וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם הפשע המאורגן עובר ליורו

הארץ

19.8.2001 / 10:04

בקרוב יוכנסו לשימוש שטרות ומטבעות היורו; חשש לזיופים, שוד והלבנות כספים / הארץ

מאת ג'ון שמיד

בשנים-עשר במאי 1998 הועלתה חבילה קטנה לטיסת "אייר פרנס" 2522 מפאריס למינכן. החבילה, שמשקלה לא היה גדול מקילוגרם אחד, הגיעה לשדה התעופה "שארל דה גול" תחת אבטחה כבדה, אבל לאחר שהועלתה על המטוס היתה אמורה לעשות את דרכה ללא ליווי. לאחר עיכוב של 20 דקות על הקרקע המריא המטוס, ונחת במינכן ב-19:55.

החבילה כללה נשק סודי ביותר של הבנק האירופי המרכזי (ECB) במאבקו בזייפני שטרות היורו המיועדים להיכנס למחזור בינואר 2002: פלטת הדפוס שתטביע הולוגרמה מיוחדת בשטרות היורו החדשים וכך תבטיח אותם מפני זיוף. הפלטה נשלחה למינכן כדי להשתתף בניסוי ייצור רחב היקף. אבל הניסוי הזה לא נערך מעולם. עם נחיתת המטוס למינכן התברר, כי הפלטה נעלמה. פקידי "אייר פרנס" סרקו בדקדקנות את אזור המטען ואת מטוס הבואינג כולו בחיפוש רמזים, אבל חזרו בידיים ריקות.

הגניבה הזאת, שנודף ממנה ריח של פשע מאורגן, עדיין מביכה את השלטונות שלוש שנים אחר כך. גרוע מזה, היא מעלה שורה של שאלות קשות על אמצעי הביטחון שננקטו סביב המטבע החדש. זיוף הוא רק אחד הסיוטים של השלטונות בתהליך המעבר של 12 מדינות היורו למטבע אחיד. גם החשש מעלייה בפעילות הלבנת כספים בעת המרת כספים ליורו מעמיד חוקרים פליליים בכוננות גבוהה.

המשטרה עוקבת בתשומת לב רבה אחרי הנעשה ברוסיה, מדינות הבלקן, מרכז ומזרח אירופה וצפון אפריקה, בחיפוש של עלייה בפעילויות שוק שחור מכל הסוגים. גם ההובלה והאחסון של הררי שטרות הכסף, בעוד שעת האפס הולכת וקרבה, מעמידים כוחות משטרה באיחוד האירופי בכוננות לקראת אפשרות של עלייה תלולה במספר מעשי השוד.

"כל הדברים, הרעים והטובים שיתרחשו באותם ימים גורליים ייחרטו בזיכרונו של הציבור", נכתב בדו"ח של הפרלמנט שיצא באחרונה. "אם יתעוררו בעיות, זה עלול לחשוף את הפרויקט האירופי כולו לביקורת חריפה".

הזדמנות פז

כפי שמרמזת הגניבה בטיסת "אייר פרנס", ארגוני פשע רואים במעבר ליורו - העסקה הפיננסית הגדולה ביותר שהיתה אי פעם בהיסטוריה - הזדמנות פז. בשעת חצות ב-1 בינואר ייהפך היורו בבת אחת לנחשק בעיני העולם התחתון, ממש כמו הדולר, שכיום עומד במקום הראשון ברשימת ההעדפות של זייפני שטרות כסף.

על פי שירות הביון הפלילי בבריטניה, מלאכת הזיוף כבר החלה. בריטניה אמנם אינה שייכת לתחום היורו, אבל הסוכנות אומרת, כי בידיה עדויות לכך שכנופיות פשע כבר מדפיסות שטרות יורו מזויפים. היורו מציע לשוק השחור יתרונות, שאפילו הדולר אינו יכול להתחרות בהם. המטבע האחיד יעבור ברחבי אירופה החדשה וחסרת הגבולות בלי להותיר עקבות, בשטרות בסכומים גדולים, שלא נראו כמותם כמעט באזור. השטר של 500 יורו - הערך הנקוב הגבוה ביותר - שווה יותר מכל שטר אירופי לאומי אחר כיום, לבד מהשטר של 1,000 מארקים גרמניים. 500 יורו גם גבוה בערכו כמעט פי חמישה משטר של 100 דולר, השטר האמריקאי בערך הנקוב הגבוה ביותר הנמצא היום במחזור. פירוש הדבר, שאפשר לדחוס לתיק מסמכים אחד שטרות יורו בסכומים גדולים יותר מכפי שמאפשרים שטרות הדולר או מטבעות אירופיים אחרים.

"אין ספק, שהיורו יחליף את הדולר כמטבע המועדף של הפשע המאורגן באירופה", אומר מרק טנטם, העומד בראש המחלקה להונאות בחברת הייעוץ "דלויט אנד טוש" בלונדון. המעבר ליורו מעניין במיוחד זן חדש של פשע מאורגן מחוץ לאזור היורו. ארגונים אלה, המשגשגים מאז קריסת הקומוניזם, להוטים להרחיב את פעילותם לכל אירופה. פושעים כבר סוחרים בכל דבר אפשרי, ממכוניות ויצירות אמנות גנובות עד לסמים ופסולת בלתי חוקית. כעת הם מתכוונים לנצל את המטבע החדש לא רק באזור היורו, אלא גם במדינות מפותחות פחות, שם רבים בוודאי יעדיפו את היורו על פני הכסף המקומי.

גם בזיוף מטבעות קיימים חלה עלייה בולטת. לדברי משרד הפנים הגרמני, ברבע הראשון של השנה כמות המארקים המזויפים שאותרו והוצאו מהמחזור גדולה ב-63% יחסית לתקופה המקבילה אשתקד - על פי אומדן הבונדסבנק, שליש מכלל המארקים שבמחזור מחוץ לגרמניה - ורובם אותרו במזרח אירופה ובמרכזה. קציני משטרה בקוסובו טוענים, כי הם רואים מארקים מזויפים בכל יום כמעט. בברלין, המשמשת צומת בין מזרח למערב, המשטרה המקומית אומרת, כי מספר השטרות המזויפים הוכפל.

פקידים מודאגים מהקלות שבה נכנסים כעת למחזור שטרות מזויפים בערוצי ההפצה המשומנים היטב של הכלכלה השחורה. וילי ברגמן, סגן מנהל הפעילויות נגד הונאה ב"יורופול", גוף המשטרה הבכיר ביותר של האיחוד האירופי, אומר, כי לעתים קרובות זייפנים מקצועיים מחדירים לשוק ערימות שלמות של שטרות מזויפים בעסקה אחת או שתיים בלבד, בדרך כלל עסקות נדל"ן או מכירת אמנות בשוק השחור. "הרוסים ממילא משלמים תמיד במזומנים", הוא אומר.

בנוסף, זיופי שטרות הולכים ומשתפרים. הפשע המאורגן מאמץ את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בפעילויות הזיוף שלו. שלושה מכל ארבעה שטרות מזויפים מודפסים במכונות דפוס אופסט מתוחכמות, והעותקים טובים דיים כדי להוליך שולל את מרבית האנשים, אומר דרק פורטר, העומד בראש הצוות נגד זיוף שטרות של יורופול. הודות לסורקי לייזר ולמכונות צילום צבעוניות מתוחכמות סביר גם שתצמח תעשייה ביתית של זייפני יורו, טוען היורופול. "העותק יהיה ממש טוב, ואדם שאינו עומד על המשמר עלול ליפול בפח", אומר ברגמן. הוא גם טוען, כי הטכנולוגיה הזאת עלולה לפתות אנשים שמעולם לא היו מעורבים בפשיעה: "סטודנט צעיר, מומחה לענייני מחשבים, עלול להתחיל מתוך סקרנות, ואז להתפתות להמשיך בייצור שטרות מזויפים", אמר.

השלטונות אינם יושבים בחיבוק ידיים. היורופול עובד על הסכמים לשיתוף במידע מודיעיני עם מדינות מזרח אירופיות המועמדות להצטרף לאיחוד האירופי. גם הבנק המרכזי האירופי ויורופול יעבדו במשותף. הבנק יאסוף זיופים מבנקים מרכזיים באזור וילמד אותם במרכז ניתוח הזיופים שלו. הבנק יעביר את קובצי ממצאיו למאגר הנתונים של מחלקת זיופי היורו ביורופול כמה פעמים ביום.

תשעה קציני משטרה של יורופול בתעסוקה מלאה יסרקו ממצאים אלה בתקווה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully