וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יזם מלון סאן רייז באילת תובע מדיסקונט מחיקת חובות בשווי עשרות מיליוני שקלים

אמיר הלמר

20.8.2001 / 18:27

טוען כי הבנק הפסיק באופן רשלני את התחייבותו ללוות את הפרויקט וגרם לנזקים ואובדן רווחים של כ-59 מיליון שקל

יזם מלון סאן רייז באילת יצחק דיין וחברות שבבעלותו הגישו היום תביעה נגד בנק דיסקונט בביהמ"ש המחוזי בתל אביב. לטענתם, הבנק גרם ברשלנותו לנזקים בפרויקט הבנייה ולכן הקבוצה רשאית לקזז מחובותיה לבנק כ-59 מיליון שקל בגין נזקים אלה.

באמצעות עוה"ד שלום גולדבלט ואהוד גינדס טוען דיין כי ב-1993 יזמו קבוצת דיין וקיבוץ אילות, באמצעות החברה המשותפת אילונית, את הקמתו של המלון בשטח הקיבוץ. היקף הפרויקט, טוען דיין, נאמד ב-190 מליון שקל.

לטענתו, עם תחילת ביצוע הפרויקט סוכם עם בנק דיסקונט כי הבנק יעניק את המימון לפרויקט, ולאחריו החלה החברה בביצועו.

התובע טוען כי שישה חודשים לאחר תחילת העבודות בפרויקט הפסיק הבנק, לראשונה ובאופן חד צדדי, את מימון הפרויקט למשך 4 חודשים. זאת, לטענת דיין, כתוצאה מרשלנותם של הגורמים השונים בבנק, שגרמה לכך שהנהלת הבנק לקתה בהיעדר מידע בדבר ההתפתחויות בפרויקט, באתר הבניה ובביצוע התקציבי.

באופן אבסורדי, טוען דיין, הבנק שבמחדליו גרם להאמרת עלויות הפרויקט בא בטרוניה כלפי אילונית בדבר חריגה מתקציב הפרויקט וחייב אותה בריביות חריגות בגין תקופת העצירה.

דיין טוען כי הוא ואילונית מימנו מהונם העצמי את השלמת הפרויקט עד תומו וביוני 1999 פתחה אילונית את המלון לקהל הרחב אשר בתקופת פעילותו מסתכם הרווח התפעולי שלו בכ-12 מליון שקל לשנה.

לטענתו, מאז נפתח המלון, אילונית, קבוצת דיין והבנק מנהלים מו"מ לקביעת החוב בגין הליווי, על רקע הנזקים ועצירות הבנייה שגרם הבנק לפרויקט וחיוב חשבון הליווי בריביות נשך המנוגדות להסכמים עם הבנק.

דיין טוען כי בפגישה שנערכה בינו לבין מנכ"ל הבנק דאז, דוד גרנות, הם הגיעו להסדר פשרה ולפיו, כדי לחסוך בזמן ולהביא את הפרשיה לכדי סיום מחוץ לכותלי בית המשפט, אילונית תוותר על זכויותיה לבדוק את נושא הריביות והחיובים בחשבון הליווי וכן על טענותיה בגין הנזקים שנגרמו כתוצאה ממחדלי הבנק והפסקות הליווי החוזרות ונשנות. בתמורה, יועמד סכום חובה של אילונית לבנק על סך כולל של 103 מיליון שקל וייפרע מתוך רווחי התפעול השוטף של המלון ומכירות ה-TIME SHERING.

ימים ספורים לאחר סיכומו על הסדר הפשרה, טוען דיין, עזב גרנות את תפקידו כמנכ"ל הבנק. מאז נוהל משא ומתן במשך כשמונה חודשים על בסיס הסכמות אלה, אולם כשהועברה הטיוטה האחרונה של הסדר הפשרה לפני כחודש התברר כי הבנק מתכחש להסדר הפשרה והוא אף שלח לאילונית ולקבוצת דיין הודעה שלפיה החוב לבנק עומד על סך כולל של כ-156.5 מיליון שקל.

לאור כל זאת מבקש דיין מביהמ"ש להורות כי לאילונית ולקבוצת דיין זכות קיזוז בסך של לפחות כ-59 מיליון שקל עוד בטרם קבלת נתוני ריביות היתר שחייב הבנק את חשבון אילונית כנגד חוב אילונית לבנק בגין מתן האשראים לפרויקט. זאת, בגין נזקים שגרם הבנק לפרויקט עקב הפסקות הבנייה ואובדן רווחים שנגרם בשל דחיית פתיחת המלון.

עוד מבקש דיין מביהמ"ש לאשר לקבוצת דיין לנהל את התביעה כנגד הבנק גם כתביעה נגזרת בשם אילונית, הואיל ולטענתו הקיבוץ, שהנו בעל השליטה השני באילונית (מלבד קבוצת דיין), החליט שלא לתבוע את הבנק מחשש שהבנק ינסה במקרה כזה לממש בחוסר תום-לב את בטוחותיו בפרויקט.

טרם הוגש כתב הגנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully