וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אל תאשימו את הדולר

הארץ

20.8.2001 / 10:24

ההיסטוריה מלמדת שדולר חזק דווקא מיטיב עם המגזר העסקי / הארץ

מאת אקונומיסט

"הדולר החזק מחסל את כושר הייצור וכושר התחרות של ארה"ב", אמר ג'ון דוויין, סמנכ"ל הכספים של ג'נרל מוטורס, ב-8 באוגוסט, אך מיד הוסיף, "אנחנו חייבים להיזהר בעניין הזה. אסור לנו להיראות מפונקים". אך ייתכן שזו התווית המתאימה ביותר למנהלים של חברות אמריקאיות, המוקיעים את מדיניות הדולר החזק, בעוד ששער המטבע ירד בשבועות החולפים לרמה הנמוכה ביותר מול היורו זה חמישה חודשים. כלל לא ברור שדולר חלש ייטיב עם המגזר העסקי בארה"ב.

ג'ילט, שחלק ניכר מפעילותה היא מחוץ לארה"ב. היא תולה את האשם לחלק ניכר מירידה של 5% במכירות ברבעון השני של 2001, לעומת הרבעון המקביל ב-2000, בדולר. חברת הקוסמטיקה אייבון (Avon) דיווחה על צמיחה של 5% במכירות ברבעון השני; אם הדולר לא היה מתחזק באפריל-יוני, היתה החברה מדווחת על צמיחה של 10% במכירות, לפי חישוביה.

קבוצת הכימיקלים דופונט מעריכה כי הדולר החזק גרע 35 מיליון דולר מרווחיה ברבעון השני, ורשת המזון המהיר מקדונלד'ס תולה את האשם לרווחים המאכזבים ברבעון השני בחולשת היורו, הין, הליש"ט והריאל הברזילי.

לנוכח הירידה בייצור והעלייה באבטלה בשנה החולפת, מנסה התאחדות היצרניות הלאומית (NAM) לשכנע את ממשל בוש להתיר לדולר להיחלש, כדי "לשקף את המציאות הכלכלית". אפילו אם זו המדיניות הראויה, כלל לא ברור כיצד ליישמה. יתר על כן, ממשל בוש לא עשה הרבה כדי לתמוך בדולר, מלבד לדבר. בדרכו הבוטה, הבהיר שר האוצר, פול אוניל, כי הוא ימשיך לדבר בשבחו של דולר חזק.

אוניל, שהיה בעבר מנכ"ל יצרנית הנייר הגדולה בעולם, אינטרנשיונל פייפר (IP), ואחר כך מנכ"ל יצרנית האלומיניום הגדולה בעולם, אלקואה, טוען כי "האנשים המצליחים ביותר בעולם משיגים תוצאות מדהימות, ולא מבלים את זמנם בדיבורים על שערי חליפין". אלקואה מתאימה לתיאור הזה: היא הצליחה להגדיל את הרווחים ברבעון השני באמצעות קיצוץ בהוצאות. לא כך המעסיקה הקודמת של אוניל. "הדולר החזק שוחק את יצוא הקרטון הגלילי שלנו ומאיץ את יבוא הנייר המצופה", קבל מנכ"ל IP, ג'ון דילון. בתפקידו כיו"ר מועדון המנכ"לים Business Roundtable, הפציר דילון באוניל להחליש את הדולר.

דולר חלש יאיץ ככל הנראה את היצוא של ארה"ב. ריצ'רד סלסמן מחברת המחקר InterMarket Forecasting בחן את השנים 1973-1983, שבהן נחלש הדולר בשיעור החד ביותר. הוא גילה כי הצמיחה ביצוא הואצה ב-2.3% בממוצע בשנות ההיחלשות ל-20.1% בשנים העוקבות ול-21.8% בשנים העוקבות להן. "למרות זאת", הוא אמר, "לא היה שיפור משמעותי ברווחים מיצוא עוד מוצרים הודות לפיחות".

דולר חזק מדכא את מחירי היבוא ומסייע בריסון האינפלציה

להיפך. יש ראיות רבות לכך שדולר חזק מיטיב עם המגזר העסקי בארה"ב, או לפחות לא מזיק לו. מאז 1973, הניבה השקעה במניות אמריקאיות תשואה גבוהה יותר מהשקעה במניות זרות בעתות של דולר חזק. הדבר נכון גם לגבי חברות בתעשיות המייצאות חלק ניכר מהתוצר שלהן. קנת לנדון מדויטשה בנק מעריך כי מאז 1990, מניות של חברות ייצור, כימיקלים ומכוניות עלו יותר בחודשים שבהם הדולר התחזק לעומת סל המטבעות של שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב, מאשר בחודשים שבהם נחלש. תשואת היתר של יצרניות המכוניות האמריקאיות היתה עוד יותר גדולה בחודשים שבהם התחזק הדולר מול הין.

מכך ניתן להסיק כי אם ג'נרל מוטורס תזכה במבוקשה - דולר חלש יותר - עלולים המפסידים הגדולים להיות בעלי המניות שלה, אם כי אין ערובה לכך שמגמת המחירים מהעבר תחזור על עצמה. כמה כלכלנים מציינים כי בשנים החולפות המניע להתחזקות הדולר ולעלייה במחירי המניות היה ציפייה להאצה בצמיחה הכלכלית בארה"ב, וייתכן שלא כך המצב כעת.

מדוע מיטיב דולר חזק עם המגזר העסקי בארה"ב? הוא מדכא את מחירי היבוא ומסייע לרסן את האינפלציה. כך היה בשלוש השנים החולפות. אחת הסיבות לחוסנו של הדולר היתה ביקוש עצום בקרב משקיעים זרים לנכסים דולריים, כולל מניות ואג"ח קונצרניות. הודות לביקוש זה, ירדה עלות ההון של חברות אמריקאיות. אם ייחלש הדולר כתוצאה מירידה בערכו, עלות ההון עלולה לעלות.

בנוסף, מטבע חזק מדרבן חברות להתייעל ומעניק להן יתרון תחרותי המחפה על שער החליפין. בסוף שנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90, חרף חוסנם של הין והמארק הגרמני, רשמו חברות גרמניות ויפאניות הישגים נאים, בהשוואה למתחרות אמריקאיות, במיוחד בתעשיית המכוניות. אמנם ייתכן שמטבע חזק מדי יחבל גם בפעילות של החברות הטובות ביותר, אך ערכו של הדולר כיום נמוך משמעותית לעומת אמצע שנות ה-80. ועל אף שכלכלנים סבורים כי ערכו מנופח בהשוואה ליורו, ייתכן שהוא נמוך מהראוי בהשוואה לין.

נראה כי הבעיות של החברות הבוכיות בארה"ב נובעות פחות מחוסנו של הדולר ויותר מירידה בביקוש והנהלה פחות ממוכשרת. לדוגמה, התלונות של ג'נרל מוטורס. לפי נתונים של חברת המחקר אוטו-דטה, המכירות של חברות המכוניות האמריקאיות ירדו בשבעת החודשים הראשונים של 2001 ב-9.3%, לעומת התקופה המקבילה ב-2000. המכירות של מכוניות זרות גדלו ב-4.3%. חלק ניכר מעלייה זו (עד %4.2) הוא של מכוניות של חברות זרות, כמו טויוטה, המיוצרות במפעלים בארה"ב. במלים אחרות, הן לא נהנו מיתרון שער חליפין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully