וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרנסקי: חשש ליציבות הבנקים עקב המשבר בנדל"ן

הארץ

19.8.2001 / 8:35

מאת שלומי שפר

יש חשש ליציבות הבנקים עקב המשבר בענף הנדל"ן, הגורם לעלייה מהותית בהפרשות לחובות מסופקים של הבנקים - כך אמר שר הבינוי והשיכון, נתן שרנסקי, בפורום נדל"ן שערך בנק ירושלים.

לדברי שרנסקי, אם המיתון בענף לא ייפסק, חברות קבלניות עלולות לפשוט את הרגל, ואז עלול המשבר להגיע גם לבנקים.

"הוועדות שהוקמו כדי לסייע ליציאת הענף מהמיתון הן דרך ידועה לא להחליט ולא לבצע", אמר.

לדברי שרנסקי, המבצע שאותו מוביל משרדו להגדלת הסיוע לרוכשי דירות בפריפריות, עשוי להוביל ליציאה של הענף מהמיתון. עם זאת אמר שרנסקי, כי למרות הקריאות להאריך את תוקף המבצע, הוא יישאר מבצע לזמן מוגבל.

לדברי שרנסקי, פיתרון בעיית המיסוי היא אחת הדרכים להוציא את הענף מהמשבר, וזאת באמצעות ביטול מס המכירה והפחתה משמעותית של מס הרכישה. כמו כן אמר שרנסקי כי יש לקדם את חוק המשכנתא המוכרת, למרות התנגדות האוצר. סבסוד הריבית, לדבריו, ישפיע על נכונות הציבור לרכוש דירות ולקחת משכנתאות.

שרנסקי אמר כי יש לבנות עוד כ-10,000 דירות קטנות בבניינים בעלי דירות רגילות, במסגרת "מחיר למשתכן". שרנסקי שולל את הדעה כי דירות קטנות יובילו לשכונות עוני.

לדברי שרנסקי, בוועדה שהוקמה לבדיקת העניין, התגלו חילוקי דעות בנוגע לגודלה של דירה קטנה. הוועדה מציעה להגדיר דירת 85 מ"ר כקטנה, ואילו שרנסקי מציע כי גודלה של דירה קטנה יהיה לכל היותר 65 מ"ר.

שרנסקי אמר כי ישנם סימנים ראשונים להתאוששות במשק, אך אם הממשלה תטפל רק בתחומי גירעון ואינפלציה, הענף לא יוכל לצאת מהמיתון שבו הוא מצוי כבר חמש שנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully