וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיזם חדש של 5 האולפנים הגדולים בהוליווד להפצת סרטים ברשת

הארץ

19.8.2001 / 13:15

המהלך הוא תולדה ישירה של משפט נאפסטר, שבו נתבעה חברת נאפסטר על הפצה ברשת של קבצי מוסיקה פיראטיים

בשבוע שעבר הודיעו חמישה אולפני סרטים גדולים בהוליווד על תוכנית למיזם משותף, שיאפשר למשתמשי מחשבים להוריד מהאינטרנט עותקים להשכרה של סרטים באורך מלא. המהלך היה צפוי ונראה שהוא תולדה ישירה של משפט "נאפסטר", שבו נתבעה חברת נאפסטר על הפצה ברשת של קבצי מוסיקה פיראטיים. כך דיווח ביום שישי עיתון "ניו יורק טיימס".

נאפסטר גרמה נזק כלכלי עצום לחברות התקליטים, בנוסף להתדיינות משפטית ארוכה ומייגעת. עובדה זו, וכן פיתוחן של טכנולוגיות דוגמת DIVX - המאפשרות להוריד מהאינטרנט סרטי וידיאו בזמן קצר - עוררה לפעולה את האולפנים הגדולים. אלה יעשו שימוש בטכנולוגיה שתאפשר צפייה בסרטים וביצוע הפעולות הרגילות שניתן לעשות בווידיאו או די-וי-די (כמו עצירה והרצה מהירה קדימה ואחורה).

הסרטים שיוזמנו ישמידו עצמם תוך 24 שעות מרגע תחילת הצפייה (ב-24 השעות יוכל המשתמש לצפות בסרט כמה פעמים שירצה). אם המשתמש מוריד את הסרט אך לא צופה בו, הסרט "יושמד", כלומר, יימחק מהכונן הקשיח, תוך 30 יום מההורדה. "השמדה" זו, מקווים האולפנים, תמנע את העברת הקבצים למשתמשים אחרים, כפי שקורה בקובצי מוסיקה MP3, ובכך תימנע הפרת זכויות היוצרים שלהם.

האולפנים שיהיו שותפים במיזם החדש הם MGM, פארמאונט, סוני, האחים וורנר ויוניוורסל. בולטים בהיעדרם דיסני ופוקס המאה ה-20, אם כי מקורות המקורבים לחברות אלה אמרו כי בכוונתן להודיע בקרוב על שירות דומה משלהן.

גודלו של סרט ממוצע יהיה כ-500 מגה-בייט, והורדתו מהאינטרנט תיארך בין 40-20 דקות, למשתמשי האינטרנט המחוברים לרשת בחיבור מהיר. "חיבור מהיר" לאינטרנט פירושו חיבור DSL או חיבור באמצעות כבלים. בישראל מציעה חברת בזק חיבור מהיר לאינטרנט מסוג ADSL (תת-קבוצה של חיבור DSL), ואולם עד כה לא הצליחה החברה לבסס את תחום האינטרנט המהיר. לפני כמה חודשים החלה בזק להציע את השירות, המשווק ללקוח תחת המותג WOW. מאז נרשמו לשירות כ-20 אלף משתמשים בלבד, זאת בשל העלויות הגבוהות - תשלום לבזק עבור הקו וההתקנה, דמי שימוש, תשלום לספק האינטרנט, רכישת כרטיס רשת ועוד.

גם חברות הכבלים בישראל מעוניינות להציע למשתמשים חיבור מהיר לאינטרנט. שלושת החברות מבצעות זה למעלה משנתיים ניסויים בחיבור לרשת באמצעות כבלים, וממתינות לכך שמשרד התקשורת יאפשר להן להציע את השירות בתשלום.

בארה"ב המצב מעט טוב יותר ומעריכים כי כ-10 מיליון אמריקאים כבר מחוברים לרשת בחיבור מהיר, מספר שצפוי לגדול דרמטית בשנים הבאות. בנוסף ללקוחות הפרטיים, מעריכים כי בארה"ב יש 35 מיליון מסכים במשרדים ואוניברסיטאות, המחוברים לרשת בחיבור מהיר.

אולפני הקולנוע לא מיהרו עד היום לאפשר הפצה של עותקים דיגיטליים של סרטיהם באינטרנט, מחשש שאפשר יהיה להעתיקם בקלות רבה מדי ולהפיצם דרך אתרים לא מאושרים. נראה שכעת הסכימו מנהלי האולפנים למיזם החדש, לנוכח קיומם של אמצעי אבטחה שמאפשרים למנוע העתקות פיראטיות.

אולם, הסרטים הפיראטיים הם ברובם סרטים חדשים. לעומת זאת, השירות החדש יפיץ סרטים רק חודשים אחרי שיצאו לאקרנים. לכן, לא ברור אלו השלכות יהיו לשירות החדש על העתקות לא חוקיות. "נצטרך לראות כיצד זה ישפיע", אמר ריק דוב, אנליסט מחברת "Webnoize". לדבריו, "המיזם מתמודד עם סרטים פיראטיים באופן יעיל יותר מבעבר. הנושא האמיתי אינו אם הדבר ישפיע על הפצת הסרטים הפיראטיים, אלא אם תעשיית הסרטים מוכנה לסבול את כמות העותקים הפיראטיים הקיימת כיום, כדי להגדיל את השוק שלה".

אבל השאלה האמיתית היא כמה אנשים באמת ירצו להוריד סרטים למחשבים שלהם. "האמת, אין לנו כל מושג", אמר ג'ק ווטרמן מ"פארמאונט טלוויז'ן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully