וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברות במכרז ההתפלה באשקלון נאלצו לתקן הצעות

הארץ

21.8.2001 / 7:58

הדבר יביא לייקור המים ב-5%; מדובר במכרז שהיקפו 50 מיליון מ"ק לשנה וההשקעה בו נאמדת ב-150 מיליון דולר

מאת עמירם כהן

שלוש הקבוצות המתמודדות במכרז ההתפלה הגדול מדרום לאשקלון נאלצו להגיש לאחרונה הצעות מתוקנות למכרז, לאחר שוועדת המכרזים למשק המים בראשות סגן החשב הכללי באוצר, דוד גרשונוביץ, קבעה כי ההצעות שהוגשו אינן עומדות בדרישות הטכניות שנקבעו בו.

מקור באחת הקבוצות אמר כי התיקונים יחייבו את הקבוצה להעלות את מחיר המים המותפלים. להערכת מקורות במשק המים, מחיר המים בהצעות המתוקנות יהיה גבוה בשיעור של עד 5% מהמחיר בהצעות המקוריות, שנאמד ב-65-60 סנט למ"ק מותפל. בשל התיקונים שנדרשו מתעכבות הערכת ההצעות וההכרזה על הזוכה.

מדובר במכרז שהיקפו 50 מיליון מ"ק לשנה וההשקעה בו נאמדת ב-150 מיליון דולר. 50 מיליון מ"ק מהווים את התצרוכת השנתית הביתית של כ-500 אלף איש.

הקבוצות המתמודדות במכרז ההתפלה הן: דנקנר-ויוונדי (צרפת)-הנדסת התפלה; אורי דורי-איוניקס (ארה"ב)-ברן; אשטרום-שיכון ובינוי-קדגואה(ספרד)-פרדיסה (ספרד).

אותו מקור בקבוצה המתמודדת במכרז הוסיף כי "הקבוצה התבקשה לבצע תיקונים טכניים מסוימים לאחר שוועדת המכרזים עסקה ללא צורך בפירוט טכני מיותר. מדובר במכרז מסוג BOT (שיטה שבה היזם מממן, מקים ומפעיל את מתקן ההתפלה ומוכר את המים למדינה, ע"כ). אני מייחס את ההתעסקות בפירוט מסוג זה לחוסר ניסיונם במכרזים מסוג BOT".

מנהל האגף לתכנון מים בנציבות המים, ד"ר יוסי דרייזין, אמר בתגובה כי בכל אחת מההצעות התגלו בעיות מהותיות והן לא ענו על הנדרש במכרז. "קשה להניח שהקבוצות לא הבינו את מה שביקשנו. הן החליטו לקחת צ'אנס, ולכן התבקשו להגיש הצעות מתוקנות. בהחלט ייתכן שבהצעות המתוקנות הן יעלו את המחיר". דרייזין העריך כי בדיקת ההצעות המתוקנות עשויה להימשך עוד כמה ימים ובשבוע הבא יתפרסם הזוכה, או שיתקיים "בסט אנד פיינל".

דרייזין אמר כי התיקונים שדרשה ועדת המכרזים אינם בבחינת "שינוי מהותי בתנאי המכרז" וכי אין למישהו עילה משפטית אמיתית לראות עצמו נפגע. "קיבלנו עכשיו מוצר טוב יותר והסיכוי שוועדת המכרזים תקבל החלטה לא נכונה קטן יותר", אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully