וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברינבוים חילץ את שרם מההשקעה ברובומטיקס - ושיקע אותו בעורב

הארץ

20.8.2001 / 9:27

מאת יורם גביזון

יש שותפים שכדאי לשמור על יחסים תקינים איתם, ויש עסקות שהצגתן החשבונאית חשובה לא פחות מהמהות הכלכלית שלהן. כזו היא העסקה שבה תרכוש חברת סילברבוים אחזקות 1.25 מיליון מניות רובומטיקס מידי חברת שרם פודים קלנר טכנולוגיות (שרפק טכנולוגיות)מניה .

שרפק טכנולוגיות רכשה 1.5 מיליון מניות רובומטיקס מידי סילברבוים אחזקות שבשליטת צבי ברינבוים תמורת 3 מיליון דולר. העסקה בוצעה לפי שווי חברה של 29 מיליון דולר בתחילת מארס 2000, שבוע לפני שמדד נאסד"ק הגיע לשיאו, ובדרך הטבע לא הסבה אושר רב לשרפק טכנולוגיות. העובדה שהחברה מחקה את השקעותיה באתר אינטרנט לנשים ורכשה חברה גרמנית לשיווק ערכות רפואיות, רק זרתה מלח על פצעי המשקיעים ברובומטיקס.

"שרפק רכשה את המניות לא רק בגלל זהותו של בעל השליטה, צבי ברינבוים", אומר ד"ר שוקי גלייטמן, "אלא גם מפני שהעריכה שהשוק נותן פרמיה לפלטפורמות ציבוריות". הפרמיה נעלמה מפלטפורמות ציבוריות בכלל, וגם זו שנשלטת על ידי ברינבוים, ושווי המניות שהחזיקה שרפק טכנולוגיות ברובומטיקס (שהיא חברת השקעות שנסחרת בארה"ב ב-Bulletin Board) התכווץ ל-2.3 מיליון שקל, לעומת עלות השקעה של 14.9 מיליון שקל.

לכאורה, אפשר לצפות ששרפק טכנולוגיות תשקול הפרשה לירידת ערך, אבל שרפק טכנולוגיות וברינבוים חשבו על מוצא אחר לחוסר שביעות הרצון של שרפק טכנולוגיות מההשקעה. שרפק טכנלוגיות תמכור לסילברבוים 1.25 מיליון מניות מתוך 1.5 מיליון מניות שהחזיקה תמורת 181 אלף מניות של חברת עורב טכנולוגיות, שהם כ-4.2% מהונה של החברה.

גלייטמן אומר כי רכישת מניות עורב טכנולוגיות, שעוסקת בפיתוח מערכות התראה אלקטרוניות, תיעשה על פי שווי חברה של 70 מיליון דולר. זאת, בהתאם להערכת שווי שביצעה חברת ייעוץ בינלאומית, שקבעה כי שוויה של עורב הוא 90 מיליון דולר. העובדה שהעסקה נעשתה על פי שווי חברה של 70 מיליון דולר, למרות שעורב נסחרת בבורסה בשווי של 24 מיליון דולר, חסכה משרפק טכנולוגיות את הצורך להכיר בהפסד שנוצר במימוש ההשקעה.

גלייטמן מסכים שהשקעה בעורב כנראה לא היתה ההעדפה הראשונית שלו כמנהל חברת השקעות בטכנולוגיה, ואולם לדבריו ההשקעה בעורב משיקה לתחום הטכנולוגי. בנוסף, בתנאים השוררים כיום בשוקי ההון זהו פתרון אופטימלי, בהשוואה לרכישת מניות רובומטיקס במזומן על ידי סילברבוים לפי השווי שבו רכשה אותם שרפק. פתרון זה מוגדר על ידי גלייטמן כ"בלתי מעשי". "יש בזה משהו", הוא אומר בתשובה לשאלה אם ניתן לתאר את העסקה כ"חילוץ". ואולם, להערכתו העסקה טובה לשרפק טכנולוגיות משום שיש שני גופים שעומדים להשקיע בעורב בערכים גבוהים מהותית משוויה הבורסאי, וכן משום שמניותיה של שרפק טכנולוגיות בעורב אינן חסומות, וגם שווי השקעתה מוגן.

שרפק טכנולוגיות, שגייסה 53 מיליון שקל ביוני 2000 בהנפקת מניות, מתמודדת עם פערים נוספים בין שווי השוק של השקעותיה לערכן בספרים. החברה מחזיקה ב-8% ממניותיה של דנבאר טכנולוגיות , ומנהלת אותה עד אוקטובר 2007 תמורת 3% מההון העצמי של דנבאר טכנולוגיות ו-15% מרווחיה ממימוש השקעות.

עלות ההשקעה בדנבאר טכנולוגיות בספרי שרפק טכנולוגיות היא 7.7 מיליון שקל, לעומת שווי שוק של 2.5 מיליון שקל לסוף יוני 2001. גלייטמן סבור שפער זה אינו מייצג בעיה של ממש, בין השאר משום שדנבאר טכנולוגיות מימשה את אחזקתה בחברת אניגמה. גלייטמן אינו מוכן לפרט, ואולם על פי הערכות מכרה דנבאר את אחזקתה באניגמה, שהיתה רשומה בספריה לפי שווי של מיליון שקל, תמורת מיליון דולר לחברת Insight Capital. המכירה היתה במסגרת גיוס דו שלבי של 21 מיליון דולר לאניגמה (שמפתחת ומשווקת תוכנות להמרת קטלוגים וספרות טכנית של חברות לפורמט אלקטרוני) לפי שווי חברה של 180 מיליון דולר אחרי הכסף.

השקעה אחרת, שמחיר השוק שלה נמוך מעלות ההשקעה בה, היא טים די.סי.אל , ששרפק טכנולוגיות מחזיקה ב-9% ממניותיה. עלות ההשקעה היא 7 מיליון שקל, ושווי השוק של האחזקה בטים.די.סי.אל הוא 5.8 מיליון שקל. לדברי גלייטמן, האחזקה של טים בחברת מיליטמריקס, שמפתחת מערכות לתקשורת אלחוטית רחבת פס בתצורה של נקודה לנקודה (ptp) ומנקודה לכמה נקודות (ptmp) גייסה לדבריו הון לפני 18 חודשים בשווי חברה של 70 מיליון דולר, ולמרות ששוקי ההון נפלו מאז, סבור גלייטמן ש-70 מיליון דולר הוא שווי נאות למילמטריקס. לדבריו, החברה קיבלה הזמנה מסיסקו בכמה מיליוני דולרים.

שרפק טכנולוגיות מחזיקה בהשקעות סחירות לטווח ארוך ששוויין נמוך ב-17.6 מיליון שקל מעלותן המאזנית, אך להערכת הנהלת החברה שוויין אינו נמוך מעלותן.

שרפק טכנולוגיות הזרימה כספים למספר רב יחסית של ערוצי השקעה. גלייטמן מסכים עם ההערכה שחלקם לא הוכיחו את עצמם, כמו חברת Aria, שהשקיעה בחברות בשלבי צמיחה שמתמחות בתחומי האינטרנט והתקשורת. שרפק טכנולוגיות, שהשקיעה בחברה ביחד עם בועז דותן, ממייסדי חברת אמדוקס, ביצעה הפרשה בגין ההוצאות הצפויות מסגירתה של Aria, כולל הלוואת בעלים של מיליון דולר.

החברה הפסידה 2.3 מיליון שקל ברבעון השני לעומת רווח של 11.8 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2000, וזאת כתוצאה מירידת הכנסותיה מייעוץ, ניהול והשתתפות ברווחי קרנות - מ-17.2 מיליון שקל ברבעון השני של 2000 ל-7.3 מיליון שקל ברבעון השני של 2001. שרפק טכנולוגיות מנהלת מו"מ עם חברת סחר יפאנית להקצאה של 10% מהונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully