וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם עסקי הסליקה כבר לא מה שהיו: הרווח הנקי של ליפמן הצטמצם ל-2.64 מיליון שקל

שלומי גולובינסקי

20.8.2001 / 14:23

הכנסות החברה ירדו ל-55 מ' ש'; מנכ"ל החברה: הירידה - בשל כניסה מאוחרת מהמתוכנן של הזמנה בהיקף של כ-20 מ' ש' מבנק טורקי

עד לא מזמן היה יצחק אנג'ל, מנכ"ל חברת ליפמן , שבשליטת מאיר שמיר, אופטימי במיוחד. אנג'ל דיבר על צמיחה שנתית של 10%-15%, לאחר שבשנה שעברה הציגה ליפמן צמיחה שנתית מרשימה של לא פחות מ-60%.

היום מתברר כי התחזיות של אנג'ל היו כנראה יותר מדי אופטמיות. לאחר פרסום דו"חות הרבעון השני, נראה כי הישג עבור ליפמן יוכל להיות חזרה על התוצאות שהשיגה החברה בשנה שעברה.

ליפמן סיימה את הרבעון השני של השנה עם ירידה של 15% בהכנסות ל-55 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 65 מיליון שקל ברבעון המקביל. אנג'ל מסביר, כי הירידה במכירות הרבעון נובעת מכניסה מאוחרת מהמתוכנן של הזמנה בהיקף של כ-20 מיליון שקל מהבנק הטורקי AK BANK, לאספקה של 20 אלף מכשירי נורית, קו המוצרים העיקרי של החברה.

הזמנה זו, שהיתה מיועדת להיכלל בתוצאות הרבעון השני השנה, התקבלה רק בסוף הרבעון השני, במקום בתחילתו, וצפויה להיכלל ברובה בתוצאות הרבעון השלישי השנה. לדברי אנג'ל, החברה צפויה לעמוד ביעדי הצמיחה שהציבה לעצמה לשנת 2001 - גידול של עד 10% לעומת שנת 2000.

מתחילת השנה הסתכמו הכנסות ליפמן ב-113 מיליון שקל, ירידה של 9% ביחס להכנסות של 124 מיליון שקל שנרשמו במחצית הראשונה של שנת 2000.

אבל לא רק בשורה העליונה רשמה ליפמן ירידה, אלא גם בשורת הרווח הנקי. זה הצטמצם ברבעון השני ל-2.641 מיליון שקל בלבד, לעומת רווח של 14.3 מיליון שקל ברבעון המקביל, ו-11 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה.

לליפמן מחכות מאחורי הפינה עוד שתי צרות. הראשונה, בדמותה של החברה המוחזקת ויזקום, מפחת העט המתרגם קויקשנרי. מתחילת השנה הפחיתה ליפמן את השקעתה בויזקום ב-3.9 מיליון שקל נוספים, והעמידה אותה על שווי בספרים של 7.1 מיליון שקל.

אלא שלאחר תאריך המאזן חלה ירידה נוספת בשווי השוק של ויזקום, הנסחרת בגרמניה, ונכון לתאריך אישור הדו"חות הכספיים, שווי ההשקעה עומד על 5 מיליון שקל בלבד.

העסקה בברזיל תקועה

כמו כן, מסתבר כי החוזה שנחתם עם חברת DATA REGIS מברזיל לאספקה של עשרת אלפים מכשירים בהיקף של כ-4.7 מיליון דולר, נתקל ככל הנראה בבעיות. נכון להיום סיפקה ליפמן אלפיים מכשירים בתמורה למיליון דולר.

ומה באשר ליתרה? החברה הברזילאית ביקשה לעכב את המשך המשלוחים, וזאת בשל עיכובים בקבלת אישורים מחברות האשראי המקומיות בברזיל. למרות העובדה שליפמן בדעה כי החוזה בינה לבין החברה הברזילאית תקף ומחייב, קיים ספק בכל הקשור להמשך מימושו של החוזה המקורי לאספקת יתרת 8,000 המכשירים.

ליפמן עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות סליקה אלקטרוניות, ופועלת בעיקר מול השווקים הקטן והבינוני, בשונה, אגב, מריטליקס הישראלית, שאף היא פועלת בתחום מערכות סליקה, אולם מתמקדת בלקוחות גדולים יותר כמו רשתות קמעוניות.

מרבית לקוחותיה של ליפמן כיום הם מוסדות פיננסיים כמו בנקים, שרוכשים את מערכות הסליקה עבור לקוחתיהם - חנויות. בדרך זו מרוויח הבנק לקוח שמבצע את הפעילות הפיננסית שלו באמצעותו, ואילו הלקוח מרוויח מוצר מתקדם בעלות אפסית.

קו המוצרים החדש של ליפמן נקרא נורית 8000 והוא כולל מערכת סליקה ניידת, שכוללת בתוכה גם טלפון סלולרי ומדפסת. מערכת זו מאפשרת למשל לשליחים של מסעדות פיצה לסלוק את כרטיס האשראי של הלקוח במעמד מסירת הפיצה, כאשר המכשיר כבר שולח נתונים למרכז החברה על מנת לאשר את העסקה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully