וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נדחתה ההכרעה בנושא הזמר הניגרי שנאסרה כניסתו

הארץ

19.8.2001 / 14:38

השופטים מתחו ביקורת קשה על ההחלטה וקראו לפרקליטות לשקול אותה מחדש

מאת משה ריינפלד

שופטי בג"ץ דנו הבוקר (ראשון) בעתירה לבטל את החלטת משרד הפנים לאסור על כניסתו לישראל של הזמר הניגרי פיטרס שינה ולהקתו. השופטים החליטו לדחות את הכרעתם בנושא, כדי לאפשר ליועץ המשפטי לממשלה ולשר הפנים למסור את עמדתם בנושא.

בדיון שקדם לדחיה רמזו השופטים כי הם עומדים לבטל את ההחלטה. השופטים אליהו מצא, דליה דורנר ואילה פרוקצ'יה נזפו בפרקליטות המדינה, על שהיא מגינה על החלטת משרד הפנים למנוע מהזמר ולהקתו להיכנס לישראל. "לעניות דעתי התשובה של הפרקליטות פוגעת בעקרונות היסוד של שיטתנו המשפטית. לא כך אני מכירה את מדינת ישראל. אני הזדעזעתי מזה", אמרה השופטת דורנר. בג"ץ שלח את עו"ד דינה זילבר מפרקליטות המדינה להתייעץ שוב עם שולחיה כדי לשקול מחדש את ההחלטה. "ההחלטה של משרד הפנים היא על פניה בלתי סבירה ובלתי חוקית. מחר מישהו יחליט שאסור למכור בסופרמרקט מזון לעובד זר ללא רשיון", אמר השופט מצא.

בשבוע שעבר הודיע משרד הפנים לבג"ץ כי החלטתו שלא לאשר לזמר הניגרי וללהקתו להיכנס לישראל להופעה היא ניסיון להתמודד עם שורש הבעיה של השהייה הבלתי חוקית של עובדים זרים בישראל. בהודעת משרד הפנים הודגש כי ההחלטה עולה בקנה אחד עם החלטות הממשלה בדבר הצורך בצמצום מספרם של השוהים הבלתי חוקיים בישראל, והיא מוצדקת וסבירה.

המשרד טען כי הרוב המוחלט של אנשי הקהילה האפריקאית בישראל שוהים בארץ שלא כחוק, ומכאן שהופעתו של הזמר הניגרי מיועדת לשוהים בלתי חוקיים ויש בה משום מסר שלילי של כרסום שלטון החוק. בהודעת משרד הפנים גם נטען כי אחד מאמרגני המופע הוא מרכז לפעילות קהילת האפריקאים השוהים בישראל שלא כחוק, הפועל בלא רשיון. בעבר אירעו במקום קטטות אלימות, דקירות ומקרים הנוגעים לסמים. עוד נטען בהודעה כי אדם נוסף העומד מאחורי המופע הוא אלוויס הרווי, שלו עבר פלילי עשיר.

העותרים, ישראלי חובב מוסיקה, איתן הלר, ושלושה ארגוני זכויות אדם - עמותת קו לעובד, המוקד לסיוע לעובדים זרים והאגודה לזכויות האזרח טוענים כי ההחלטה בלתי חוקית ופוגעת בחופש הביטוי. בתגובת משרד הפנים נטען כי "ניסיונם של העותרים לצבוע את החלטת המשרד ב'צבעים' ולשוות לה נופך גזעני הוא ניסיון נואל, ובג"ץ מתבקש לדחות אותו מכל וכל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully