וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממונה על ההגבלים הכריע: מיזוג חברות הכבלים - רק בתשתית

הארץ

19.8.2001 / 8:00

חברות הכבלים: בתנאים אלה - נמשיך לפעול בנפרד; בכך מקבל הממונה את המלצת משרד המשפטים לא לאשר המיזוג המלא ולאפשר שת"פ זמני בשידורים במסגרת "הסדר כובל"

מאת הדר חורש

חברות הכבלים יקבלו אישור למזג את תשתיותיהן לרשת תקשורת אחת, אך לא את פעילותן בתחום שידורי הטלוויזיה - כך החליט הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, שגיבש את עיקרי האישור למיזוג חברות הכבלים; החלטת הממונה צפויה להימסר רשמית בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר 2001.

בכך מקבל הממונה על ההגבלים את המלצת משרד המשפטים להימנע מאישור המיזוג המלא בין חברות הכבלים, ולאפשר שיתוף פעולה זמני בתחום השידורים במסגרת "הסדר כובל"; קביעת אופיו של ההסדר הכובל ואישורו אינם בסמכותו של הממונה על ההגבלים. על חברות הכבלים יהיה לגבש את ההסדר ביניהן, ולהגיש את הבקשה לבית הדין להגבלים עסקיים. נראה כי בהליך זה גם יוגשו התנגדויות של גופים שונים, בהם בזק וחברת הלוויין יס.

ההצעה שחברות הכבלים ישתפו פעולה על בסיס זמני הועלתה על ידי משרד המשפטים, שביקש לגרום לחברות הכבלים להתחרות ביניהן על תשתית השידורים המשותפת. חברות הכבלים טענו שהדבר אינו אפשרי מבחינה טכנית, ולכן הציע משרד המשפטים שהחברות ישתפו פעולה במשך 8 שנים, שבסיומן ייבחן האם נוצרו התנאים הטכנולוגיים המאפשרים תחרות כזו.

בתגובה נמסר מחברות הכבלים, כי אישור המיזוג בתחום התשתית בלבד הוא חסר משמעות, שכן רק חברה ממוזגת בתחום התשתית עם חברה בת ממוזגת בתחום התוכן תוכל לגייס את ההון הדרוש להקמת רשת התקשורת החדשה.

"עד היום לא קיבלנו מהרשויות תשובה ברורה לגבי המיזוגים, והחלטת הממונה צריכה לכלול התייחסות לבעיה", אמר אתמול בני אינהורן, סמנכ"ל דסק"ש , השולטת בחברת הכבלים תבל. "חברות הכבלים צריכות לגייס 400 מיליון דולר שיושקעו בתשתית, ולשעבד לשם כך את הכנסותיהן מהשידורים. ללא מיזוג בתשתית ובתוכן לא ניתן יהיה להשלים את גיוס ההון", אמר.

אינהורן אמר כי חברות הכבלים החליטו שלא להגיש לעת עתה בקשה לרישיונות תקשורת שיאפשרו להן לספק שירותי אינטרנט מהיר, וכי הן ימתינו עד לקבלת ההחלטה הרשמית על המיזוג. "עם קבלת ההחלטה נבחן את צעדינו. אם ההחלטה לא תאפשר מיזוג וגיוס הון, תפעל כל אחת מהחברות בנפרד לקבלת רישיון ולהקמת רשת תקשורת עצמאית", אמר אינהורן.

סגן יו"ר דנקנר השקעות וחברת הכבלים מתב , משה גביש, אמר כי אם ייאלצו חברות הכבלים להגיש לבית הדין בקשה להסדר כובל בתחום התוכן עלול תהליך המיזוג והקמת הרשת להתעכב, שכן בית הדין יהיה מחויב לדון גם בהסתייגויות והתנגדויות של גופים שונים. "אם לא יאושר מיזוג מלא של חברות התשתית והתוכן, הוא עלול לא לצאת לפועל", אמר גביש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully