וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש הממשלה ושר האוצר צפויים להחליט מחר על הגדלת יעד הגירעון לרמה של 1.8%-2.4% ב-2002

ליאור כגן

20.8.2001 / 18:59

כך מעריכים בכירים במשרד האוצר; הגדלת יעד הגירעון תתבצע בשל צפי לירידה בהכנסות הממשלה מגביית מסים, עקב ההאטה במשק ובעקבות גידול בהוצאות הביטחון

ראש הממשלה ושר האוצר ייפגשו מחר או ביום רביעי בבוקר לדיון בו הם צפויים להחליט על הגדלת יעד הגירעון לשנת 2002, מרמה של 1.5% לרמה של 1.8%-2.4%, כך מעריכים מקורות בכירים במשרד האוצר.

לדברי המקורות, השרים החברתיים בממשלה מושכים לכיוון הגדלת יעד הגירעון לרמה של 2.4%, ואילו באגף התקציבים באוצר ובבנק ישראל מוכנים לחריגה קלה בלבד, המותרת לדבריהם בשל ההאטה בפעילות הכלכלית במשק. הגדלת יעד הגירעון תתבצע, בין היתר, בשל צפי לירידה בהכנסות הממשלה מגביית מסים עקב ההאטה במשק ובעקבות גידול בהוצאות הביטחון.

לפי אומדנים, הגירעון השנה יסתכם בכ-2.5%, לעומת יעד גירעון של 1.75% אותו קבעה הממשלה. אי העמידה ביעד הגירעון הינה בעיקר בשל הגידול הניכר בהוצאות הביטחון, והירידה בהכנסות המדינה ממסים.

יש לזכור כי משקיעים בכל העולם מייחסים חשיבות רבה לעמידת הממשלה ביעדיה הפיסקליים, ובראשם עמידה ביעד הגירעון, וכי רוב החברות המסקרות את ישראל ציינו בסקירותיהן האחרונות את העובדה כי ישנה אי ודאות בנוגע ליעד זה.

קבלת ההחלטה על יעד הגירעון לשנה הבאה תתקבל ביומיים הקרובים, על מנת להכין את המסמכים הדרושים לדיון הממשלה על התקציב לשנה הבא. ב-26 לאוגוסט תקיים הממשלה את הדיון הראשון במסגרת זו.

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, התייחס להרחבת יעד הגירעון לשנה הבאה, ואמר כי ניתן לחרוג בשיעור קל מהגירעון, במידה שתוספת זו תתווסף להשקעות בתשתיות. קליין הדגיש כי יש לאשר חריגה מהיעד רק במידה שהממשלה תחליט על תוואי גירעון יורד לשנים הבאות ותתחייב לשמור עליו. לדבריו, מדיניות פיסקלית אחראית היא תנאי להמשך היציבות הכלכלית במשק.

בשוק ההון מעריכים כי קליין ימנע מלהפחית את הריבית במשק בסוף החודש, בין היתר עקב החריגה מיעד הגירעון השנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully