וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בקשה לתביעה ייצוגית על סך 30 מ' ש' כנגד גלובל מתכות ומנחם עיני בגין תרמית משקיעים

אמיר הלמר

19.8.2001 / 14:00

בתביעה נטען כי שנתיים אחרי הנפקתה, התברר כי החברה ועיני רימו את המשקיעים בעת ההנפקה והמניה קרסה עקב כך ב-73%; החברה הורשעה ב-1997 במעשי התרמית

בקשה לתביעה ייצוגית בסך של כ-30 מיליון שקל כנגד חברת גלובל מתכת ומנחם עיני הוגשה היום לביהמ"ש המחוזי בתל אביב על ידי אחד ממשקיעי החברה.

המשקיע, שלמה שמואל, באמצעות עוה"ד גיורא ארדינסט, אורי נוי, גיל רון וליאת הר-ציון, טוען בתביעתו כי בעקבות מסכת מעשי מרמה של החברה ובעל השליטה בה לשעבר, מנחם עיני, בעת הנפקת החברה בשמה הקודם י.מ עיני תעשיות מתכת (1993), נגרם לו נזק.

שמואל טוען כי בראשית שנת 1996, עוד טרם נודע דבר התרמית, הוא רכש ממניות החברה בסכום של כ-50 אלף שקל וכשבועיים לאחר מכן, כשהתפוצצה הפרשה, הוא נאלץ למכור את המניה בירידה של כ-73% ונגרם לו נזק רב בשל כך. שמואל מבקש, כאמור, שתביעתו תוכר כייצוגית מכוח חוק ניירות ערך, בשם כל המחזיקים במניה בתקופה הרלוונטית שנפגעו מפעולות התרמית.

לטענת שמואל, החברה, העוסקת בייצור והכנת חלקים למפעלים לעיבוד שבבי, הונפקה תחת שמה הקודם בשנת 1994 לפי תשקיף שפירסמה. בטרם פרסום התשקיף נשלטה החברה ונוהלה על ידי מנחם עיני ואחיו, יעקב עיני, שהחזיקו כל אחד מהם ב-50% ממניות החברה.

שמואל טוען כי בראשית ינואר 1996 הוא רכש את מניות החברה, וימים ספורים לאחר רכישת המניות התגלתה, לטענתו, מסכת של מעשי מרמה חמורים של עיני והחברה. התברר, טוען שמואל, כי שיעור ההחזקות של הציבור, וכן הפיזור בהחזקות הציבור, אותם השיגה החברה כביכול בהנפקה, לאמיתו של דבר לא הושגו על ידה, וכי בדרכים בלתי מקובלות, במעשי מרמה ובהתערבותם הפסולה של עיני והחברה, נוצרה תמונה של מראית עין, כאילו הושגו יעדי ההנפקה.

שמואל טוען כי כדי להבטיח את הצלחת ההנפקה, שלא הובטחה בחיתום, וכדי לעמוד בדרישת שיעור ההחזקה המינימלי והפיזור הנאות שעמד אז על מספר מחזיקים מזערי של 275 איש, כאשר שווי ההחזקה המזערי למחזיק היה 3,000 דולר, השתמשו עיני והחברה בחשבונות כיסוי על שם בני משפחתו של עיני, חבריו ומכריו, עובדי החברה, וכן גורמים מסחריים עימם עבדו.

באמצעות חשבונות קש אלה, טוען שמואל, הזמינו, רכשו ומימנו המשיבים מניות בהנפקה, וכך, לטענתו, הונו המשיבים את הרשויות ואת הציבור, ובדרך זו הביאו לרישום למסחר של מניות המשיבה.

שמואל מוסיף, כי לאחר ההנפקה פעל עיני, שהיה אז בעל השליטה, דירקטור והמנהל הכללי של החברה, בדרכי תרמית במסחר במניות המשיבה בבורסה, בכך שלא דיווח על כל פעולה שהתבצעה על ידו ועל ידי החברה, לא בעת ההנפקה ולא לאחר מכן.

שמואל טוען, כי לאחר שהחל המסחר השוטף במניות החברה בבורסה, יצר עיני רושם כוזב של מסחר ער באופן מלאכותי, בכך שהזרים, באמצעות אותם חשבונות כיסוי, פקודות לרכישה, ומנגד - הוראות מכירה, תוך תיאום בין הפקודות השונות, באופן ששער המניה לכל הפחות לא ירד.

באפריל 1997, טוען שמואל, הוגש כנגד החברה ועיני כתב אישום בגין מעשי המרמה שביצעו (ת"פ 92/97), ובמארס 1999 הודיעה החברה כי הגיעה להסכם פשרה עם המדינה בנוגע לכתב האישום שלה, לפיו היא מודה באישומים כנגדה. כנגד מנחם עיני, טוען שמואל, ממשיך ומתנהל ההליך הפלילי.

החברה, טוען שמואל, הורשעה עפ"י הודאתה בעבירות של הפרת החובה להודיע לרשות על עובדות, אשר אילו נודעו לרשות היה בכך כדי למנוע את ההנפקה לציבור, וב-160 עבירות של אי דיווח לרשות ולבורסה לניירות ערך. בהתאם לעסקת הטיעון, נגזר על המשיבה קנס כספי בסכום של 450 אלף שקל.

לנוכח הרשעתה של החברה, טוען שמואל כי למעשה הוא מביא בפני בית המשפט תיק סגור, שכן מדובר במעשים אשר המשיבה הודתה בביצועם, והורשעה בגינם. מעשים אלה, טוען שמואל, גרמו נזק לציבור, וכל שנותר הוא להשית על המשיבים פיצוי בגין נזק זה.

שמואל מבקש כי ביהמ"ש יאשר את התביעה כייצוגית כלפי כל מי שהחזיק במניות החברה במועד בו שער מנייתה הגיע לשער גבוה ביותר, בתום יום המסחר של 16 בינואר 1996, ולמעט בעלי עניין בחברה וכל מי שפעל בשמם ומטעמם.

חלקם של האחים עיני בחברת גלובל מתכות נרכש במארס 1999 ע"י חברת מוליכי תבל בע"מ. הכנסות החברה בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2001 היו כ-27 מיליון שקל והיא הפסידה ברבעון זה כ-2.6 מיליון שקל. טרם נתקבלה תגובת החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully