפועלות בישראל (750) ייסגרו עד סוף 2001 . זו הפעם הראשונה שגוף מחקר בינלאומי מפרסם הערכה כה קשה על מצבה של תעשיית ההיי-טק הישראלית. חברת גיגה אינה יוזמת דו"חות, אלא מפרסמת מחקרים בתגובה לבקשת לקוחותיה. הדו"ח הנוכחי בוצע בתגובה לשאלתה, והופץ בקרב כל לקוחותיה בעולם.

האנליסטית אליס סלפטר, שערכה את הדו"ח, מעריכה כי משבר המניות בנאסד"ק הביא לירידה ממוצעת של 30%-70% בהערכות השווי של חברות ההיי-טק הישראליות, יחסית לתחילת 2001. "כתוצאה מכך", כותבת סלפטר, "שוק התעסוקה בתעשיית ההיי-טק הישראלית סובל מרעידת אדמה מתמשכת. המשכורות בחברות ההיי-טק הישראליות פחתו ב-20%-25% בממוצע ברוב המקצועות, והמחסור שהיה קיים עד לפני כמה חודשים בעובדים מקצועיים בתחומי המדע, התוכנות והחומרה - הוקל".

הדו"ח מתייחס גם למצב הביטחוני בישראל, ומציין כי בעקבותיו יש ירידה בכמות הלקוחות והמשקיעים הזרים המבקרים בישראל. "פגישות רבות של חברות עם לקוחותיהן או עם משקיעים פוטנציאליים הועברו בגלל המשבר לאירופה". עם זאת, מציינת סלפטר, השפעת המצב הפוליטי על רצונם של המשקיעים הזרים להשקיע בחברות ישראליות היא עדיין שולית.

לאור הערכות אלה על תעשיית ההיי-טק הישראלית, מציעה גיגה אינפורמיישן ללקוחותיה לנצל את המצב: "חברות בינלאומיות המחפשות מרכזי מחקר ופיתוח זרים יכולות למצוא את שוק העבודה הישראלי במצב טוב בהרבה ממצבו לפני שנה. מספר המהנדסים מכלל המועסקים בישראל הוא הגבוה בעולם, כמעט פי שניים מזה שבארה"ב או יפאן. לרבים יש ניסיון בינלאומי ועסקי, עקב השנים האחרונות שבהן פרחה התעשייה בישראל".

בנוסף, הדו"ח ממליץ ללקוחות גיגה, ובהן כמה מחברות המידע והתקשורת הגדולות בעולם, לבחון רכישת קניין רוחני בשילוב עם עובדים מיומנים של חברות סטארט-אפ ישראליות. להערכת סלפטר, החברות יכולות לרכוש כיום טכנולוגיות במחירי מציאה, כמו בעסקות האחרונות, דוגמת העסקה שבה נרכשה חברת מקסימל על ידי מיקרוסופט.

"קרנות ההון סיכון מעודדות רכישות כאלה", על פי הדו"ח, "כדי להציל חלק מההון שהשקיעו, ומעדיפות כיום מימושים גרועים על פני מחיקות". סלפטר מעריכה כי בתקופה הקרובה תהיה עלייה במספר המיזוגים של חברות היי-טק ישראליות, "שיצליחו להתגבר על בעיות האגו והקניין הרוחני שלהן".

בתחום ההשקעות מעריכה גיגה כי קרנות ההון סיכון הישראליות ינהגו ביתר זהירות בהשקעותיהן, אף שאלה יימשכו. "הקרנות יהיו יותר אקטיוויות בסיוע לחברות שבהן השקיעו, אך רק שליש מ-4 מיליארד הדולר שברשותן, יושקע בחברות חדשות". מסקנות הדו"ח תואמות הערכות שפורסמו בחודשים באחרונים, אך ייחודו של הדו"ח בכך שפורסם על ידי חברת ייעוץ בינלאומית, העובדת עם חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully