וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כור ההיתוך של יונתן קולבר

הארץ

16.8.2001 / 10:44

עשיית עסקים בתוך המשפחה היא המוצא האחרון בתקופת משבר /הארץ

מאת אורה קורן

עשיית עסקים בתוך המשפחה היא המוצא האחרון בתקופת משבר. זוהי תמצית העסקה שנחתמה באחרונה בקונצרן כור , המנוהל על ידי יונתן קולבר, על רקע השפל השורר בענף התקשורת: מכירת חטיבת נט-איי של החברה הבת טלרד, לחברת אי.סי.טל הנמצאת בבעלות חברה בת אחרת של כור, אי.סי.איי .

זה כשנה מנסים כור וטלרד למצוא שותפים אסטרטגיים לחברות הסטארט-אפ שהקימה טלרד. ואולם מאמצים אלה לא הניבו תוצאות עקב כניסת ענף הטלקום העולמי למשבר. טלרד המשיכה לשרוף מזומנים בתקופה זו, ולרשום ירידה בהיקף המכירות ללקוחה המרכזית שלה, חברת נורטל מקנדה. ירידה זו הביאה, בין השאר, לתוכנית לפיטוריהם של 350 עובדים בטלרד.

לאחר שכשלו ניסיונותיהם של ראשי כור למצוא משקיעים אסטרטגיים חיצוניים, הם חיפשו בבית פנימה ומצאו את החברה היחידה בתחום ההיי-טק האזרחי שיכולה, כנראה, להרשות לעצמה להשקיע ברכישות: אי.סי.טל. הפתרון של כור היה להעביר את נט-איי מכיס ימין המתרוקן ממזומנים לכיס שמאל, שבו נמצאים מזומנים שמייצרת אי.סי.טל, ובכך לשחרר את טלרד מהשקעות המשך בנט-איי. אי.סי.טל, הנסחרת בנאסד"ק, קיבלה בתמורה טכנולוגיה חדשנית במחיר הזדמנות.

המחיר שנקבע לנט-איי, כנראה 12-15 מיליון דולר (תלוי במחיר מימוש האופציות להמרה המהוות חלק מהעסקה), מתאים יותר לעסקה משפחתית, וספק אם כור היה מוכן למכור את החברה במחיר זה למשקיע זר. בחצי השנה האחרונה קיימה טלרד מגעים למכירת נט-איי לפי שווי של 50-75 מיליון דולר למשקיע חיצוני, או לחלופין לגייס משקיע אסטרטגי לחטיבה על בסיס אותו שווי - אך המגעים לא צלחו. "אין ספק ששווי החברה נחתך", אמר מנכ"ל טלרד, ראובן אבי-טל.

חצי הכוס המלאה

תומכי העסקה בכור התייחסו לחצי הכוס המלאה ואמרו כי לא מדובר בכורח, אלא בזיהוי הזדמנות עסקית. לדבריהם, לנט-איי יש יכולת טכנולוגית המתאימה בדיוק למה שאי.סי.טל חיפשה.

נט-איי מפתחת מערכות לזיהוי והגנה מפני הונאות בפרוטוקול אינטרנט. אי.סי.טל מפתחת מערכות לזיהוי ומניעת פריצות והונאות ברשתות תקשורת. "הפתרון של נט-איי אמור לאפשר לאי.סי.טל להציע מגוון רחב יותר של פתרונות ולהיכנס להגנת הדור הבא של רשתות התקשורת", הדגישו המצדדים בעסקה.

לעומתם, אישר אבי-טל כי המכירה לאי.סי.טל לא היתה החלופה שעמדה בראש סדר העדיפויות שלו. "התנהלו מגעים במטרה להביא לחטיבה משקיע אסטרטגי, אך קרנות ההון סיכון כמעט שאינן משקיעות כיום בחברות חדשות, אלא שומרות את הכסף לסבבים חוזרים בחברות שבהן הן מושקעות", אמר. לדבריו, הבחירה באי.סי.טל נבעה מכך שבישראל אין הרבה חברות הפועלות בתחומים הדומים לאלה שבהם עוסקת נט-איי.

לפני כחצי שנה ניסתה טלרד לבצע גיוס הון פרטי לשתיים מחברות הסטארט-אפ הנוספות שבבעלותה - 10 מיליון דולר לקומאטץ' ו-5 מיליון דולר לפיירביט. קרן ההון סיכון של כור הבטיחה להצטרף למשקיע שייכנס לחברות, אך הבהירה כי לא תממן את הגיוס לבדה. מאמצי הגיוס נכשלו. "אנחנו ממשיכים לממן את ההשקעה השוטפת ומנסים להוריד את קצב שריפת המזומנים", אמר אבי-טל.

לאבי-טל יש כנראה סיבה להישאר אופטימי. אחרי הכל, את הסטארט-אפ בי קונקטד, הצליח לקשור בספטמבר 2000 לחברת התקשורת העולמית סיסקו , לפי שווי של כ-150 מיליון דולר. סיסקו השקיעה בחברה כ-15 מיליון דולר תמורת 11% ממניותיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully